Araba Bilgi Paylasim Platformu

Ford Arıza Lambaları ve Anlamları

0

Ford marka bir araçta kontağı ilk açtığınızda yaklaşık 1-2 saniye sonra gösterge panelindeki tüm uyarı lambaları otomatik olarak yanar. Herhangi bir arıza lambası yanık kalırsa ve kırmızıysa, aracınızı çalıştırmamanızı tavsiye ederiz. Ford’unuzun arıza lambası yanarsa önce paniğe kapılmamalısınız. Ford marka araçlardaki Ford arıza lambalarının anlamları, Ford Fiesta, Ford Focus, Ford Mondeo, Ford Escort ve Ford adını taşıyan diğer araçlardaki arıza lambalarının anlamları da dahil olmak üzere tipik olarak aynıdır.

Ülkemizde en çok satılan ve sıkça görülen araçlardan biri de en popüler otomobil üreticilerinden biri olan Ford markasının bir parçası olan Ford Fiesta’dır. Ford Fiesta’nızın arıza lambası yanar yanmaz kenara çekip sorunu araştırmalısınız. Arıza lambası basit bir nedenden dolayı yanabilir. Artık yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Ancak, ciddi bir kusurun Ford Fiesta arıza lambasının yanmasına neden olduğu ve arabanızı hareket ettirmenin önemli maliyetlere neden olabileceği zamanlar vardır. Sinyal kırmızıysa, sizin ve aracınızın duracak uygun bir yer bulması tavsiye edilir.

ford Ariza lambalari ve anlamlari
ford Ariza lambalari ve anlamlari

Ford marka otomobillerin gösterge tablosunda farklı uyarı lambaları görülebilmektedir. Acele gerektirmeyen durumlar ise Ford Fiesta modelinde turuncu renkli aydınlatma ile gösteriliyor. Ford Fiesta Ford arıza lambalarının anlamları aynı zamanda sürücüleri uyarmak içindir. Kırmızı, ciddi uyarıları gösterir. Acil bir durum veya ciddi bir uyarı durumunda ampul kırmızı yanacaktır ancak yanıp sönecektir. Ford Fiesta modelindeki dış ışıklar ve birkaç bilgi ışığı mavi veya yeşil renkte yanar. Bir sistem çalışırken, bunu göstermek için mavi ve yeşil bir lamba yanacaktır. Araç sahipleri, olası sorunları ortaya çıkmadan önce tespit etmek ve tahmin etmek için gösterge panelindeki ford arıza lambalarını kullanabilir.

Elektronik sistemlerde, motor bölmesinde, fren sistemlerinde, lastiklerde veya diğer çeşitli konularda oluşabilecek sayısız zararlı durum öncesinde sistem, bu arızalı lambalar vasıtasıyla araç sürücüsünü uyarmaktadır. Bu uyarıları dikkate alarak aracınızdaki sorunu bir an önce gidermelisiniz.

Ford Arıza Lambaları Türleri

Motor Arıza Işığı

Bu, gösterge aracınızda görüntülenmeye başladıysa, motor elektroniğinde bir sorun olduğunu gösterir. Gaz kelebeği kırılmış olabilir. Bu sorunu fark ettiğiniz anda servisle iletişime geçin.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Audi Arıza İşaretleri ve Anlamları

Fren Arızası Işığı

Arabanızda bu gösterge varsa, fren sıvısında bir sorun var demektir. Fren hidroliği düşükse seviyeyi kontrol edin. Kontrol ettikten sonra, işaret hala parlıyorsa servise geçmelisiniz. Ayrıca el frenini çektiğinizde bu sembol yanar. Bu gösterge, ortasında ABS ışığı yanarsa otomatik fren sistemindeki bir soruna karşı sizi uyarır.

Ana Uyarı Işığı

Aracınızda bu ikaz ışığının yandığını fark ettiyseniz bir sorun var demektir. Bu uyarı sinyali sadece görünmez. Ayrıca sesli uyarı veya sorun ışığı da gösterilir.

Fren Balatası Uyarı Işığı

Bu uyarı sembolü, aracınızın fren balatalarının aşınmış olduğunu gösterir. Bu işaret yanıyorsa, en kısa sürede yeni fren balatalarına sahip olmanız gerekir.

Motor Arıza Işığı

Arabanızla ilgili bir sorun olduğunda bu sembol yanar. Bu sembol yandığında aracın gücü kesilir. Bu uyarı ışığı ayrıca nispeten küçük bir motor sorununa veya çok daha ciddi sorunlara işaret edebilir. Sonuç olarak, aracınızla mümkün olan en kısa sürede servise gitmelisiniz.

Motor Suyu Arızası Işığı

Bu sinyal, aracınızın motorunun aşırı ısındığı anlamına gelir. Mümkün olan en kısa sürede tamamen durun ve motorun soğumasını bekleyin. Bu gösterge mavi veya sarı yandığında, soğutma sıvısı yetersizdir. Motor soğutma sıvısının eklenmesi bu işareti kaldıracaktır. Ancak bu gösterge kırmızıysa, hemen servise gitmeniz gerekir.

motor sogutma suyu min
motor sogutma suyu min

Hava Filtreleri İçin Uyarı

Bu uyarı size aracınızdaki hava filtresinin tıkalı olduğunu söyler. Bu uyarı lambası yanıkken araç kullanmaya devam edebilirsiniz ancak performansınız düşecektir. Filtre mümkün olan en kısa sürede değiştirilmelidir.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights