Araba Bilgi Paylasim Platformu

Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar?

0

Adblue Nedir?

AdBlue Nedir? Adblue doğa dostu bir maddedir, egzozumuzdan atmosfere salınan zararlı gazları azaltmak için Seçici Katalitik İndirgeme (SCR) teknolojisine sahip araçlarda kullanılan dizel egzoz sıvısıdır. AdBlue, minerali giderilmiş suda yüksek saflıkta, sentetik olarak üretilmiş ürenin %32,5’lik bir çözeltisidir. Kullanımı güvenli bir sıvıdır.

Arabanızı sıcak bir günde sürdüğünüzde egzoz borusundan beyaz duman çıktığını görebilirsiniz. Bu, motorunuzda çok fazla yanmamış yakıt olduğunda ve daha fazla AdBlue’ya ihtiyaç duyduğunda olur.

Soğuk bir günde aracınızı sürdüğünüzde ise egzoz borusundan mavi duman çıktığını görebilirsiniz. Bu, motorunuzda çok az yanmamış yakıt olduğunda ve daha az AdBlue’ya ihtiyaç duyduğunda olur.

AdBlue Nedir? sorusunun bir diğer açıklaması : birçok dizel araca eklenen ve yaratabilecekleri zararlı emisyonları azaltan bir sıvıdır. Emisyon kontrol sistemi, toksik Azot Oksitleri (NOx) %80 oranında zararsız nitrojen ve su buharına dönüştürmek için AdBlue kullanır. Bu işleme SCR (Seçici Katalitik İndirgeme) denir.

Adblue
Adblue

SCR Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

SCR sistemi, seçici katalitik indirgeme ve nitrojen oksitleri zararsız nitrojen ve oksijen gazlarına ayıran bir katalizör ile birlikte NOx seviyelerini düşürmek için egzoz gazı devridaimi kullanır. SCR sistemi, çalışırken aracınızın egzoz akışına az miktarda üre enjekte ederek çalışır. Bu kimyasal nitrojen oksit (NOx) ile reaksiyona girerek zararsız nitrojen ve su buharı üretir.

Sistem, nitrojen oksitleri (NOx) ve partikül maddeyi (PM) %90’a kadar azaltır ve karbondioksit emisyonlarını %20’ye kadar azaltır. AdBlue, 1 Ocak 2017’den bu yana Avrupa’da satılan tüm dizel araçlarda bulunabilir.

Adblue Ne Yapar?

AdBlue şu şekilde çalışır: Arabanızı çalıştırdığınızda, nitrojen oksitleri (NOx) nitrojen ve su buharına dönüştürmek için bir oksidasyon işlemi kullanır. Bu dönüştürme işlemi yalnızca 80 santigrat derecenin (176 derece Fahrenhayt) üzerindeki sıcaklıklarda gerçekleşir. Yaklaşık 15 dakika kadar çalıştırıldıktan sonra motorunuz çalışma sıcaklığına ulaştığında egzoz sisteminizin sıcaklığı bu sıcaklığa ulaşacaktır. Bu süreden sonra egzoz sistemi, daha fazla nitrojen oksidi nitrojen ve su buharına dönüştürecek kadar sıcak olacaktır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Adblue Olmazsa Ne Olur?

AdBlue, emisyonlarını azaltmak için dizel araçlara ve kamyonlara sürülmeden önce eklenir. Bir motorda yakıt yandığında üretilen nitrojen oksit (NOx) gazlarını azaltarak çalışır. NOx gazları akciğer kanseri, astım ve bronşit gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kısacası atmosfere salınan zararları gazların etkisini en aza indirmek ve hem kendi sağlığımız için hemde çevre sağlığı için Adblue Kullanmalıyız.

Ne Kadar Adblue Doldurmalıyım?

Gereken AdBlue miktarı, Adblue tankınızın boyutuna, ne kadar sürdüğünüze ve aracınızın motor tipine bağlı olarak değişir. Bu yüzden ne kadar adblue ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için el kitapçığınıza bakabilirsiniz. Standart olarak eğer adblue tankınız tamamen boşaldıysa 5-6 Litre Adlue ekleyebilirsiniz.

Adblue gostergesi
Adblue gostergesi

Bidonunuzda artan adblue sıvısını saklamak için güneş ışığına maruz kalmayan bir ortam seçmelisiniz aksi taktirde Güneş adblue sıvısının yapısını bozarak yeniden kullanılması halinde aracınıza zarar verme ihtimali vardır. Gerekli koşulları sağladığınızda Adblue sıvısı 1 Yıla kadar Ömrü vardır.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights