Araba Bilgi Paylasim Platformu

Gürcistan Araba Fiyatları 2022

0

Gürcistan, Türkiye’nin komşu ülkelerinden birisidir. Her ne kadar yakın olsak bile Gürcistan araba fiyatları ülkemize göre daha ucuzdur. Gürcistan araba fiyatlarının ucuz olmasının en önemli sebeplerinin başında ülkedeki vergilerin çok düşük bir seviyede tutulmasıdır. Gürcistan’daki araç sayıları geçtiğimiz yıllara göre gözle görülür şekilde artış göstermiştir. Buda başta ikinci el araçlar olmak üzere araç satışlarının düşük fiyatlarda olmasına sebep olmaktadır.

Tabi ki Gürcistan’dan araba almak istiyorsanız bu konudaki kuralları iyi araştırmalısınız ve iyi bilmelisiniz. Çünkü belli başlı kuralları vardır ve bu kuralları bilmiyorsanız işler hiçte düşündüğünüz gibi gitmeyebilir.

Gürcistan’da ikinci el otomobiller tüm modellerinde genel olarak fiyatlar uygun seviyededir. Almak istediğiniz ikinci el araç için Gürcistan’da bulunan birçok araba galerisinden fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Gürcistanda En Çok Satılan İkinci El Arabalar

Araç Marka ve Modeli     Araç Fiyatı
Toyota Camry 201813.500 Dolar
Fiat 500 Spor6.300 Dolar
Mercedes-Benz E350 20118.700 Dolar
Bmw 6.35 2014 Model21.000 Dolar
Mercedes-Benz E220 2013 Model14.300 Dolar
Mercedes-Benz ML-55 Amg 201320.000 Dolar
Kia Optima 2.4 Motor 20129.300 Dolar
Mercedes-Benz GL 550 201211.500 Dolar
Porsche Panamera 3.6 Turbo Motor Benzinli28.000 Dolar
Bmw M3 2016 Model 3.0 Motor Turbo30.000 Dolar
Audi A6 2014 Model 3.0 Motor13.800 Dolar
Audi A7 2013 Model 3.0 Motor16.000 Dolar
Mercedes-Benz E300 201114.700 Dolar
Ford C-max 2012 Hybrid&Benzin6.500 Dolar
Gürcistan Araba Fiyatları

Gürcistan’dan Türkiye’ye Araç Getirmek

Türk vatandaşlarımız Gürcistan araba fiyatları düşük olduğu için, Gürcistan araba fiyatları ve Gürcistan’dan araba getirme Konusunu sıklıkla araştırıyor. Peki Gürcistan’dan nasıl araç getirilir?

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Çin Otomobil Markaları

Gürcistan’dan Türkiye’ye araba getirmek için Dikkat edilmesi gereken birçok önemli husus vardır. Gürcistan’ın Batum Kentinde uygun özelliklerde araba bulmak mümkündür.

Gürcistan’dan araba getirebilmek için araç plakasının yabancı uyruklu olması gerekir ve bulunduğu ülkede 180 gün geçirmiş olması ya da oturmak için izninizin olması gereklidir. Eğer Gürcistan’dan araç getirecekseniz, getirilecek arabanın Gürcistan’a bağlı “kasko ve sigortası” olması gereklidir. Bu maddeleri taşıyan Türk vatandaşları Türkiye’ye araç getirebilirler fakat getirilen arabayı sadece getiren kişi kullanabilir.

Gürcistan’dan Araç Getirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gürcistan’da araba fiyatları ne kadar uygun olsa da bazı yerlerde dolandırıcılık yapılabiliyor. Sizin yerinize bu işi yapmak isteyen sizden vekalet alarak aracı Türkiye’ye getirebileceğini dile getiren birçok işletme mevcuttur. Bu yüzden gerekli kurum ve makamlardan detaylı bilgi ve izin almadan araç alımı yapmamalısınız.

Türkiye’ye araç sokmak için Son 1 Sene içerisinde 180 gün yurt dışında yaşamış ve bunu belgelemeniz gereklidir. Gümrük memurlarına bu belgeyi göstermelisiniz.

Başka bir kural ise Oturma izni gereklidir. Arabayı hangi ülkeden getirecekseniz oradan bir oturum izniniz olmalıdır. Ve aracın sizin üzerinize olması gereklidir yada vekalet almalısınız. Vekalet almak için konsolosluktan randevu alabilirsiniz.

Bu kurallar sağlanmadığı sürece ülkeye araba sokmak imkansız diyebiliriz. Yasa dışı yollar ile araba sokmak isteyen kişilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Gürcistan’da Araba kiralama Fiyatları 2022

Gürcistan’da araba kiralamak isterseniz bunun birçok yolu vardır. İsterseniz internetten kiralayabilir, isterseniz de Gürcistan’a gittiğinizde yüz yüze araba kiralayabilirsiniz. İnternetten araba kiralayarak Gürcistan’a gittiğiniz zaman teslim alma şansınız vardır. Kiralayacağınız arabanın türüne ve Kiralayacağınız gün sayısına göre ödeyeceğiniz fiyat değişkenlik gösterecektir. Fakat ortalama olarak 400-600 TL arasında bir ücretle Gürcistan’da araba kiralayabilirsiniz.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  AWD Ne Demek? AWD Nasıl Çalışır?

Gürcistan’ın Araba Vergileri Nasıldır?

Gürcistan Ülkesindeki arabaların vergisi tıpkı bizim ülkemizdekine benzer bir sistem kullanırlar. Vergileri etkileyen birkaç adet unsur vardır. Motorun hacmi ve kapasitesi , aracın segmenti , arabanın modeli , aracın sınıfı gibi etmenler aracın vergisinin hesaplanmasında önemli bir rol oynar.

Motor Hacmi ve Kapasitesi : Motor hacmi büyüdükçe verilen vergilerde buna oranla artacaktır. Yüksek hacimli bir motoru olan araç kullanıyorsanız verginiz diğer araçlara oranla daha yüksek çıkacaktır.

Aracın Segmenti : Arabanın özellikleri ve konforunun ayrılmasına segment denir. Arac segmenti harflar ile tanımlanır. En düşük segment “A” Segmentidir. Segment arttıkça ödeyeceğiniz vergide artmaktadır.

Aracın Modeli : Her sene yen model arabalar üretilmektedir. Bir arabanın modeli ne kadar yüksek ise yani ne kadar yeni bir araba olursa ödeyeceğiniz vergi de okadar fazla olmaktadır. 2022 model bir araba ile 2000 model bir arabanın vergisi aynı değildir.

Araç Sınıfı : Vergi ödeyeceğiniz arabanın sınıfları farklıdır. Örneğin Araba , Kamyon , Tır , Otobüs , Motosiklet bunların hepsinin ayrı bir vergi sınıfı vardır. Bir aracın boyutundan tutun , Ağırlığına kadar birçok şey ödeyeceğiniz verginin fiyatına etki etmektedir.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights