Araba Bilgi Paylasim Platformu

Çekme Belgesi Nedir? Çekme Belgesi Neden Alınır?

4

Çekme Belgesi Nedir?

 Trafikte dolaşımda olan araçların bazı durumlarda trafiğe çıkmaması gerekebilir. Aracın kaza yapması durumlarında zorunlu olarak aracın çekme belgesi alınabilir. Ancak isteğe bağlı olarak da çekme belgesi almak mümkündür. Uzun süreli olarak seyahate çıkacak kişilerin araçlarını kullanmamaları durumunda çekme belgeleri almaları maddi açıdan tasarruf sağlar. Çekme belgesi alınan araç yıl içerisinde ödenecek olan vergilerden muaf olacağı için maddi anlamda da kazanç sağlayacaktır.

 Diğer yandan kaza yapan aracın trafiğe çıkmama durumu oluştuğu zaman vergiden muaf tutulması amacı ile ve de mecburi olarak çekme belgesinin düzenlenmesi şarttır. Çekme belgesi olan araç eğer herhangi bir sıkıntısı yoksa satışı da gerçekleştirilmesinde bir olumsuz durum söz konusu değildir. Yani çekme belgesi olan araç satışı yapılabilmektedir. Çekme belgesi noterden alınan ve aracın trafiğe çıkmayacağına dair olan bir belgedir.

Çekme belgesi neden alınır?

Çekme belgesi almak bazı durumlarda isteğe bağlı iken bazı durumlarda da mecburi olarak alınmak zorundadır. Aracın kaza yapıp trafiğe çıkma ihtimalinin geçici olarak ya da tam anlamıyla ortadan kalkması ile birlikte çekme belgeleri zorunlu olarak alınır. Geçtiğimiz yıllarda çekme belgeleri il trafik müdürlüğüne başvurarak eski borçları da kapatılmak suretiyle alınmaktaydı. 2022 yılı itibari ile çekme belgesini noterlerde vermektedir.

Çekme belgesini almak için ise aracın vergi borçlarını ödemek plakaya yazılmış herhangi bir trafik cezasını ödemek önem taşımaktadır. Aracın tüm üzerindeki olan borçların ödendikten sonra plaka ile birlikte gerekli evraklar da alınarak notere başvurulması halinde araç çekme belgesi alınabilmektedir. Noterler tüm illerde yaygın olarak bulunmaktadır. Noterden gerekli işlemler yapıldığı takdirde çekme belgesi alınır Ve çekme belgesi alınan araç trafiğe üzerinden çekme belgesi kaldırılana dek çıkamaz. Üzerinde çekme belgesi olan aracın trafiğe çıktığı takdirde belirli cezalar uygulanır.

CEKME BELGESI NEDIR
CEKME BELGESI NEDIR

Çekme Belgesi Ücreti 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Çekme belgesi ücreti 2022 yılı itibari ile noterlerde 55 TL gibi düşük bir rakam olarak belirlenmiştir. Çekme belgesini isteğe bağlı olarak düzenlemek aracın yıl içerisinde yatırılacak olan vergilerinden muaf tutulmasını sağlayacaktır. Bu yüzden araç uzun süreli olarak trafiğe çıkmayacağı zamanlarda mutlaka çekme belgesinin alınması kişinin bütçesine olumlu katkılar yaratacak ve kâra geçirecektir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Mercedes C180 Saat Ayarı Nasıl Yapılır?

Çekme Belgeli Araç Trafiğe çıkabilir Mi?

Çekme belgeli araç genel anlamda trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. Şayet çekme belgesi alınmış araçlar trafiğe çıktıkları takdirde belirli cezalara çarptırılmaktadır. Motorlu taşıtların çekme belgesi olduğunda trafiğe çıktığı tespit edildiği halde trafik ceza Kanunu’nun 21 maddesi gereğince ehliyetten 10 ceza puanının düşürülmesi ve 2018 TL idari para cezasının çarptırılması kanunda yer almaktadır.

Aracın tekrar trafiğe çıkabilmesi için ise yine belirli şartları sağlamak gerekir. Çekme belgeli olan araçlar satışı yapılabilmektedir. Hatta çekme belgesine sahip olan aracı satın almak büyük oranda karlılık sağlayacağı için maddi anlamda da rahatlatır. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Çekme belgesine sahip olan aracı satın aldıktan sonra aracın muayenesinin yaptırılması gerekir. Araç uzun süre kullanılmadıysa aracın belirli masraflarının çıkması da olağandır.

Çekme belgesine sahip olan araç tekrardan trafiğe çıkarılmak istendiği takdirde bu çekme belgesi aracın üzerinden kaldırılabilir. Aracın üzerinde herhangi bir trafik cezası ya da vergi borcu varsa bunlar ödenmelidir. Aracın rutin olarak yapılan TÜVTÜRK istasyonlarında muayeneden geçmesi gibi aşamalar izlenerek aracın üzerindeki çekme belgesi kaldırılarak araç tekrardan trafiğe çıkarılabilir. Çekme belgeli bir aracı satın almak için ne kadar süre trafikten mahrum kaldığı, aracın masrafları açısından bilgi sahibi olmaya yarayan verilerdir.

4 Yorumlar
 1. Ertuğ diyor

  çekme belgesi hurdaya çıkan araçlar için kullanılıyor

 2. Cem diyor

  Çekme belgesi olan araçlar ancak noter satışı ile satılabiliyor

 3. Deniz diyor

  Çekme belgesi masrafı ne kadar

 4. Orhan diyor

  Çekme belgesini nereden alabilirim?

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights