Araba Bilgi Paylasim Platformu

ABS Nedir? ABS Hakkında Her Şey

0

ABS, kilitlenme önleyici fren sisteminin kısaltmasıdır. Otomobil, motosiklet, kamyon, otobüs gibi uçak ve kara araçlarında kullanılan emniyetli bir kayma önleyici fren sistemidir. Başlangıçta, sert frenleme olayları sırasında patinaj ve hatta devrilme kazasına neden olabilecek lastiğin kilitlenmesini önlemek için geliştirilmiştir.

Kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS), sert frenleme sırasında frenlere arka arkaya hafifçe vurarak tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek çalışır. Bu, savrulma olasılığını azaltır. tekerleklerin yerle temas noktalarından daha hızlı dönme yeteneği, yolun veya pistin yüzeyine göre hareket etmelerine olanak tanır. Patinaj daha çok sert fren yapıldığında meydana geldiğinden, ABS çoğu koşulda durma mesafelerini büyük ölçüde azaltabilir ve bazı durumlarda bunları tamamen ortadan kaldırabilir.

ABS sistemi, tekerleklerin ne zaman kilitlenmeye yakın olduğunu algılar ve ardından her bir tekerlek yeniden yol yüzeyini kavrayabilene kadar ayrı ayrı frenlere basınç uygular. Bu, sürücünün acil bir durumda yavaşlarken direksiyon kontrolünü elinde tutmasını sağlar.

ABS Nedir?

Kilitlenme önleyici fren sistemleri uçaklarda uzun yıllardır kullanılmaktadır, ancak yakın zamana kadar otomobillerde standart donanım haline gelmemiştir. Frenleme ve patinaj sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önlemek için tasarlanmıştır. Bir tekerlek kilitlendiğinde, artık serbestçe dönemediği anlamına gelir ve bu da aracın kontrolünü kaybetmesine neden olabilir. Kilitlenme önleyici fren sistemi, bir tekerleğin kilitlenmek üzere olduğunu algılar ve tekrar dönebilmesi için o tekerlek üzerindeki basıncı anlık olarak serbest bırakır. Bu, yüksek hızlarda sürerken veya dar dönüşler yaparken lastiklerin kaymasını önler.

Kilitlenme önleyici fren sistemi ilk olarak 1976’da BMW tarafından R100RS motosikletlerinde isteğe bağlı bir özellik olarak motosikletlerde tanıtıldı. 1978 yılına gelindiğinde, teknoloji tüm BMW motosikletlerinde standart donanım haline geldi ve diğer motosiklet markalarında da bir seçenek olarak sunuldu.

ABS Nasıl Çalışır?

kilitlenme önleyici fren sistemi, kilitlenmek üzere olan herhangi bir tekerleği algılamak için tekerlek hızı sensörleri ve hidrolik valfler kullanır. Bir tekerlek kilitlenmek üzereyse, ABS yalnızca o tekerlekteki frenleri uygulayarak tekerleğin dönmeye devam etmesine ve aracın ilerlemesini sağlarken tekerleklerin kilitlenmesini ve direksiyon kontrolünün kaybolmasını önler. Diğer tekerlekler, yol yüzeyi ile çekişi yeniden kazanana kadar yerlerinde kilitli kalır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Araba Ekspertiz Nedir?

Çoğu araçta, dik bir yolda veya yokuşta yavaşça sürerken fren pedalına sıkıca basarak ABS’nizi test edebilirsiniz. Aracınızda kilitlenme önleyici fren sistemi varsa, sert frenleme sırasında tekerlek kilitlenmesini önlemek için kilitlenme önleyici özelliği ile birlikte çalıştıkları için aracınızın frenlerinin titrediğini hissedeceksiniz. Aracınızda kilitlenme önleyici fren sistemi yoksa, frenlerinizin titrediğini hissedebilirsiniz ancak titreşim olmaması aracınızda kilitlenme önleyici özelliğin olmadığını gösterir.

ABS Çeşitleri Nelerdir?

İki ana tip ABS sistemi vardır: hidrolik ve elektronik. Hidrolik sistem, her bir fren kaliperinin içinde, fren balatalarını tekerleklerinize bağlı disklere veya kampanalara doğru iten bir dizi pistonu harekete geçirmek için hidrolik sıvı basıncını kullanır. Elektronik sistem, her bir tekerlekte uygun fren kombinasyonunu etkinleştirmeden önce aracınızın tekerleklerinin etrafındaki çeşitli sensörlerden gelen girdileri analiz etmek için elektronikler (mikro işlemciler veya bilgisayarlar) kullanır, böylece hepsi kilitlenmeden veya kontrolden çıkmadan birlikte uygulanır.

ABS’nin ilk pratik uygulaması Fransız mühendis Jean Bertin tarafından 1948 Citroën DS’sinde geliştirilmiş ve patenti alınmıştır. Çalışmaları o zaman Citroën yönetimi tarafından görmezden gelindi. 1967’de Mercedes-Benz, “Diferansiyel Fren” (DB) adlı benzer bir sistemin patentini aldı. 1971’de Volvo, önceki sistemlerden daha gelişmiş olan erken bir elektronik denge kontrolü biçimini sundu: çekiş kaybı olduğunda ve ani direksiyon algılandığında bağımsız olarak ayrı frenler uygulayabilirdi.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights