Araba Bilgi Paylasim Platformu

7 Adımda Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır ?

0

Yakıt Tüketimini Nasıl Azaltırız?

Yakıt tüketimini azaltmak söz konusu olduğunda en etkili yollardan biri sürüş alışkanlıklarınızı değiştirmektir. Aracınıza gerçekten ihtiyaç duyacağınız zamanları düşünün. Örneğin, tüm işlerinizi haftanın farklı günlerinde yapmak yerine, her şeyi bir günde halletmeye çalışın.

Yakıt tüketimi, çevremizi ve sağlığımızı en çok etkileyen ana faktördür. Yakıt tüketimini azaltmak için birçok sürücü, camları açık tutmak, klimayı akıllıca kullanmak, hız sabitleyici kullanmak gibi sürüş ipuçlarına güveniyor. Ancak bu yöntemler hiçbir şekilde etkili değildir. Aracınızdaki yakıt tüketimini azaltmak ve daha çevre dostu hale getirmek için birkaç değerli ipucu:

yakit tuketimi
yakit tuketimi

Sürüş Alışkanlıklarını Değiştirerek Yakıt Tüketimini Azaltın

1- Yalnızca gerektiğinde sürün. Yakıt tüketimini azaltmanın en iyi yolu, aracınızı daha az kullanmaktır. Sadece gerçekten ihtiyacın olduğunda araba kullanmalısın. Örneğin, alışveriş için dışarı çıkmak istiyorsanız, haftada iki veya üç kez değil, haftada bir kez dışarı çıkmayı deneyin. Araba kullanmak yerine işe yürüyerek veya bisikletle gidebiliyorsanız, bunu yapın.

2- Çok hızlı hızlanmaktan ve sert fren yapmaktan kaçının. Çok hızlı hızlandığınızda motor normalden daha fazla yakıt alır ve çevreyi çok kötü şekilde kirleten zararlı emisyonlar üretir. Bu nedenle, çok fazla yakıt tükettiği ve ayrıca aracınızın lastik, fren vb. bileşenlerinin aşınmasını ve yıpranmasını artıracağı için ani hızlanma ve sert fren yapmaktan kaçının.

3- Mümkün olduğu kadar sabit bir hızı koruyarak orta hızda sürün. Trafik kurallarına uyulması da önemlidir.

4- Akıllı sür! Agresif sürüş (hız, ani hızlanma ve frenleme) gazı boşa harcar. Gaz kilometrenizi otoyol hızlarında yüzde 33 ve şehir içinde yüzde 5 azaltabilir. Mantıklı sürüş de sizin ve başkaları için daha güvenlidir, bu nedenle benzin parasından daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Yol Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

5- Lastiklerinizi uygun şekilde şişirilmiş halde tutun. Lastiklerinizi uygun basınçta şişirerek yakıt tüketiminizi yaklaşık yüzde 3 artırabilirsiniz. Yetersiz şişirilmiş lastikler, dört lastiğin de basıncındaki her 1 psi düşüş için yakıt tüketimini yüzde 0,4 azaltabilir

6- Yükünüzü hafifletin! Aracınızda özellikle ağır olmak üzere gereksiz eşyaları bulundurmaktan kaçının.

7- Aracınızın bakımını düzenli olarak yapmak ve iyi durumda tutmak, mümkün olduğunca yakıt tasarruflu olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Lastikleri uygun şekilde şişirin, kirli hava filtrelerini değiştirin, yakıt açısından verimli yağ kullanın ve aşınmış bujileri değiştirin

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights