Araba Bilgi Paylasim Platformu

Coupe Araba Nedir? Coupe Araba Özellikleri

0

Coupe Araba Nedir?

Coupe Arabalar , sabit bir çatıya ve arkaya bakan açık bir yolcu bölmesine sahip bir otomobil türüdür. Coupe gövde stilinin temel amacı, diğer otomobillere göre daha çekici bir kaput profiline sahip olmaktır, ancak aynı zamanda aerodinamiği de geliştirir.

Bir coupe, sürücü ve yolcu koltukları üzerinde sabit bir çatıya sahip bir otomobildir. Sözcük, “kesmek” anlamına gelen Fransızca fiil Couper’den türetilmiştir. Bu araç tarzı, en azından 1910’lardan beri, bir roadster veya üstü açık bir araba olabilecek iki kapılı bir üstü açılır arabayı tanımlamak için kullanıldığından beri var olmuştur.

Ancak günümüzde coupe terimi, kapalı çatı gövde stiline sahip bir otomobili tanımlamaktadır. Bir coupe genellikle aracın önünde sadece iki kapıya sahiptir ve arkada yan cam yoktur. Bir sedanın dört kapısı vardır ama yine de arka yan camları yoktur. Coupe’ların çoğunda dört kişilik iki sıra koltuk bulunur, ancak bazılarında üç kişi için yalnızca bir sıra veya yalnızca iki yolcu için daha az koltuk bulunur.

Coupe’ler genellikle spor otomobiller olarak tanımlanır çünkü genellikle sedan ve minivan gibi diğer gövde stillerinden daha küçüktürler.

COUPE ARABA 2
COUPE ARABA 2

Coupe Arabaların Özellikleri

Bir Coupe, 33 fit küpün altındaki iç alana sahip bir araçtır. Bu, iki kişi için yeterli alana sahip iki kişilik olarak kabul edilebileceği anlamına gelir. Genellikle iki kapısı vardır ve sınıfındaki diğer arabalardan daha kısadır.

Coupe’ler genellikle alçak, aerodinamik araçlardır. Fastback veya notchback stilleri var, bu da arka camın bagaj açıklığına indiği anlamına geliyor. Bu, ona spor otomobillerin karakteristiği olan agresif bir görünüm kazandırıyor. Birçok coupe, daha şık ve sportif görünmelerini sağlamak için çerçevesiz pencerelere de sahiptir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Station Wagon Nedir?

Coupe Arabalar, 1900’lü yıllardan beri yarış arabası olarak kullanıldıklarından beri varlar. 1950’lerde tasarımcılar bunları günlük sürüş amaçları için kullanmaya başladıklarında popüler hale geldiler. Günümüzde coupeler hala yapılıyor ancak araçlarında daha fazla yer isteyen tüketicilerin değişen zevkleri ve tercihleri ​​nedeniyle bunları üreten daha az şirket var.

Yukarıda bahsedildiği gibi, bu arabalar şık görünümleriyle bilinir ve bu da onları tüketiciler arasında çok popüler kılar. Ayrıca sınıflarındaki diğer araçlardan daha küçük olma eğilimindedirler, bu da dar park yerlerinde manevra yapmak ve hatta yüksek hızlarda keskin dönüşler yapmak için arabanıza veya kendinize veya çevrenizdekilere zarar verme endişesi duymadan daha kolay hareket edebilecekleri anlamına gelir.

Coupe Çeşitleri Nelerdir?

Birkaç çeşit coupe vardır; 2 kapılı coupe, 4 kapılı coupe ve 2+2 kapılı coupe.

2 kapılı bir coupe, yolcu tarafında iki kapı bulunan bir coupe’dir. Örneğin, bir BMW M4 veya bir Audi R8.

4 kapılı bir coupe’de toplam dört kapı bulunur. ancak bunlardan sadece ikisi araca girmek ve araçtan çıkmak için kullanılır. Örneğin, bir Cadillac CTS Coupe veya bir Acura TSX Sport Wagon toplam dört kapısı olduğu için 4 kapılı coupe olarak kabul edilir. Ancak bunlardan yalnızca ikisi araca girer veya çıkar.

2+2 kapılı coupe’de toplam dört kapı bulunur ancak dördünü de her zaman araca girmek ve araçtan çıkmak için kullanır; bu en çok Nissan 370Z NISMO ve Porsche 911 Targa gibi performans araçlarında görülür.

COUPE
COUPE
Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights