Araba Bilgi Paylasim Platformu

Debriyaj Nedir? Nasıl Çalışır?

0

Debriyaj Nedir?

Debriyaj, vites değişimleri için gerekli olan motorun şanzımandan kolayca ayrılmasını sağlayan bir cihazdır. Debriyaj diski metalden yapılmıştır ve devreye girdiğinde birbirine baskı yapan sürtünme yüzeylerine sahiptir. Aracınızda kavrama pedalına bastığınızda disklerine basınç uygulanır ve birlikte dönmeye başlarlar.

Otomobil, kamyon ve motosikletlerdeki manuel şanzımanlarda kullanılır. Motoru durdurmadan vites değiştirmenizi sağlar. Kavramalar genellikle, motorun yükü hızlandırmak veya yavaşlatmak için tork sağlayabilmesi için bir motoru bir giriş miline bağlamak için kullanılır.

bir tarafı tipik olarak bir motor veya kasnak tarafından tahrik edilen, diğer tarafı başka bir cihazı çalıştıran iki döner mil ile çalışır. Kavrama, iki şaftı birbirine kilitleyip aynı hızda dönebilmeleri veya ayrılıp farklı hızlarda dönebilmeleri için birbirine bağlar.

debriyaj pedali
pedal

Kavramalar, bir cihazı diğerinden ayırmanıza izin veren mekanik cihazlardır. Bir kavrama devreye girdiğinde, gücü iki mil arasında iletir, ancak devre dışı kaldığında iki mil birbirinden bağımsız olarak dönebilir.

Debriyaj Nerede Kullanılır?

Birçok farklı makine tipinde kullanılır: arabalar, kamyonlar, tekneler, motosikletler ve diğer araçlar şanzımanlarında kullanılır; vinçler kablo hareketini kontrol etmek için kavramalar kullanır; torna tezgahları, besleme mekanizmalarının bir parçası olarak kavramaları kullanır; ve diğer birçok makine türü, dönüş hızını veya yönünü kontrol etmek için kavramalar kullanır.

Debriyaj Çeşitleri

Her biri belirli bir amaç için tasarlanmış birkaç farklı kavrama türü vardır:

Hidrolik : Bu tip debriyaj, vitesleri devreye sokmak ve devreden çıkarmak için sıvı basıncını kullanır. Hidrolik kavramalar tipik olarak otomobillerde bulunur, ancak kamyonlarda ve traktörlerde de bulunabilir.

Pnömatik : Bu tip debriyaj, dişlileri devreye sokmak ve devreden çıkarmak için basınçlı hava kullanır. Pnömatik debriyajlar tipik olarak hidrolik olanlardan daha az hareketli parçaya sahiptir, bu da onları üretim ve bakım açısından daha ucuz hale getirir. Kullanım sırasında herhangi bir yağlama veya yağlama gerektirmedikleri için genellikle motosikletlerde kullanılırlar. Pnömatik kavramalar, düşük ağırlığın önemli bir faktör olduğu (uçak gibi) diğer birçok uygulamada da kullanılır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Yol Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

Fren kampanası: Bu tipler bir frene benzer; dönüş hızını yavaşlatmak (ve bazen tamamen durdurmak) için iki yüzey arasındaki sürtünmeyi kullanır.

Debriyaj Parçaları

ana bileşenleri şunları içerir:

Disk : Disk her iki mile de bağlıdır. Yaylıdır, böylece kendisine hiçbir kuvvet uygulanmadığında serbestçe dönebilir, ancak alt yüzeyine aşağıdan basınç uygulandığında millerden birine de geçebilir. Geçtiğinde üst yüzeyi her iki mile de baskı yaparak birbirinden bağımsız olarak dönmesini engeller.

Plaka : Bir plaka, gerektiğinde altındaki bir baskı plakası ile eşleşebilmesi için açığa çıkan üst kenarı hariç, diski her taraftan çevreler.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights