Araba Bilgi Paylasim Platformu

Ambulans Uçak Nedir? Nerede Kullanılır?

0

Ambulans Uçak Nedir?

Hava ambulans uçakları tıbbi tahliyeler, acil hava tıbbi geri dönüşleri, sağlık hizmetleri ve yaşam hattı uçuşları için kullanılmaktadır. Tıbbi tahliyeler veya acil hava tıbbi geri dönüşleri dahil olmak üzere çok sayıda hava tıbbi hizmeti için özel olarak çalıştırılırlar.

Çoğu ambulans uçak hastanelere veya devlet kurumlarına aittir ve acil tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan hastaları taşımak için donatılmıştır. Bu uçaklar genellikle karayolu ambulansı veya helikopter pisti gibi başka ulaşım araçlarının bulunmadığı alanlarda bulunur. Hastaneye ait helikopterler, hastaları randevu için evlerinden hastaneye götürmek gibi acil olmayan tıbbi nakiller için de kullanılabilir.

Hava ambulans uçakları tipik olarak oksijen tankları ve defibrilatörler gibi tıbbi ekipmanlarla donatılmıştır. Ayrıca gerekirse aspirin veya antibiyotik gibi ilaçlarla donatılabilirler. Bu uçakların pilotları, uçuş sırasında kendi kendine konuşamayacak durumda olan hastaları güvenli bir şekilde nakletmek için özel eğitim almış olmalıdır.

AMBULANS UCAK NEDIR NE ICIN KULLANILIR 1
AMBULANS UCAK NEDIR

Hava Ambulans Uçağın Görevleri Nelerdir?

Bir hava ambulansının gerçekleştirdiği en yaygın görev türlerinden bazıları şunlardır:

  • Tıbbi Tahliyeler (organ nakilleri dahil)
  • Kritik Hastaların Bir Hastaneden Diğerine Acil Olarak Taşınması
  • Savaş Alanında Yaralı Askerlerin Tıbbi Tahliyesi
  • Acil Tıbbi Geri Dönüşler
  • Ameliyat Sonrası İzleme
  • Hastaneler Arası Ulaşım
  • Orman Yangınlarına Destek
  • Kara Araçlarının Ulaşamadığı Yerlerde Görev Yapmak

Deprem veya sel gibi bir doğal afet durumunda, hastayı/hastaları yeterince hızlı bir şekilde en yakın hastaneye taşımanın başka bir yolunun olmadığı durumlarda hastaların tıbbi tahliyesi için kullanılır. Hava ambulans uçakları deprem, kasırga gibi doğal afetlerde de birçok ülke tarafından kullanılmaktadır. Afet olduğunda, bu uçaklar tarlalar ve otoparklar gibi iyileştirilmemiş yüzeylere iniş yapabilir; ayrıca büyük kargo kapılarını kullanarak, yiyecek ve su gibi malzemeleri doğrudan kara ulaşım yollarından kesilmiş veya deprem gibi doğal afetlerden zarar görmüş alanlara bırakabilirler.

Ambulans Uçaklarının Görev Türleri

Diğer uçuş görevlerinde olduğu gibi, Hava ambulans uçaklarının görevleri de genellikle iki kategoriye ayrılır: kısa mesafe ve uzun mesafe.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Uçaklarda Hangi Yakıt Kullanılır?

Kısa Menzilli Görevler: Kısa mesafeli görevler, hastaların bir hastaneden diğerine makul bir mesafede (100 milden daha az) taşınmasını içerir. Bu uçuşlar, uçuş süresinin kısa olması nedeniyle hem hasta hem de mürettebat için düşük riskli olma eğilimindedir. Bununla birlikte, bu tür uçuşlar, hastaneler arasında sorunsuz bir geçiş sağlamak için birlikte çalışan birden fazla hizmeti içerdiğinden, genellikle uzun mesafeli uçuşlardan çok daha fazla hazırlık gerektirir. Ek olarak, uzun mesafeli uçuşlarda bulacağınız gibi uçakta üç veya dört kişi yerine sadece iki kişi olduğundan, uzun mesafeli uçuşlara kıyasla uçakta tedavi için genellikle daha az zaman kalır.

Uzun Yol Görevleri: Uzun mesafeli görevler, hastaları bir hastaneden 100 milden daha uzaktaki bir hastaneye taşımayı içerir. Bu tür bir görev, ev tesislerinde bulunmayan özel bakım için hastaneler arasında hava ambulansıyla nakledilen stabil hastalar gibi kritik olmayan bakım nakillerinin yanı sıra kalp durması veya felç gibi kritik bakım nakillerinin herhangi bir kombinasyonunu içerebilir. Bu görevler çok heyecan verici olabilir ama aynı zamanda hem ekip üyeleri hem de hastalar için uzun süreler nedeniyle çok stresli olabilir.

Hava Ambulansını Kimler Kullanır?

Hava ambulansı, başka bir şekilde hareket ettirilemeyen hastaları taşımak için kullanılabilen özel donanımlı bir hava aracıdır. Hava ambulansları genellikle aşağıdaki kuruluşlardan biri tarafından işletilmektedir:

Özel şirketler:  Bunlar büyük şirketler veya yeni kurulan operasyonlar olabilir. Bazı şirketler arama ve kurtarma gibi belirli hizmetlerde uzmanlaşırken, diğerleri tıbbi tahliye dahil olmak üzere çok çeşitli hizmetler sunar. Bazı şirketler helikopter, bazıları ise sabit kanatlı uçak işletiyor.

Devlet kurumları:  Bazı ülkelerde devlet kurumları, evde verilemeyen veya bir yerden başka bir yere nakledilmesi gereken tıbbi bakıma ihtiyacı olan vatandaşlar için kendi hava ambulans hizmetlerini işletmektedir. Bu, kendi askeri tıbbi nakliye hizmetine sahip olan Avustralya ve Kanada gibi ülkeleri içerir. Bazı ülkeler, sivil kullanım için yeterli kaynak olmadığında askeri uçakları sivil amaçlar için bile kullanır.

AMBULANS UCAK NEDIR NE ICIN KULLANILIR 480 × 320 piksel
AMBULANS UCAK

İnsanlar Neden Hava Ambulansını Seçer?

İnsanların ulaşım ihtiyaçları için hava ambulansı kullanmayı seçmelerinin birçok nedeni vardır. ambulans uçakları, kara nakillerine göre daha fazla konfor sunarak, hastaların bir ambulansın hastaneye gelmesini beklemek zorunda kalmadan doğrudan kaza mahallinden veya tıbbi acil durum yerinden transfer edilmesini sağlar. Bazı durumlarda, bu onların kara taşımacılığı ile taşınmalarına kıyasla gidecekleri yere daha erken ulaşmalarına ve daha erken tedavi görmelerine olanak sağlayacaktır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Midibüs Nedir Nerelerde Kullanılır?

Hava ambulansları genellikle iki kişiden oluşur: uçağı uçuran bir pilot; ve uçakta hastaları tedavi eden bir hemşire veya doktor. Çoğu durumda, bu uçaklar, toprak pistler veya çim şeritler gibi hazırlıksız yüzeylere bile hemen hemen her yere inme kabiliyetine sahip olacaktır.

Ambulans Uçak Tipleri Nelerdir?

Mevcut birkaç farklı hava ambulans uçağı türü vardır:

Sabit kanatlı uçaklar: Bu uçakların gövdeye bağlı kanatları vardır ve uçuş sırasında hareket etmezler. Bu tip uçaklar, uçuş sırasında kaldırma için rotorlara güvenmedikleri için helikopterlerden daha kararlıdır. Ancak, helikopterler gibi havada asılı kalamazlar ve varış noktalarından kalkış ve iniş sırasında sürekli olarak taksi yapmak zorunda kalırlar. Sabit kanatlı uçakların bazı modelleri, oksijen tankları, vantilatörler ve uçuş halindeki hastaları tedavi etmek için gerekli diğer yaşam destek cihazları dahil olmak üzere uçakta tıbbi ekipman da sunar.

Döner kanatlı uçaklar: Bu uçakların rotorlarına, kaldırma oluşturmak için hareket eden kanatları vardır. Helikopterler tek bir noktada uçabilir, bu da onları sabit kanatlı uçaklar tarafından kullanılmak üzere pist veya helikopter pisti olmayan uzak bölgelere iniş için ideal hale getirir. Helikopter ambulansları ayrıca, güvenli bir şekilde inebilecekleri yeterli alan varsa binaların çatılarına, hatta binaların içlerine inebildiği gibi, indiği yapıya zarar vermeden veya indiği bina içinde kimseyi yaralamadan inebilme özelliğine de sahiptir.

Ambulans uçağının en yaygın türü, havadan tıbbi tahliye (AMEDEVAC) uçağı olarak bilinir. AMEDEVAC uçaklarında genellikle iki sedye bulunur ve yolculuk süreleri boyunca hastaların bakımına yardımcı olabilecek en fazla dört mürettebat üyesi için yeterli alan bulunur. Çoğu AMEDEVAC uçağı, uçuş halindeki hastaları tedavi etmek için gerekli olan oksijen tankları, ventilatörler ve diğer yaşam destek cihazları dahil olmak üzere, uçakta tıbbi ekipman da sunmaktadır.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights