Araba Bilgi Paylasim Platformu

Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

0

Lastik basıncı, inç kare başına pound anlamına gelen PSI cinsinden ölçülür. Çoğu binek otomobil, lastikler soğukken 32 psi ila 35 psi arasında olmasını önerir. Lastik basıncını soğukken kontrol etmenizin nedeni, lastikler yol boyunca yuvarlandıkça, lastiklerle yol arasındaki sürtünmenin ısı üretmesi ve hem sıcaklığı hem de hava basıncını artırmasıdır. Bu nedenle, uzun bir sürüşten sonra veya en az bir veya iki haftada bir lastiklerinizi her zaman kontrol etmelisiniz. Basınçta ani bir düşüş veya sıcaklıkta bir artış görürseniz, yeni bir lastik setinin zamanı gelmiş olabilir.

Lastiklerinizdeki hava basıncı, aracınızın güvenliğinin hayati bir parçasıdır. Aracınızın yoldaki değişiklikleri nasıl idare ettiğini ve bunlara nasıl tepki verdiğini doğrudan etkiler, bu nedenle lastiklerinizde her zaman doğru basıncın olması önemlidir.

Düşük lastik basıncınız, aracınızın yol tutuşunda ve yakıt ekonomisinde sorunlara neden olabilir. Daha az hava, her bir tekerlekten daha az frenleme gücü anlamına geldiğinden, fren sistemini de etkileyebilir. Lastik basıncı kontrollerinizi kendiniz yapıyorsanız, bunları araç en az iki saat park halindeyken kontrol etmeniz en iyisidir. Bu, lastiklere soğuması ve şişirilmesinden kaynaklanan artık basıncın dağılması için zaman verir.

lastik basınç tablosu

Lastik basıncı, bir otomobilin performansının en önemli yönlerinden biridir, çünkü lastiklerin yola ne kadar iyi tutunduğunu ve lastiğin esnemesinde ne kadar enerji harcandığını etkiler. Bir lastikte ne kadar fazla ısı birikirse, o kadar az yol tutuşu olur. Ve lastik basınçlarınızı değiştirirseniz, herhangi bir günde ilk birkaç kilometre sürüşünüzden sonra tekrar kontrol etmeniz gerekir çünkü sıcaklık ve sürüş tarzı onları etkileyebilir.

Ortalama bir kişi, bir lastiği nasıl düzgün bir şekilde şişireceğini bilmez ve benzin istasyonlarında veya otomobil parçaları mağazalarında kullanılanlar gibi düşük basınçlı bir şişiriciyle şişirdikten sonra genellikle lastiğin içinde çok fazla hava bırakır. Bu düşük basınçlı şişiricilerin bir göstergesi yoktur, bu nedenle tekrar sürmeye başlayana kadar içeride ne kadar hava olduğunu bilmenin bir yolu yoktur.

Lastik Basıncı mı Nasıl Öğrenirim?

Bir araç için önerilen şişirme basıncı, genellikle sürücü tarafındaki kapı pervazının içindeki bir çıkartmada bulunur. Orada bulamazsanız, kılavuzunuza bakın veya aracınızı veya kamyonunuzu satın aldığınız bayi veya servis merkezinden aracınız için hangi basınçların uygun olduğunu sorun.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Ekspertiz Nedir?

Kapı pervazında önerilen bir şişirme basıncı etiketi olmayan daha eski bir arabanız varsa, arabanızı yeni aldığınızda kalmış olabilecek herhangi bir kullanım kılavuzuna bakın veya farklı basınçlar için önerilen basınçlar hakkında bilgi için doğrudan üreticiyle iletişime geçin. Ayrıca her bir lastiğin yan duvarında her bir lastiğe ne kadar hava koyulacağına dair tavsiyeler bulacaksınız. Sayılar genellikle elmas şeklinde yazdırılır ve oklar elmas şeklinin her bir köşesine doğru bakar.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights