Araba Bilgi Paylasim Platformu

Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır?

0

Hibrit araba , birden fazla tahrik aracı kullanan, yani benzinli veya dizel motor ile elektrik motorunu bir araya getiren otomobildir. Hibrit araçlar, benzinli motorların gücünü elektrik motorlarının verimliliğiyle kusursuz bir şekilde birleştirir. Bir Hybrid’de, sürüş sırasında pil yeniden şarj edilir, böylece fişe takılmaya gerek kalmadan her zaman kullanıma hazırdır.

Hibrit araba , yolcu bölmesinin altında büyük bir pil takımı ve normalde yakıt deposunun yerleştirileceği yerde küçük bir içten yanmalı motorla donatılmıştır. Pil takımı, ya rejeneratif frenleme (yavaşlarken) ya da bir dış güç kaynağına bağlandığında bir şarj istasyonu aracılığıyla şarj edilir. Motor daha sonra gerektiğinde çalışır.

Bir hibrit otomobil, hem benzinli motoru hem de elektrik motorunu kullanarak, örneğin dururken veya yokuş tırmanırken, geleneksel bir otomobilden daha az yakıt tüketebilir. Ayrıca trafik ışıklarında veya yavaş akan trafik sıkışıklıklarında rölantideyken motorunu kapatarak enerji tasarrufu sağlar.

Hibrit Araba Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Hibrit teknolojisi 50 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve uzun yıllardır trenlerde, teknelerde ve diğer ulaşım türlerinde kullanılmaktadır. İlk ticari hibrit araç 1997 yılında Toyota tarafından piyasaya sürüldü. Prius’u Honda Insight, Ford Escape ve Chevrolet Volt dahil olmak üzere diğer popüler melezler izledi.

En popüler hibrit otomobiller Toyota Prius, Ford C-Max Energi ve Honda Insight’tır.

Toyota’da sunulan hibrit otomobiller, performans ve verimliliğin inanılmaz bir kombinasyonunu sunuyor. Toyota’nın Hybrid Synergy Drive teknolojisi (HSD) sayesinde daha düşük yakıt faturalarının ve daha düşük emisyonların keyfini çıkarırken sürüşün heyecanını yaşayın.

hibrit araba

Hibrit otomobillerin faydaları şunları içerir:

*Daha düşük emisyonlar ve daha iyi yakıt ekonomisi

*Azaltılmış gürültü kirliliği

*Daha düşük işletme maliyetleri

Hibrit otomobiller, geleneksel motorlardan daha az yakıt kullandıkları ve daha az emisyon ürettikleri için çevre için de daha iyidir. Birkaç istisna dışında, bu arabaların yol vergisi oranları da daha düşük!

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  CVT Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır?

Hibrit otomobiller, hem içten yanmalı motorun hem de elektrikli araçların en iyi yönlerini birleştirir. Hibrit sistem, araca düşük hızlarda ve dur-kalk trafiğinde güç sağlamak için kullanılabilir ve gerekmediğinde motoru kapatarak yakıt tasarrufu sağlar. Ancak, hareketsiz haldeyken veya açık yollarda hızlandığınızda, güçlü ICE devreye girer. Bu size yakıt ekonomisinden hiçbir ödün vermeden ihtiyacınız olan tüm performansı sağlar. Geleneksel benzinli veya dizel motorlardan %50’ye kadar daha iyi.

Hibrit otomobiller, standart benzinli veya dizel otomobillerden daha az yakıt kullanacak şekilde tasarlanmıştır ve bu da yakıt faturanızda tasarruf etmenize yardımcı olur. Ayrıca çevre ve gezegenimizin geleceği için iyi olan daha az CO2 emisyonu üretirler.

Hibrit arabalar, ne kadar uzağa gittiğinize ve ne kadar güce ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak, yalnızca elektrikle veya benzin ve elektrik kombinasyonuyla çalışabilir. Sürüş tarzınız ne kadar verimli olursa, yalnızca elektrik kullanma ve yakıt faturalarından tasarruf etme olasılığınız o kadar artar. Hibritlerin en güzel yanı, sürülmeleri çok kolay, ancak aynı zamanda çok verimli olmalarıdır – çoğu insan bir sonraki araç satın alma kararını verirken bunu çekici bulur!

Hibrit arabalar yakıttan tasarruf etmenin harika bir yoludur, ancak tek seçenek değillerdir. Bunu düşünürseniz, yakıt faturanızı azaltmanın birçok farklı yolu vardır. Örneğin, daha verimli sürebilir veya daha az yakıt kullanan daha yeni bir arabaya yatırım yapabilirsiniz. Bununla birlikte, verimliliği azaltılmış emisyonlarla birleştiren, ancak yine de benzinli veya dizel otomobil kullanmanın tüm avantajlarını sunan bir otomobil istiyorsanız, ihtiyacınız olan şey bir hibrittir.

Peki neden tüm arabalar elektrikle çalışmıyor? Bunun herkes için mutlaka en iyi seçenek olmadığı ortaya çıktı. Örneğin, Şarj istasyonlarının az ve uzak olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, elektrikli araba kullanmak yaşam tarzınız için pratik olmayabilir. Benzer şekilde, sık sık uzun seyahat ediyorsanız.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Araba Neden Hararet Yapar?

Tam elektrikli araba kullanmak istemiyorsanız veya uzun yolculuklarda arabanızdan biraz daha fazla güce ihtiyacınız varsa, hibritler mantıklı olabilir. Örneğin, Şehirde çok sayıda durakla dolaşıyorsanız, o zaman bir hibrit kullanmak, tamamen elektrikli bir arabaya kıyasla size para kazandırabilir, çünkü dur-kalk trafiğinde daha az yakıt kullanır; uzun yolculuklardaysanız, bir hibrit sollama ve yokuş tırmanma için ekstra güç sağlayarak yardımcı olabilir; Emisyonlarla ilgileniyorsanız, hibritler tamamen elektrikli arabalardan daha temizdir çünkü her iki motordan da egzoz kirliliği olmaz; Gürültü konusunda endişeleriniz varsa, hibritlerin motorları çok daha sessizdir.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights