Araba Bilgi Paylasim Platformu

Kış Aylarında Araba Lastik Basıncı Kaç Olmalıdır?

0

Kış Aylarında Araba Lastik Basıncı

Kış aylarında araba lastik basıncı sıcaklık düştükçe, azalan hava yoğunluğu nedeniyle lastiklerinizdeki hava basıncı da düşer. Daha soğuk hava, havadaki su moleküllerinin sıvı formda yoğunlaşmasına neden olur. Bu, lastiklerinizin içindeki hava basıncını düşürür. Su molekülleri gaz veya sıvı halde bulunduğunda, kuru olduklarından daha fazla yer kaplarlar. Bu da, oksijen moleküllerinin lastik kompartımanlarında serbestçe dolaşması için daha az yer olduğu anlamına gelir.

Lastiğinizin tam PSI değeri, genel olarak aracınızın genel özelliklerine bağlıdır. Ancak genel kural, kış aylarında araba lastik basıncınızın 30 ve 35 PSI arasında olmasıdır. Bu, daha çok güvenlik, daha iyi araç performansı ve yakıt tasarrufu için lastiklerinizin en ideal seviyelerde kalmasını sağlar.

kis aylarinda lastik basinci
kis aylarinda lastik basinci

Yeni bir sürücüyseniz, uygun lastik şişirme işleminin önemini bilmek önemlidir. Sadece aracınızın performansını artırmakla kalmaz, aynı zamanda zorlu hava koşullarında güvenli bir şekilde sürüş yapabilmenizi sağlar.

Kış yaklaşırken, aracınızı yola çıkarmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Bunlardan biri kış aylarında araba lastik basıncınızı kontrol etmektir. Yetersiz şişirilmiş lastiklerle sürüş, kötü yol tutuşu ve artan durma mesafesi gibi bir dizi soruna yol açabilir.

Düz şanzımanlı eski bir araç kullanıyorsanız, soğuk aylarda sürüş biçiminde büyük bir fark görmüş olabilirsiniz. Bunun nedeni, sıcaklıklar donma noktasının altına düştüğünde, yolun ıslak yüzeyinin, suda kızaklama olarak bilinen, lastikler ve asfalt arasında daha fazla sürtünmeye neden olmasıdır. Bu, sürüşü zor ve tehlikeli hale getirebilir ve lastiklerinizin aşınmasını artırabilir.

Kış yaklaşırken, her sıcaklıkta güvenli sürüş için uygun kış aylarında araba lastik basıncının şart olduğunu unutmayın.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Debriyaj Nedir? Nasıl Çalışır?

Lastik Basıncı Neden Önemlidir?

Lastik basıncı söz konusu olduğunda, yetersiz şişirilmiş lastikler yalnızca sürüşü rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda tehlikelidir. Yol yüzeyine karşı daha az çekiş sağlar ve sürtünmenin yanı sıra yuvarlanma direncini artırır (bu da yakıt ekonomisini azaltır). Aşırı şişirilmiş lastikler aynı derecede kötüdür, çünkü aracınızın süspansiyon sistemine ek baskı uygularlar ve bu da bilyeli mafsallar ve şoklar gibi diğer bileşenlerde aşınmayı ve yıpranmayı artırır.

Kış Aylarında Araba Lastik Basıncı Neden Önemlidir?

Soğuk hava koşullarında, dışarısı soğudukça içerideki havanın genişlemesi nedeniyle lastiğin yol yüzeyini düzgün bir şekilde kavrama yeteneği azalır. Bir lastiğin içindeki basınç sıcaklıkla artar. Dışarısı soğuduğunda, bir lastiğin içindeki her bir inç küp boşlukta, dışarısı soğumadan öncekinden daha fazla hava vardır. Lastiklerinize soğurken hava ekleyerek (veya çok düşükse şişirme basıncını düşürerek) telafi etmezseniz, bu, karda veya buzda sürerken yol yüzeyi ile çekişi ne kadar iyi sürdürebileceklerini olumsuz yönde etkileyebilir

Aşırı şişirilmiş veya yetersiz şişirilmiş lastikler, aracınızın yol tutuşu ve performansı ile ilgili sorunlara neden olur. Kış aylarında lastiklerinizi önerilen PSI seviyelerinde tutmanız özellikle önemlidir.

kis aylarinda araba lastigi
kis aylarinda araba lastik basıncı

Lastik Basıncı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Lastik basıncı, aracınızın performansının, güvenliğinin ve yakıt verimliliğinin önemli bir parçasıdır. Lastiklerinizin uygun şekilde şişirildiğinden emin olmak için yıl boyunca düzenli olarak kontrol edin.
  • Lastik basıncı seviyeleri mevsime bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Kışa yaklaştığımız için, çok fazla düşmediğinden emin olmak için lastik basıncınızı yakından takip etmelisiniz.
  • Lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol etmenin yanı sıra, Kasım ve Mart ayları arasında havaların soğuduğu bir bölgede yaşıyorsanız kış lastiği kullanmayı da düşünmelisiniz. Kar yağışının az olduğu veya hiç olmadığı daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, kış lastiklerine ihtiyacınız olmayabilir. Ancak sürekli kar yağışı olan bir yerde yaşıyorsanız, yol güvenliği ve yakıt verimliliği açısından büyük bir fark yaratabilirler.
  • Lastik basıncı, aracınızın sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Lastiklerinizde doğru miktarda hava yoksa, yakıt verimliliğinizi ve performansınızı etkileyebilir. Ayrıca, otoyolda veya diğer otoyollarda patlamaya neden olabileceğinden, havası düşük lastiklerle sürmek tehlikeli bile olabilir.
Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  BMW Logosu ve Hikayesi

Tavsiye edilen lastik basıncının kaç olması gerektiğinden emin değilseniz, bunu öğrenmenin birkaç basit yolu vardır;

  1. Normalde emniyet kemerinizi taktığınız yerin yanındaki arabanızın sürücü tarafındaki kapı pervazına bakın. Tavsiye edilen PSI seviyesi, üzerinde bir lastik resmiyle birlikte listelenecektir. Orada değilse veya bulamazsanız, Bizim ile iletişim kurabilirsiniz, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız!
  2. Kullanım kılavuzunuzu kontrol edin; bu ayrıca her bir lastiğiniz için doğru PSI seviyesinin ne olduğu hakkında bilgi içermelidir.
  3. Lastik Basıncı Hesaplayıcılarını kullanın Lastik boyutunuzu ve istenilen bilgileri girerek aracınız için en doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.
Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights