Araba Bilgi Paylasim Platformu

Ateşleme Bobini Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Ateşleme Bobini Nedir?

Ateşleme bobinleri, aracınızın motorundaki yakıtı tutuşturmak için kıvılcımı sağlamaktan sorumludur. Her bir silindir kapağının üzerine monte edilmişlerdir ve aküden gelen düşük voltajlı akımı yüksek akıma çevirirler. Bu, her silindirdeki hava/yakıt karışımını ateşleyen ve ardından motorun çalışmasına neden olan bir kıvılcım oluşturur.

Motor atesleme
Motor atesleme

Ateşleme Bobini Arızaları Nelerdir?

Ateşleme bobinlerinde bir sorun olduğunda, bir dizi mekanik ve performans sorununa neden olur. Aşağıdaki işaretler, aracınızın ateşleme bobininin arızalı olduğu konusunda sizi uyaracaktır:

Araba çalışmayacak: Çoğu durumda, ateşleme bobinleri çalışmayı bıraktığında, motorunuzun hiç çalışmamasına neden olur. Bu, ateşleme bobini arızasıyla ilişkili en yaygın semptomlardan biridir. Motorunuz çalışmazsa, ateşleme bobinlerinde sorun olup olmadığını hemen tamircinize kontrol ettirin.

Motor hata veriyor: Motor çalışabilir ancak düzgün veya verimli çalışmayacaktır. Gaz pedalına bastığınızda araç yavaş hızlanabilir veya durabilir. Ayrıca motor, özellikle hızlı bir şekilde hızlandığınızda veya yavaşladığınızda pürüzlü veya düzensiz çalışabilir.

Kontrol motoru ışığı tekrar tekrar yanıyor: Ateşleme bobininde aralıklı bir sorun olduğunda, kontrol motoru ışığı aralıklı olarak yanabilir ve birkaç dakika veya saat geçtikten sonra tekrar sönebilir. Bu, aracınızı her çalıştırdığınızda tekrar tekrar oluyorsa, bu, aracınızın ateşleme bobinlerinde ciddi bir sorun olduğu ve acilen değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Akü çabuk bitiyor: Ateşleme bobinleri, aracınızın yanma odasındaki yakıtı doğru zamanda ateşlemek için gereken büyük miktarda elektriği üreterek çalışır, böylece pistonlarını ateşlemek için anahtarını çevirdiğinizde hemen çalışmaya başlayabilir.

Bujiler Yakıtı Ateşleyemiyor: Motorunuzda herhangi bir buji göremiyorsanız veya yıpranmış görünüyorlarsa, bu, aracınızın ateşleme bobininde bir sorun olabileceğinin başka bir işaretidir. Bujilerin, motorun düzgün çalışması için yakıtı tutuşturacak kadar ısınması için elektriğe ihtiyacı vardır; onlar olmadan, arabanızı çalıştırmanız mümkün olmayacaktır. Bujiler, içten yanmalı bir motorda yakıtın ateşlenmesinden sorumludur. Bunu başaramadıklarında, iki şeyden biri olabilir: ya araba çalışmayacak ya da hareket ettiğinde çok kötü çalışacaktır. Aracınızı çalıştırmaya çalışırken kaputunuzun altından bir tık sesi duyarsanız, bunun nedeni bujinin yakıtı düzgün şekilde ateşlememiş olması olabilir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Otomatik Araba Nedir? Nasıl Kullanılır?

Aracınız zor hızlanır: Ateşleme bobini arızasıyla ilişkili diğer bir belirti, zayıf hızlanma performansıdır. Arabanızın normalden daha geç hızlandığını fark ederseniz.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights