Araba Bilgi Paylasim Platformu

Araba Ekspertiz Nedir?

0

Araba Ekspertiz Nedir?

Araç alırken yapmanız gereken ilk şey işini iyi bilen profesyonellere araba ekspertiz yaptırmaktır. Bu şekilde, aracınızın tam olarak hangi sorunları olduğunu ve bunları düzeltmenin ne kadara mal olduğunu öğrenebileceksiniz. Ayrıca, herhangi bir pahalı onarım olup olmadığını veya onlar için daha fazla paranız olduğunda daha sonra bekleyebilecek küçük onarımlar olup olmadığını da öğreneceksiniz.

Araba ekspertiz işlemi , aracın önceden yaşadığı kazalardan değişen parçalarına, mekanik aksamlarının bozulduğu yerlerden ileride  maliyete neden olabilecek tüm noktalarına kadar aracın incelenmesinden oluşmaktadır.

Araba değerlendirme süreci birkaç nedenden dolayı çok faydalıdır. Her şeyden önce, çok fazla para harcamadan arabanızı ne kadar süre kullanabileceğinizi bilmenize yardımcı olur. Ayrıca ihtiyacınız olduğunda yeni bir araba almanıza ve onarım ve bakım için gereğinden fazla harcama yapmamanıza yardımcı olur.

Araba Ekspertiz Nedir
Araba Ekspertiz Nedir

Ekspertiz Kim Tarafından Yapılır?

Oto ekspertiz bu alanda eğitim almış profesyoneller tarafından yapılır. Aracınızın tamire ihtiyacı olup olmadığını makine ve aletlerini kullanarak anlayabilirler. Sızıntıları, kırık kayışları ve iyileştirme veya değiştirme gerektiren diğer parça ve sistemleri kontrol ederler. Bu, belirli bir modelin satın almaya değer olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olur.

Değerleme süreci, bu alanda deneyimli profesyonel bir teknisyen tarafından gerçekleştirilmelidir. Amatörlerin kendi başlarına yapmaları önerilmez. Bu, araba satın alma sürecinde çok önemli bir adımdır, çünkü kaliteli bir araç almak üzere olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ekspertiz firması seçerken herkes tarafından kabul görmüş güvenilir ve kurumsal bir firma seçmeye özen gösterin. Ekspertiz incelemesinin yapıldıktan sonra size raporların detaylı ve özeli bir şekilde iletilmesine dikkat edin.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Yol Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ekspertiz Yaptırmanın Yararları

Oto ekspertiz süreci çok önemlidir çünkü iyi bir araba mı yoksa kötü bir araba mı aldığınızı bilmenizi sağlar. Ayrıca, aracınızda düzeltilmesi veya değiştirilmesi gereken başka sorunlar olup olmadığını öğrenmenizi sağlar. Onarım ve değişim için para harcamak istemiyorsanız, üzerinde fazla bakım veya onarım gerektirmeyen bir araba satın almanız sizin için daha iyidir.

Güvenilir bir firmaya giderek birçok paket arasından istediğinizi tercih ederek alacağınız veya satacağınız araca ekspertiz yaptırabilirsiniz. Bu sayede gizli sorunları ve sürprizleri olan bir araba almayacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca, satabilmeniz veya başka bir tane alabilmeniz için arabanızın değerini bilmek önemlidir.

Otomatik değerlendirme sürecinin başlıca avantajları:

  • Aracınızın doğru bir değerlemesini yapmış olursunuz.
  • Arabanızda gizli sorunlar olup olmadığını bilerek riskleri azaltırsınız
  • Bir araç alırken veya satarken sürprizlerden kaçınırsınız.
  • Söylediklerine uymayan arabaları satmaya çalışan dolandırıcılara karşı kendinizi korursunuz.

Araba Ekspertiz Süreci Nasıl Olur?

Değerleme sürecini anlamak zor değil, ama kolay da değil. En önemli şey, araç ekspertiz sürecinizi yürütecek güvenilir bir şirket bulmanız gerektiğidir, çünkü ancak bu şekilde sonuçların doğru olacağından ve şirketin gerekli tüm beceri ve deneyime sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

Oto ekspertiz sürecindeki ilk adım, otomobilin kendisinin incelenmesidir. Bu, aracın durumuna bakmanız ve onunla ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemeniz gerektiği anlamına gelir. Herhangi bir sorun varsa, aracınızın değeri hesaplanırken bunların dikkate alınması gerekir.

Bu hesaplamalar sonrası size detaylı bir rapor iletilir. Ve sizde buna göre aracı alıp almayacağınıza karar verirsiniz veya fiyatınızı ona göre belirlersiniz. Bu yüzden özellikle yeni bir araç alıyorsanız oto ekspertiz yaptırmanız gereklidir.

Araba Ekspertiz Raporu Ne Kadar Geçerli?

İlk olarak bilmeniz gereken şey, oto ekspertiz raporunun geçerli olduğu süre için resmi bir karar , yönetmelik bulunmamaktadır. Bu genellikle alıcı ve satıcı arasındaki güven ilişkisine bağlıdır. Yinede içinizin rahat etmesi için güncel bir ekspertiz raporu almanız daha sağlıklı olacaktır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Birçok işletmede bu süreler 1 gün ile 3 ay arasında yada 5000 km olarak belirlenmiştir. Bu süreçler firmadan firmaya değişmektedir. Tanımadığınız kişilerden araç satın alırken mutlaka güncel bir ekspertiz raporu isteyin.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights