Araba Bilgi Paylasim Platformu

Japon Arabaları

0

Dünya üzerinde çok sayıda otomobil üreticisi firma ve bu firmaların temsil ettiği ülke olsa da, bazı ülkeler sahip olduğu otomobil markaları ile ön plana çıkmayı başarıyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi ise kuşkusuz ki Japon arabaları oluyor. Japonların karakteristik birçok özelliğini görebileceğimiz bu araçlar, geçmişten günümüze popülerliğini korumayı başarıyor. Alman Arabaları ile ilgili makalemize ulaşmak için Bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Japon Arabaları Hangi Markalardan Oluşur?

Uzak Doğu’nun parlayan yıldızı olan Japonya, 2. Dünya Savaşı sebebiyle neredeyse yerle bir edilmiş olsa da, küllerinden doğmayı başarmış bir ülke. Bu noktada bizim için en ideal örnek Japon arabaları olacaktır. Japonya topraklarında üretimine başlamış olan çok sayıdaki otomobil üreticisi marka, günümüzde faaliyetlerine aralıksız olarak devam ediyor.

Nissan

1910 yılında kurulan şirket, 3 ortağın güçlerini birleştirmesi sayesinde ortaya çıkıyor. 1934 yılına gelindiğinde ise günümüzde bilinen Nissan ismini alan şirketin kelime anlamı “dürüst samuray” olarak biliyor. Sadece bu anlam dahi firmanın üretim mantalitesini son derece açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Günümüzde çok sayıda modeli ile sokaklarda görebildiğimiz Nissan, popülerliğini her geçen gün arttırıyor.

Mitsubishi

Japon arabaları içerisinde tarihçesi en eskiye dayanan marka Mitsubishi’dir. 1870 yılında ilk adımları atılan şirket her ne kadar o dönem deniz taşımacılığı için kurulmuş olsa da, tarihsel sürece baktığımızda coğrafyasının en yaşlısıdır. Günümüzde çok sayıda sektörde faaliyet gösteren firma, otomotiv sektöründe de gelişimine devam etmektedir.

Japon Arabalari 2
Japon Arabalari 2

Mazda

1920 yılında makine takımları üretimi için kurulan bir şirket olan Mazda, 1960 yılında otomotiv sektörüne giriş yaptı. Japon arabaları içerisinde göze en hoş gelen arabalardan birisi olan RX-8 modeli ile otomobil sektörüne adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Türkiye ÖTV'siz Araba Fiyatları 2023

Honda

Japonya’da üretilen otomobiller içerisinde en bilindik birkaç modelde mutlaka Honda imzasını görmeniz mümkün olacaktır. 1948 yılı itibariyle motorsiklet üretimi için kurulan şirket günümüzde otomobil, motor, gemi, uçak ve yapay zeka gibi birçok sektörde faaliyetlerine devam etmektedir. 1997 yılı itibariyle Türkiye’de de faaliyete geçmiş olan şirketin herkes tarafından efsane olarak kabul edilen modeli ise tartışmasız S2000’dir.

honda araba
honda araba

Subaru

Kökleri 1953 yılına kadar uzanan Subaru o tarihten bu yana otomotiv sektörü için önemli bir isim olmayı başarmıştır. Şirketin ürettiği çok sayıda model yoğun ilgi görmüş olsa da bunların içinden bir tanesi çok özel bir yere sahiptir. Japon arabaları denildiğinde herkesin zihninde beliren Subaru Impreza, 1990’lı yıllardan günümüze kadar popülerliğini asla kaybetmemiş yegane otomobil olarak kabul edilmektedir.

Toyota

Japonya’nın belki de en büyük markası olan Toyota, 1937 yılında faaliyete geçmiş bir şirkettir. 2005-2021 yılları arasında dünyada otomotiv sektörünün en büyük şirketi olmayı başaran Toyota, bu ünvanı geçtiğimiz yıl Tesla’ya kaptırmıştır. Global çapta faaliyetlerine devam eden şirketi Japon arabaları kategorisinde gözbebeği ise tartışmasız şekilde Toyota Supra modelidir.

Japon Arabalarının Avantajları Nelerdir?

Dünya üzerinde çok sayıda otomobil üreticisi olsa da, Japonlara ait araçların diğerlerinden daha fazla sevilmesinin belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenlerden ilki ise dayanıklılıktır. Japon otomobillerinin hemen hepsi görülen bu özellik, 20-25 yaşındaki araçların ilk gün ki performanslarını sergileyebilmelerine olanak tanımaktadır. Bununla birlikte Japon arabaları diğerlerinden farklı kılan diğer özellik yüksek performans olacaktır.

Japonlar tarafından geliştirilen araçların çoğu, aynı kategoride üretilen diğer araçlara nazaran çok daha yüksek performans değerlerine ulaşabilmektedir. Hem dayanıklı hem yüksek performans verebilen bu araçlara bir de modifiyeye yatkınlık özelliği eklendiğinde ortaya kusursuza yakın bir kombinasyon çıkmaktadır. Japon menşeili araçlar hem motor açısından modifiye edilmeye son derece yatkındır hem de keskin hatlara sahip tasarımları sayesinde görsel modifikasyonla da güzel sonuçlar verebilmektedir. Örneklemek gerekirse Nissan GT-R, Honda S2000, Subaru Impreza ve Toyota Supra gibi modeller modifikasyon sayesinde çok farklı araçlar haline gelebilmektedir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Hava Yastıkları Nasıl Çalışır?
Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights