Araba Bilgi Paylasim Platformu

Egzoz Muayenesi Nasıl Yapılır?

0

Egzoz Muayenesi Nedir?

Egzoz muayenesi, aracınızın egzoz sisteminin durumunu kontrol etmek için yapılan bir testtir. Muayene, egzoz manifoldunun kuyruk borusuna görsel olarak incelenmesini içerir. Katalitik konvertör, susturucu ve borular dahil tüm ara parçalar kontrol edilir. Aracınızın emisyonlarını kontrol etmek ve aracınızın bir emisyon testinden geçmesini sağlamak için egzoz muayenesi gereklidir.

Egzoz muayenesi, iyi çalışır durumda olduğundan ve emisyon standartlarını karşıladığından emin olmak için tüm egzoz sisteminin görsel olarak incelenmesidir. Aracınızın emisyon kontrol sistemi, hava filtresinden egzoz borusuna kadar aracınızın egzoz sisteminin tüm parçalarını içerir. Bu sistem, aracınız çalışırken açığa çıkan kirleticileri azaltmaya yardımcı olur ve bu da atmosferdeki kirliliğin azaltılmasına yardımcı olur.

Bir egzoz kontrol sırasında teknisyenler genellikle şunlara bakar:

  • Aracınızdan çıkan kuyruk borusu
  • Katalitik konvertör (varsa)
  • Susturucu ve ona giden borular
  • Sistemin herhangi bir yerinde çatlak veya delik bulunması

Aracınızın emisyonlarını kontrol etmek ve aracınızın bir emisyon testinden geçmesini sağlamak için egzoz kontrolü gereklidir. Muayene, egzoz manifoldunun kuyruk borusuna görsel muayenesini içerir. Katalitik konvertör, susturucu ve borular dahil tüm ara parçalar kontrol edilir.

Kalifiye bir teknisyen, borulardaki veya susturucu parçalarındaki çatlaklar veya delikler gibi görünür sorun belirtilerini kontrol etmenin yanı sıra, motor bölmesi alanından gelen olağandışı sesleri de dinleyecektir. Sızan gazın sesi, aşınmış contalar veya contalar yoluyla yanma odasına sızdığında duyulabilir.

Egzoz Muayenesi Nerede Yapılır?

Egzoz gazı muayene ve ölçüm işlemlerini egzoz gazı ölçüm istasyonları listesinden ilinizi ve ilçenizi seçerek bulabilirsiniz. Yetkili ölçüm firmalarından muayenenizi yaptırabilirsiniz.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Gürcistan Araba Fiyatları 2022

Arabamı ne sıklıkla muayene ettirmeliyim?

Binek ve resmi araçlarda egzoz muayenesi 3 yılda bir yaptırılması gerekir. Ticari araçlarda ise her yıl egzoz muayenesi gereklidir.

Egzoz Kontrolü Olmadan Araba Muayeneden Geçer mi?

Arabayı Muayeneye sokmadan önce egzoz gazı yaptırmalısınız. Fakat hafif kusurlu olarak araç muayenesi tamamlanabilir. Egzoz muayenesi 2019 yılına kadar ağır kusurlu olarak nitelendiriliyordu fakat 2019 yılından sonra hafif kusur olarak değerlendirilmeye başlandı.

Egzoz Kontrolü Ne Kadar Sürer ?

Egzoz muayene işlemi, aracın boyutuna ve egzoz sistemine bağlı olarak 10 ila 30 dakika arasında sürebilir. Bir egzoz denetçisi, aracınızın egzoz sisteminin tüm parçalarını dinleyecektir. Ayrıca aracınızın egzoz sisteminin tüm parçalarını görsel olarak incelerler.

Neden Egzoz Muayenesine İhtiyacım Var?

Bir egzoz sistemi, motorun optimum performansını korurken zararlı gazların atmosfere girmesini azaltmak için tasarlanmıştır. Bir egzoz sisteminin birincil işlevi, yakıtı verimli bir şekilde yakmak ve bir motordan maksimum güç çıkışı üretmek için yakıt/hava karışımını kontrol etmektir. Egzoz sistemleri ayrıca, özellikle hızlanma veya yüksek hızlı sürüş koşulları gibi ağır yük durumlarında, ısıyı onlardan uzaklaştırarak iç bileşenlerin soğumasına da yardımcı olur.

Hangi Araçlar Egzoz Muayenesine Girer?

Egzoz muayeneleri tüm araçlarda yapılır, ancak bunlar özellikle eski araçlar veya modifiye edilmiş arabalar için önemlidir.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights