Araba Bilgi Paylasim Platformu

Engelli Raporu İle Araba Almak

0

Engelli Raporu İle Araba Almak

Engelli raporu ile araba almak isteyen engelli sürücüler, bu önemli satın alma işlemini yapmadan önce bir takım şeyleri göz önünde bulundurmak zorundadır. Örneğin, aracın maliyeti ve mevcut çeşitli finansman seçenekleri dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir. Ancak gözden kaçırılmaması gereken bir faktör daha var: Aracın engelinizi kaldırabilmesi.

Engelli sürücüler genellikle yeni araba arayışlarında benzersiz zorluklarla karşılaşırlar. Hidrolik direksiyon veya alternatif bir giriş sistemi (el kumandaları gibi) gibi tüm araçlarda standart olmayan özelliklere ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle, hangi arabayı satın alacağınız konusunda nihai bir karar vermeden önce, bu özelliklerin seçtiğiniz modelde mevcut olup olmadığını öğrenmeniz önemlidir.

Araba satın almak büyük bir karardır. Yeni bir araç seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör olsa da, özellikle engelli sürücüler için zorlayıcı olabilir.

Engelli sürücüler, iş yolda gezinmeye geldiğinde genellikle sayısız zorlukla karşı karşıya kalır. Birçokları için araba kullanmak günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır ve onsuz yaşamayı hayal bile edemezler. Ancak bu, güvenli ve konforlu bir şekilde sürüşe devam edebilmeleri için bazı ayarlamalar yapmaları gerekmediği anlamına gelmez.

Pek çok farklı engel türü vardır ve her biri, yeni bir araba satın alırken benzersiz bir dizi düşünceyi gerektirir. Örneğin, görme güçlüğü çeken biri, aracın içine daha fazla doğal ışık girmesini sağlamak için büyük pencereli veya açılır tavanlı arabalara bakmak isteyebilir. Birinin işitme sorunları varsa, o kişinin arabanın içinden kolayca duyabileceği bir şeye ihtiyacı olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin araç kullanırken el kumandalarını kullanmalarını gerektiren fiziksel bozuklukları olabilir. Örneğin, belden aşağısı felç olan biri muhtemelen hidrolik direksiyonlu ve frenli bir araç isteyecektir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Lastik Basıncı Kaç Olmalı?
Engelli raporu İle araba almak

Engelli Raporu İle Kaç Araç Alınır?

ÖTV Muafiyetli olarak sadece 1 adet araç alınabiliyor. 5 senelik bir zaman geçtiği zaman aynı şekilde ÖTV muafiyetinden yararlanarak 1 araç daha alabilirler. ÖTV Muafiyeti ile alınan araçları 5 sene boyunca satamazlar, bu süreç dolduktan sonra herhangi bir kısıtlama yoktur ve aracı satabilirler. Eğer bu süre dolmadan satılır ise indirim aldığınız ÖTV miktarını ödemeniz gereklidir.

Engelli Sürücülerin Bayilerden Alışveriş Yapma Olasılığı Daha Fazla

Bir araştırma verilerine göre, engelli sürücülerin yaklaşık yarısı (%48) bir sonraki araç alımları için bayilerden alışveriş yapıyor, bu oran engelli olmayan sürücülerin yalnızca üçte biri.

Araba almadan önce bilmeniz gerekenler için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights