Araba Bilgi Paylasim Platformu

Arabalarda Arıza Lambaları ve Anlamları

0

Arabalarda Arıza Lambaları ve Anlamları

Araç sahipleri arabalarında herhangi bir gösterge ışığı yandığında, bunun nedeninin ne olduğu ve sembolün ciddi bir hatadan mı kaynaklandığını yoksa sadece bir durum mesajı mı olduğu konusunda fazla bilgi sahibi değildir. 

 Birkaç yıl öncesine kadar araç kokpitlerinde sadece birkaç uyarı lambası varken, otomobillerde daha fazla teknolojinin ve yeni yardım sistemlerinin ortaya çıkmasıyla gösterge panelindeki sembollerin de sayısı arttı. Bazı kullanıcılar için yanıp sönme zararsızken, bazıları için ise ilk bakışta uyarının arkasındaki neden her zaman açık değildir. 

Arıza lambaları yanıp söndüğünde sürücülerin kendilerine sordukları en büyük soru muhtemelen: “Şimdi durup müdahale mi etmeliyim yoksa bir servise mi gitmeliyim?” olabilir. 

 Kokpitte kırmızı ve sarı arıza lambaları yandığında birçok sürücü paniğe kapılır. Gösterge ışıkları ve uyarılar son derece değerlidir fakat tabi onları doğru şekilde yorumlayabilirseniz.

Arıza Lambaları Nelerdir ve Bize Ne Anlatmak İsterler?

Genel bakışımızda, en önemli gösterge ışıklarının anlamını kısaca inceledik ve size ne yapmanız gerektiğini anlattık.

ABS Gösterge Işığı

Lamba yanık kalırsa, bu ABS sisteminde ya da aracın beyninde bir arıza olduğunu gösterir.

Ne yapılması gerekiyor?

Tehlikeli durumlardan kaçınılmalı ve muhtemelen bozulmuş bir frenleme durumu sebebiyle ek bir güvenlik mesafesi ile devam edilmelidir. En kısa zamanda bir servise gitmenizi öneririz. 

Adblue Gösterge Işığı

Adblue seviyesi düşük ise yanar. Mevcut dizel araçlarda egzoz sıvısı azaldığında gösterir. Bu uyarı egzoz sıvı tankında sivi kalmadığı anlamına gelir ve dolana kadar yanmaya devam eder.

adblue gostergesi min
adblue gostergesi min

Ne yapılması gerekiyor?

Bu arıza lambalarının sönmesi için Adblue, servis alanlarında hemen yeniden doldurulmalıdır. Eğer bunun önlemini almazsanız ve Adblue deposu boşsa araç artık çalıştırılamaz.

Hava Yastığı Gösterge Işığı

Hava yastığı gösterge lambasının yanması, hava yastığı, kemer gerdirici veya diğer güvenlik cihazlarında bir arıza olduğunu gösterir. Lamba ayrıca ön yolcu hava yastığı devre dışı bırakıldığında da yanar.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Volkswagen Arıza İşaretleri ve Anlamları

Ne yapılması gerekiyor?

Hava yastığında ya da diğer güvenlik araçlarında bir sorun olmasa da mutlaka servise gidilmelidir. Bazen bu uyarı aracın koltuklarının arkaya öne sert çekilmesi ile ilgili basit bir arıza da olabilir.

Şarj Gösterge Işığı / Pil

Işık yanıyorsa, genellikle arızalı bir alternatör veya düşük araç akü voltajı göstergesidir.

Standart fark nedeniyle, alternatör (dalgalı akım üretici) çok az enerji verdiğinde uyarı lambası yanar. Bu uyarı, montaj kayışı / V-oluklu kayış yırtıldığında veya yeterince gerilmediğinde de olabilir.

aku lambasi min
aku lambasi min

Ne yapılması gerekiyor?

Bu arıza lambalarının sönmesi için akü şarjını azaltacak tüm gereksiz çalışan elektrikli çıkışlar kapatılmalı ve bir atölyeye gidilmelidir.

Fren Balataları

Artık günümüz modern araçlarda, fren balatalarının ne zaman aşındığını bildiren sensörler bulunur. İlgili gösterge lambası bunun için uyarı verir.

Ne yapılması gerekiyor?

Mümkün olan en kısa sürede servise gidilmeli ve fren disklerinin hasar görmesi gibi pahalı hasarlardan kaçınmak için fren balatalarının değiştirilmesi gerekmektedir.

Fren Gösterge Işığı

Lamba yanarsa, fren sisteminde sorun var demektir. Bazı nedenlerin yanı sıra, düşük fren hidroliği seviyesi, aşınmış fren balataları (bunun için ayrı bir gösterge lambası yoksa) veya çekilip unutulmuş bir el freni uyarısı da olabilir.

Ne yapılması gerekiyor?

Olay basit bir el freni değilse yine bir servise gidilmelidir.

ESP Gösterge Işığı

Işık yanıp sönüyorsa, ESP sistemi sürüş sürecine müdahale ediyor ve sürücüyü destekliyordur. Yani kaygan bir zemin vardır ve denge sağlamaya çalışıyordur anlamına gelir. Lamba sürekli yanıyorsa ESP devre dışıdır.

Ne yapılması gerekiyor?

Zemin kaygansa yanıp sönüyorsa sıkıntı yok demektir ama sürekli yanması durumunda tehlikeli durumdan uzaklaşmalı ve aracı durdurmalısınız. ESP ayarı için de servisinize başvurmalısınız.

Şanzıman Gösterge Işığı / Şanzıman Arızası

Aracınızdaki şanzıman lamba yanarsa, vites kutusunda bir arıza var demektir. Bu durum  özellikle otomatik vites kutularında daha çok görülür.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  P0113 Arıza Kodu Araçların Soğutma Sistemi Arızası

Ne yapılması gerekiyor?

Hatayı okumak ve sebebini daha kesin olarak tespit edebilmek için bir servis ziyaret edilmelidir.

Soğutucu Gösterge Işığı

Lamba yanarsa bu, aracın motor çalışma sıcaklığının çok yüksek olduğunu veya soğutma sıvısı seviyesinin düşük olduğunu gösterebilir.

Ne yapılması gerekiyor?

Bu durumda acilen durup bir atölyeye veya araba servisine haber vermelisiniz. Ayrıca soğutma sıvısı seviyesi de kontrol etmenizi öneririz. Fakat açarken dikkat etmelisiniz çünkü aşırı basınç ile karşılaşabilirsiniz . 

Direksiyon Gösterge Işığı

Lamba kırmızı yanarsa, o anda direksiyon kilitlenmiş demektir. Sarı ışık yanıyorsa direksiyon desteğinin azaldığını veya ilgili bir arızayı gösterir.

Ne yapılması gerekiyor?

Oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu ikaz lambası kırmızıya dönmeden mutlaka bir servise götürülmelidir.

Motor Işığı Lamba Uyarısı

Lamba yanıyorsa emisyonla (egzoz kirliliği uyarısı) ilgili bir hata vardır. Öte yandan, lambanın yanıp sönmesi genellikle katalitik konvertöre (egzoz gazı dönüştürücü) zarar verebilecek bir arızadır.

Ne yapılması gerekiyor?

Motor ışığı hızlı bir şekilde yanıp sönerse, motor üzerindeki yük azaltılmalıdır. Araca daha fazla zarar gelmesini önlemek için motorun durdurulması en iyisidir

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights