Araba Bilgi Paylasim Platformu

Hasar Kaydı Nedir?

0

Hasar Kaydı Nedir?

Araçların geçmiş dönemlerde geçirmiş olduğu kazaları, parça değişim bilgilerini ve tamir işlemlerini içeren resmi kayda hasar kaydı ismi verilmektedir. Hasar kaydı nedir sorularında, özellikle ikinci el alım yapılan araçlarda hasar kaydının ne olduğunun bilinmesi önemli bir durum olarak karşımıza çıkar. Çünkü hasar kaydı, esas itibariyle ikinci el araç satın alma durumlarında dikkatli olarak incelenmesi gereken birtakım hususlar içermektedir.

Araçlarda yer alan hasar kayıt durumları, alınacak olan aracın geçmişte ne gibi kaza durumları yaşadığını ve ne kadar parça değişimine uğradığını açık bir ifadeyle göstermektedir. Bu bakımdan alınmak istenen ikinci el araçlarda hasar kayıt durumu önemli bir alım başlangıcı olmaktadır.

HASAR KAYDI NEDIR 1
HASAR KAYDI NEDIR 1

Hasar Kaydı Niçin Önemli?

Hasar kaydı nedir sorularının yanında hasar kaydının niçin önemli olduğu konusu da özellikle ikinci el araç sahibi olmak isteyen kişilerin merak ettiği konular arasında yer alır. Bu bağlamda; ikinci el araç alımlarında özellikle on bin liranın üzerinde bir hasar kayıt tutarı mevcutsa, kişiler almak istedikleri araca daha mesafeli yaklaşmalıdır. Çünkü hasar kaydı on bin liranın üzerinde olan ikinci el araçların yeni kullanıcılarına ilerleyen dönemlerde sorun çıkarabileceği düşüncesi oluşmaktadır.

İkinci el araç piyasasında özellikle dikkat edilmekte olan araç hasar kayıtları, özellikle o aracın motorunun zarar görüp görmediğinin de kaydını sunmaktadır. Bu durum ikinci el araç sahibi olmak isteyen bireyleri hasar kayıtlarını inceleyerek araçlara bakma konusunda ilerletmektedir.

Hasar Kaydı Neden İncelenir?

Araç sahibi olmak isteyen pek çok birey, otomobil pazarında karşılaşılan yüksek fiyat artışları nedeniyle günümüzde daha çok ikinci el araçlardan yana tercihini kullanır olmuştur. Bu durum hasar kaydı nedir sorusuyla alıcılar üzerinde düşündürür olmuştur. Hasar kaydı, aracın geçmişte karşılaştığı ufak çaplı kazaların ve parça değişimlerinin ve tamir işlemlerinin yer aldığı bir liste olduğu için, alıcılar bu listede yer alan bilgilere göre alım yapmaya başlamışlardır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Trafik Levhaları ve Anlamları

İkinci el araç alımlarında ilk incelenen faktör, araçların hasar kayıtları listesi olarak karşımıza çıkar. Çünkü hasar kaydı geniş bir listeye sahip olan araçlar ya da hasar kayıt miktarları yüksek meblağlar taşıyan araçlar, alıcılarda o araçtan uzaklaşma durumu yaratmaktadır. Daha sağlıklı bir araç kullanımı için hasar kayıtlarının incelenmesi bu noktada önem arz etmektedir.

Hasar Kayıtlı Araç Almak Doğru Mu?

Hasar kaydı nedir sorusunun yanında, hasar kaydı olan bir aracın alınıp alınmayacağı da alıcılar tarafından merak edilmektedir. Bu doğrultuda ele alındığında aracın geçmişte yer alan hasar miktarının ne derece olduğu alım konusunda önemli olmaktadır. Örneğin; ağır hasar kaydı bulunan bir aracın alınması, uzun süreli kullanım beklentilerini sağlıklı olarak karşılamayacaktır.

Ağır hasar kaydından ziyade, daha düşük bir hasar kaydı listesi taşıyan ikinci el araçların tercih edilmesi çok daha sağlıklı kullanımlar sunacaktır. Alıcılarda otomobil pazar piyasası içinde öncelikle hasar kayıtlarını bu sebeple incelemektedir. Uzmanlara göre ağır hasar kayıtlı araç tercihi yapmak doğru değildir. Hasar kayıt türleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Hasar kaydı
  • Ağır hasar kaydı
  • Pert kaydı
Hasar Kayıtlı Araç Trafiğe Çıkabilir Mi?

Hasar kaydı nedir sorusuna ek olarak hasar kaydı mevcut olan araçların trafiğe çıkıp çıkamayacakları sorusu da alıcılar üzerinde merak uyandırmaktadır. Hasar kayıtlı araçlar trafiğe çıkabilir. Hurda durumunda bulunmayan ve trafiğe çıkmasında herhangi bir engel olmayan araçlar trafiğe çıkabilmektedir. Ancak hasar kayıtlarının ikinci el otomobil piyasasında fiyat belirlemede önemli bir rol oynadığı da unutulmamalıdır.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights