Araba Bilgi Paylasim Platformu

Araç Performans Arttırma Yöntemleri

2

Araç performans arttırmanın birçok yolu olduğunu bilmek için tamirci olmanıza gerek yok. Bununla birlikte, bu projeler için zaman ve para bulmak zor olabilir. Ancak, araç performans arttırma, konforunu ve ömrünü artırmanın kolay, hızlı ve ucuz yolları vardır.

Basit şekilde kendinizin yapabileceği araba bakım projeleri gerçekleştirdiğinizde, zamandan, paradan ve bir tamir atölyesiyle uğraşmanın zorluğundan tasarruf edebilirsiniz. arabanız zaten mükemmel durumda olsa bile, bazı yükseltmeler ile aracınızın güvenliğini, yakıt ekonomisini ve beygir gücünü iyileştirebilir.

ARAC PERFORMANS ARTTIRMA 1
ARAC PERFORMANS ARTTIRMA 1

Araç Performans Arttırma İçin Ne Yapabiliriz?

Hava filtresi: Hava filtreleri, motorunuzun daha verimli çalışabilmesi için kiri dışarıda tutar. Ayrıca trafikte saatlerce çalıştıktan sonra kabine kir girmesini de engellerler. Her 10 bin – 30bin km aralığında hava filtrelerinin değiştirilmesi gerekir.

Motorunuzu Temizleyin: Kirli bir motor performansı düşürebilir ve yakıt tüketimini artırabilir. Motor temizliği yılda en az bir kez yapılmalıdır, ancak daha sık araba kullanabileceğiniz sıcak havalarda her üç ayda bir yapmak en iyisidir.

Motorunuzu temizlemek için, motorun üzerinde görünen yağ veya gresi temizleyerek başlayın. Ardından, sürüş sırasında kuytulara ve girintilere giren kiri temizlemek için bir bahçe hortumu veya su basıncı kullanın. Suyla yıkamadan önce bir motor yağ çözücü kullanın. Bu, yalnızca sade su kullanmaktan daha fazla kiri temizleyecektir.

Motor yağını değiştirin: Motor yağı, motor bloğu içindeki pistonlar ve dişliler gibi hareketli parçaları yağladığı için araç motorunun en önemli parçalarından biridir. Yağlama olmadan, bu parçalar sonunda aşınır ve motor bloğunun içindeki diğer bileşenlerde ciddi hasara neden olur.Yağınızı düzenli olarak değiştirmek, motorunuzun aşırı ısınmamasını veya içinde kalan eski yağ nedeniyle erken yıpranmamasını sağlar. Normal şartlarda yaptığınız kilometreye göre yılda 1 kez yağ değiştirilmelidir. Yağınızı eski model arabalar için her 5.000 km’de bir, yeni model arabalar içinse en fazla 20.000 km’de bir olarak değiştirmelisiniz.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  En Az Yakan Araba Modelleri

Eski bujileri değiştirin: Bujiler, bir motorun silindirleri içindeki yakıt-hava karışımını ateşlemekten sorumludur. Eski bujiler, yeterli voltaj veya ısı üretmediklerinden teklemelere neden olabilir. Yeni bir buji seti araç performans arttırma için önemlidir ve emisyonları %50’ye kadar azaltacaktır. Bu parçaların yenileriyle değiştirilmesi yakıt ekonomisini %5’e kadar iyileştirebilir ve beygir gücünü %20’ye kadar artırabilir.

Aşınmış lastiklerin yenileriyle değiştirilmesi: Aşınmış lastikler, tekerleklerin çekişini kaybetmesine ve direksiyon hakimiyetinizi zorlaştırmasına neden olabilir. Bunları değiştirmek, özellikle kaygan yollarda veya sert hava koşullarında sürerken sorunsuz sürüşü kolaylaştırarak araç performans arttırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, kötü kullanım ve aracınızın kontrolünün kaybedilmesinden kaynaklanan kaza riskini de azaltabilir.

Performans hava filtresi takın: Araba motorları normal yakıtla çalışacak şekilde tasarlanmıştır, ancak sentetik yağ ve performans hava filtresinden yararlanabilirler. İkincisi, beygir gücünü ve verimliliği artırmanın ucuz bir yoludur.

Lastik basıncını kontrol edin: Lastik basıncı, arabanızda kontrol edilmesi gereken en önemli şeylerden biridir, ancak aynı zamanda unutulması en kolay olanlardan biridir. Lastikleriniz yetersiz şişirilirse daha hızlı aşınır, daha fazla gaz kullanır ve aracınızın dengesini kaybeder. Basit bir lastik göstergesi, aracınızın sağlığının bu önemli yönüne göz kulak olmanıza yardımcı olacaktır. Aşırı sıcaklıklarda araç kullanıyorsanız veya sık sık ağır yük taşıyorsanız, lastik basıncını ayda bir veya daha sık kontrol etmelisiniz. Aracınızın direksiyon simidi veya süspansiyon sisteminde düzensiz bir aşınma modeli veya titreşim fark ettiğinizde, lastiklerinizin düzenli olarak balans ayarının yapılması da önemlidir.

Gerektiğinde hidrolik direksiyon sıvısı ekleyin: Düşük hızlarda sürerken veya dönüş yaparken direksiyon simidi sert veya zor dönüyorsa, daha fazla hidrolik direksiyon sıvısının zamanı gelmiştir.

Aracınızdaki gereksiz yükleri azaltın: Aracınız ile seyahat halindeyken arabanızda gereksiz ağırlıklar varsa bunları indirmelisiniz. Aracınız ne kadar ağır olursa motorunuz o kadar fazla güç üretmek için çaba sarf eder. Hem aracınız yorulur hem de yakıt tüketiminiz artar.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Muayene Tekrarı Olan Araç Trafiğe Çıkabilir Mi?

Performans Arttırmada Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Araç performansının artırılması söz konusu olduğunda, aracınızın genel performansını etkileyebilecek birçok faktör vardır. En belirgin faktör motorun kendisidir. Yüksek performanslı bir motorunuz varsa, basit kendin yap araba onarım projeleri gerçekleştirebilir ve arabanızı bir tamirciye götürmüş gibi aynı sonuçları alabilirsiniz.

Ancak, aracınızın ciddi bir onarıma ihtiyacı varsa veya ideal olmayan bir motora sahipse, değişim zamanı gelmiş olabilir. Örneğin, eski bir şanzımana veya radyatöre sahip olduğu için aracınızın yakıt ekonomisi zayıfsa, bu parçaları yakıt verimliliğini artıracak ve emisyonları azaltacak yenileriyle değiştirebilirsiniz.

Uygun bakım ve özenle, aracınız size uzun süre dayanmalıdır. Ancak, performans geliştirme projeleri söz konusu olduğunda, özel araçlar veya deneyim gerektirdiği için yalnızca profesyonel mekanikerlerin yapabileceği bazı şeyler vardır. Bu yüzden bazı noktalarda işi ustasına bırakmamız gerekir.

2 Yorumlar
  1. Rent A Car diyor

    Uçal Filo Rent A Car , NOVA OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ‘nin markasıdır. Uçalfilo ‘da Kiralık Araç Seçenekleri 0 kilometre, 2. El Ve geniş araç seçenekleri ile Uzun Dönem Araç Kiralama imkanı tanıyan kullanıcılara anında fiyat teklifi oluşturma ve hızlı finansal değerlendirme gibi avantajlar sağlar.

  2. Ercan T. diyor

    yararlı bilgi teşekkürler

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights