Araba Bilgi Paylasim Platformu

CVT Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır?

0

CVT Şanzıman Nedir?

Bir CVT şanzıman veya sürekli değişken şanzıman, siz aracınızı sürerken sonsuz sayıda aktif vites oranıyla sorunsuz bir şekilde vites değiştirir. CVT’nin avantajları, geleneksel bir otomatik şanzımandan daha fazla yakıt verimli olabilmesi ve manuel şanzımandan daha ucuz olmasıdır.

Bir CVT şanzımanda vites olmamasına rağmen, bazıları daha geleneksel bir vites değişimini simüle eder. Bu şanzımanlarda, kayış kasnak sistemi, direksiyon simidi üzerinde geleneksel bir vites kolu veya kürek değiştirici kullanılarak önceden ayarlanmış noktalara hareket edecek şekilde tasarlanmıştır.

Bir CVT’de, giriş hızının çıkış hızına oranı, iki dönen kasnağın boyutu değiştirilerek değiştirilir. Motor krank miline bir kasnak takılır ve diğeri bu kasnağın etrafında döner. Bu iki kasnak arasındaki mesafe, bir kayışla bağlandıklarında ne kadar hızlı döndüklerini belirler. Hızlandıkça, her iki kasnak da daha hızlı döner çünkü birbirlerini çekerler – bu, aralarındaki boşlukları artırır ve tekerleklerde daha fazla tork oluşturur. Fren yaptığınızda, her iki kasnak da yavaşlar ancak aynı hızda olmaz – bu, aralarındaki boşlukları azaltır ve tekerleklerdeki torku azaltır.

cvt sanziman nedir
cvt sanziman nedir

CVT Şanzıman Nasıl Çalışır?

Bir CVT, şanzıman içindeki yağı basınçlandırmak için bir yağ pompası kullanır. Yağ basıncı, giriş ve çıkış milleri arasındaki hız oranını değiştirmek için kayışı veya zinciri tahrik eden kasnakları hareket ettirmek için kullanılır.

CVT, iki kasnağı bağlamak için kayış kullanan bir tür otomatik şanzımandır, böylece motor tek hızda çalışabilir ve kasnaklar oranları değiştirebilir.

CVT şanzımanların farklı türleri olsa da hepsi benzer şekilde çalışır. Bir CVT şanzıman, gücü motordan tekerleklere iletmek için bir kayış-kasnak sistemi kullanır. Bu kayışlar kauçuktan veya polimerlerden yapılabilir; bazılarında daha fazla güç için içlerine dokunmuş çelik kordonlar vardır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Jeep Tarzı Arabalar

CVT’ler popülerdir çünkü araçların daha küçük motorları kullanmasına izin verirken yine de iyi bir yakıt ekonomisi sağlar. Ayrıca sürücülerin sürüş ihtiyaçlarına veya ruh hallerine bağlı olarak farklı vites oranları seçmelerine olanak tanır.

Ek olarak, birçok CVT, şehir içi sürüş ve otoyol sürüşü dahil olmak üzere sürüş stillerini taklit eden çoklu sürüş modları sunar.

CVT Şanzımanın Avantajı Nedir?

Bu tip şanzımanın geleneksel otomatik şanzımanlara göre ana avantajı yakıt ekonomisidir. Oranını çok yumuşak bir şekilde değiştirebildiği için, hızlanma ve frenleme sırasında geleneksel bir otomatiğe göre daha az enerji kullanır. Ve bir CVT’de sabit vites oranları olmadığından, diğer şanzımanlardan daha fazla tork üretebilir, böylece her bir gaz damlasından daha fazla güç elde edersiniz.

CVT şanzımanlar, geleneksel otomatik şanzımanlardan daha hafif oldukları ve %30’a varan yakıt tasarrufu sağladığı için hibrit araçlarda giderek daha popüler hale geliyor. Ayrıca karbondioksit emisyonlarını %10’a kadar azaltmaya yardımcı olurlar.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights