Araba Bilgi Paylasim Platformu

Araba Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

0

Araba Boyama

Bir araba boyamayı düşünür iseniz, neye bulaştığınızı bilmek önemlidir. Bu yüzden garajınızda bir arabayı nasıl boyayacağınızla ilgili bu kılavuzu bir araya getirdik.

Garajınızda bir araba boyamak ile evinizde bir duvar boyamak aynı şeyden çok uzaktır. Bir iş birkaç boya fırçası ve bir kutu boya gerektirirken, diğeri çok sayıda ürün, vernik, astar ve püskürtücü içerir. Bu yüzden profesyonel oto boya işleri çok pahalı olabilir.

Süreç karmaşıktır ve bazı beceriler söz konusudur, ancak bu, bir arabayı nasıl boyayacağınızı ve aracınıza nasıl yeni bir görünüm kazandıracağınızı öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

ARABA BOYAMA 2
ARABA BOYAMA 2

Araba Boyama İşleminden Önce Ne Yapmalıyız?

Bir boya rengi seçmek sadece bir başlangıç. Ayrıca aracınızın durumunu ve istediğiniz kaplama türünü ve ayrıca bunu kendiniz mi yapmak istediğinizi veya bir profesyonel kiralamak isteyip istemediğinizi düşünmek isteyeceksiniz.

İlk olarak, boyamadan önce arabanızı iyice temizlemeniz ve pas veya ezikleri onarmanız gerekir. Daha Sonra boya yapılmasını istemediğiniz kısımları maskelemeniz yani kâğıt veya poşet ile örtmelisiniz.

Tüm bu hazırlık çalışmaları yapıldıktan sonra, ne tür bir iş yaptığınıza ve ne tür bir yüzeyle çalıştığınıza bağlı olarak ya spreyle ya da fırçayla astarlama zamanı gelmiştir. Astar, son kat boyaların kuruduktan sonra soyulmaması için konumlarına kilitlenerek yapıştırıcı olarak kullanılır.

Araba Boyamak İçin Nelere İhtiyaç Var?

İlk önce, iş için doğru donanıma ihtiyacınız var. Her ikisi de herhangi bir hırdavatçıda veya ev geliştirme merkezinde bulunabilen, otomatik kaporta işlerinde kullanılan iki ana araç vardır: zımpara kağıdı ve elektrikli zımpara. Bu temel araçlara ek olarak, lateks eldivenlere, gözlüklere ve maskelere (toz kontrolü için) ve ayrıca temizlik amacıyla bol miktarda bez veya kağıt havluya ihtiyacınız olacak.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  1998 Model Araba Fikirleri

Tabi ki birde araç boyamak için size uygun bir boya.

Arabayı gerçekten boyamaya başlamadan önce, birkaç şeyin hazır olması önemlidir. Dalıştan önce bazı temel araç ve gereçlere ihtiyacınız olacak. Aşağıdaki liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir, ancak bu öğeler işin sorunsuz yürümesine yardımcı olacaktır:

• Lateks veya nitril eldivenler

• Emniyet gözlükleri

• Maskeleme bandı

• Rulolar (astar ve baz kat uygulamak için)

• Boya tepsisi (plastik veya metal)

• Suyla durulama/temizleme/tiner/mum/vb. için kovalar.

• Eski süsleri çıkarmak için maket bıçağı veya tıraş bıçağı

Araba Boyamanın Tüm Aşamaları

1. Doğru araçları ve malzemeleri alın

2. Alanı boyama için hazırlayın

3. Boyanmasını istemediğiniz alanları maskeleyin

4. Gerekirse yüzeyi astarlayın

5. Önce astar boya, ardından boya ile boyayın

Adım 1: Arabanızı Boyamaya Hazırlayın ve Zımparalayın

Yeni bir görünüm elde edecekseniz, aracınızın gövdesindeki pas lekelerini veya oyukları zımparalayarak başlayın. Bir sonraki adıma geçmeden önce tüm parçaların sabun ve suyla iyice temizlendiğinden emin olun.

Adım 2: Boyanmasını İstemediğiniz Alanları Maskeleyin

Boyanmasını istemediğiniz alanları (cam pencereler ve aynalar gibi) ve ayrıca aşırı püskürtmeden zarar görebilecek elektronik cihazları (kablo demetleri veya hoparlörler gibi) kapatmak için boya bandı veya maskeleme kağıdı kullanın. Daha iyi yapışması için uyguladıktan sonra bant veya kağıttan desteği çıkarın; daha sonra pencerelerin ve diğer açıklıkların etrafındaki fazla malzemeyi kesin, böylece soyduğunuzda içlerine boya bulaşmasın

Adım 3: Aracı Temizleyin

Boyamaya başlamadan önce aracın mümkün olduğunca temiz olduğundan emin olun. Yıkayın ve bir mikro fiber havlu veya güderi bezle iyice kurulayın, ardından kalan kir veya kalıntıları yapışkan bir bezle temizleyin. Yüzeydeki herhangi bir kalıntı, boyanın düzgün bir şekilde yapışmasını engelleyebilir ve daha sonra astar ve boya kat uygulamasında sorunlara neden olabilir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Şarj Dinamosu Nedir?

Adım 4: Bir Astar Kullanın

Boyanın aracınızın yüzeyine düzgün bir şekilde yapışmasına yardımcı olmak için, özellikle otomobiller için tasarlanmış solvent bazlı bir astar kullanın. Bir HVLP püskürtme tabancası kullanarak tamponlar, çamurluklar, kapılar ve kaputlar gibi açıkta kalan tüm metal parçalara püskürtün.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights