Araba Bilgi Paylasim Platformu

Araba Nasıl Yıkanır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

Araba nasıl yıkanır? araba yıkarken nelere dikkat etmeliyiz ve hangi malzemeleri kullanmalıyız? Arabamızın temiz ve bakımlı olması için düzenli olarak temizliğini yapmalıyız. Uzun süre temizlemediğimiz aracımız bir süre sonra kötü bir koku yaymaya başlar ve temizliği daha da zor bir hale gelir. Bu yüzden düzenli olarak aracımızı temizlemeli ve bakımlarını yapmalıyız.

Araba Nasıl Yıkanır?

Araba yıkamak aslında basit ve eğlenceli bir iştir, ama bunu harika bir şekilde yapmak için uygulamanız gereken birkaç şey vardır. Bu yazımız sadece birkaç adımda arabanızı nasıl temiz ve bakımlı hale getireceğinizi anlatacaktır.

Arabanızı evde yıkamak çok kolay. Herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınız yok, sadece bir kova sabunlu su ve bir sünger. Bahçe hortumuna erişiminiz yoksa bunun yerine basınçlı yıkayıcı kullanın. Yüksek basınçlı su, tek başına bir kova sudan daha etkili bir şekilde kiri ve kiri sıyırır.

Arabanızı yıkamanın en iyi yolu, yukarıdan aşağıya doğru başlamak ve oradan aşağı doğru çalışmaktır. Çatıdan başlamak özellikle önemlidir, çünkü burası kirlerin çoğunun ilk olarak biriktiği yerdir ve ayrıca ulaşılması en zor kısımdır.

Tekerlekler, yan paneller ve tekerlek bombeleri gibi gövde altı parçaları gibi basınçlı yıkayıcı tarafından gözden kaçırılmış olabilecek alanları temizlemek için sabunlu su kullanın. Mikrofiber bezler kullanarak arabayı kurutmaya geçmeden önce temiz su kullanarak fazla köpükleri durulayın.

araba nasil yikanir 2
araba nasil yikanir 2

Araba Yıkarken Nelere Dikkat etmeliyiz ?

Araba nasıl yıkanır? Bir araba yıkarken, birkaç basit adımı takip etmek önemlidir.

  • Mümkünse serin bir günde arabanızı gölgede yıkayın. Bu, boya yüzeyinde girdap izlerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Aracı yıkamak için yumuşak bir sünger veya bez kullanın ve temiz suyla durulayın. Boyayı çizebileceğinden herhangi bir tür fırça kullanmaktan kaçının.
  • Artık arabanızın kaportasındaki tüm kiri ve kiri temizlemek için biraz sabun veya cilaya ihtiyacınız olacak. Boyanıza yapışan özsu ve böceklerden kurtulmak için özel bir yıkama sabunu veya yıkama cilası kullanın. Arabanızda zamanla hasara neden olabilecek bir kalıntı bırakabilecekleri için deterjan kullanmadığınızdan emin olun.
  • Yüzeylerde temiz bir bez kullanarak aracınızı kurulamalısınız. Kaportayı kurutmak pası uzak tutmak için önemliyken, neme maruz kaldıklarında zamanla paslanmamaları için tekerlekleri kurutmak da önemlidir.
Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Togg Araba ve 2023 Togg Fiyat Listesi

Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır?

Arabanın dışının temizliği kadar iç temizliği de oldukça önemlidir. Arabamızın dışı tertemiz iken içinin pis halde olmasını hiç birimiz istemeyiz. O yüzden arabanın içini de temizlemeliyiz. Peki araba nasıl yıkanır?

Arabanın dışından önce iç temizliğini yapmanız daha uygun olacaktır. Çünkü önce dış temizliğini yaptıktan sonra iç temizliğine başlarsanız uçuşan tozlar arabanızın nemli olan dış yüzeyine yapışabilir. Bu yüzden ilk önce iç temizliği bitirmeli daha sonra arabanın dışına geçmelisiniz.

Arabanızın içini süpürmek için şarjlı bir süpürge alabilirsiniz. Farklı uçları olan çekiciler sayesinde birçok yeri profesyonel şekilde süpürebilirsiniz.

Arabanızın içinde ve dışında kullandığınız silme bezleri ayrı olmalıdır. Böylece daha temiz ve daha pis yerlerin temizliği için bezleriniz karışmamış olacaktır.

Aracınız için güzel bir oto parfüm seçebilirsiniz. Temiz bir araç ile güzel koku birleştiği zaman yaptığınız İşten son derece memnun kalacaksınız

Sadece Su ile Araba Yıkanır mı?

Aracınızı sadece su tutarak yıkamak o anlık işinizi görecektir fakat uzun süre bu şekilde araç yıkandığı zaman aracın birçok yerinde kir ve lekeler birikebilir ve daha sonrasında bu lekelerden kurtulmanız bu kadar kolay olmayabilir. Ayda bir kerede olsa aracınızı detaylı bir temizlik yapmalısınız ya da bir Oto kuaföre gitmelisiniz.

Araba Ne Sıklıkla Yıkanır?

Arabada biriken yol tozları vb. maddeler aracınızın boya ya da metaline zarar verebilir. Bu zararın önüne geçebilmek için aracınızı en az 1-2 haftada 1 kez yıkamanız önemlidir. Bu size çok gelebilir fakat temiz bir arabaya sahip olmak ve aracın boyasını korumak için bunu yapmanız gereklidir. Aracı yıkadıktan sonra cila yapmayı unutmayın. Tercih ettiğiniz yıkama ürünlerinin kimyasal içermemesine dikkat edin.

araba temizleme
araba temizleme

Araba Ne Zaman Yıkanır?

Aracınızı sıcak ve güneşli bir vakitte yıkamayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Sıcak ve güneşli hava aracınızdaki sabunlu suyu silmeye fırsat bulamadan kuruyabilir ve aracınızda lekeler kalabilir. Bu yüzden aracınızı serin havalarda, erken saatlerde ya da akşam saatlerinde yıkamanız daha uygun olacaktır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  CVT Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır?

Eğer çok sıcak bir hava var ise arabanıza kesinlikle su tutmayın. Çünkü sıcağın altında ısınan araç camlarına soğuk su temas ettiğinde camınız çatlayabilir. Bu yüksek bir ihtimaldir.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights