Araba Bilgi Paylasim Platformu

Lastik Tamir Kiti Nasıl Kullanılır ?

2

Lastik Tamir Kiti

Lastik Tamir Kiti Kullanımı ; Lastikteki kauçuk astar nispeten incedir ve kolayca delinebilir. Lastiklerinizin hasar görmesini önlemenin iyi bir yolu, lastiklerin basıncını, diş derinliğini ve genel durumunu düzenli olarak kontrol etmektir. Lastik basıncını kontrol etmenin en kolay yolu bir lastik göstergesi kullanmaktır. Lastik basıncının soğuk bir lastikle kontrol edilmesi önemlidir, bu nedenle doğru bir okuma sağlamak için aracı sürdükten sonra en az üç saat bekleyin. Lastikleriniz aşınma veya hasar belirtileri gösteriyorsa, uzun yolculuklardan önce lastiklerinizi değiştirmeniz en iyisidir.

Elbette bazen kontrolünüz dışında hasarlar meydana gelebilir. Nerede veya nasıl olursa olsun, deliği derhal onarmanız gerekir. Aksi halde patlama ve kaza gibi ciddi sonuçlara maruz kalmanız kaçınılmazdır. Lastiğinizdeki bir deliği onarırken, her zaman lastiğin hasar görmüş kısmını değiştirmelisiniz, sadece deliği tıkamayın. Çoğu otomobil parçası mağazasında kit başına yaklaşık 200 TL karşılığında alabileceğiniz bir lastik tapa kiti kullanarak çoğu küçük deliği onarabilirsiniz

Bir aracı patlak olan bir lastik üzerinde çalıştırmak, lastiğin düzensiz aşınmasına neden olabilir ve bu da lastiğe onarılamaz şekilde zarar verebilir. Lastik tamir seti, sizi yola güvenle ve lastikte aşırı aşınmaya neden olmadan geri götürmek için önemli bir araçtır. Aşağıda, patlamış bir lastiği lastik yama kiti ile onarmak için adım adım bir kılavuz yer almaktadır.

Başlamadan önce tüm malzemelerinizi hazırlayın. Evdeyseniz, kirlenmesine aldırmayacağınız kıyafetler giyin. Kendinizi keskin nesnelerden ve vücut sıvılarından korumak için eldiven ve koruyucu gözlük takın. Ayrıca kiri veya dökülen sıvıları silmek için temiz bir bez veya kağıt havluya sahip olmalısınız.

Bir lastiği yamalamak için ilk adım, deliği bulmaktır. Patlamayı görmüyor veya duymuyorsanız, lastiğe biraz sabunlu su püskürtün ve kabarcık olup olmadığına bakın. Küçük bir delik, çevresinde bir baloncuk çemberi oluşturacaktır, ancak daha büyük delikler için onları aramanız gerekebilir.

Patlak yerini bulduktan sonra, daha fazla hasarı önlemek için tırnağı pense veya parmaklarınızla lastiğin içinden çekerek çıkarın. Ardından, kalıcı bir işaretleyici ile lastiğin yüzeyinde deliğin nerede olduğunu işaretleyin.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  2023 Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Ardından, delikten yabancı cisimleri çıkarın ve bir bezle temizleyin. Delikten tüm kalıntıları temizleyemiyorsanız, deliği tıkaçla doldurmadan önce biraz lastik temizleyicisi püskürtmeyi deneyin; yama yaparken daha iyi görebileceksiniz. Deliği temizlerken tel fırça kullanmadığınızdan emin olun çünkü bu, lastiğin gövdesine zarar verebilir.

Son adım, sıkıca oturan uygun boyutta bir fişle yama yapmaktır. Lastiğin dışını yırtabileceğiniz için tapayı yerine iterken çok fazla güç kullanmak istemezsiniz. Lastik tapaları, herhangi bir özel alet gerekmeden kolayca girecek şekilde tasarlanmıştır.

lastik basıncı
lastik basıncı

Lastik Tamir Kitini Nasıl Kullanmalıyız?

 1. Delinmeyi bulun. Patlamayı görmüyor veya duymuyorsanız, lastiğe biraz sabunlu su püskürtün ve kabarcık olup olmadığına bakın.
 1. Valf gövdesi kapağını delikten çıkarın.
 1. Çivi veya cam gibi lastiğin içine sıkışabilecek nesneleri çıkarın.
 1. Hasarlı kauçuğu temizlemek için kauçuğa bir törpü aleti sokun ve bir yama tapası takmak için temiz bir delik açın. Lastik tamir takımı genellikle bu işi yapmak için bu törpü aletlerinden biriyle birlikte gelir.
 1. Yama tapalarından birini çıkarın ve törpü aletiyle açtığınız deliğe sokun, lastiğinizin iç yüzeyi ile aynı hizada olacak şekilde tekrar lastiğinizin içinden çıkana kadar sonuna kadar gittiğinden emin olun. .
 1. Kordonu lastiğinizin içinden yaklaşık 1 cm dışarı çekin ve makas veya bıçakla kesin, ardından pense kullanarak koparın ve lastiğinizin dış yüzeyinden dışarı taşan fazla kordonu çekip çıkarın. Dilerseniz yama fişinizin pürüzlü veya pürüzlü kenarlarını da düzeltebilirsiniz, ancak sürüşü engellemeyecek kadar düzse bu gerekli değildir.
2 Yorumlar
 1. Muhammed diyor

  Önerebileceğiniz bir lastik kiti varmıdır ? Teşekkürler bilgiler için

  1. admin diyor

   Merhaba öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz 🙂 Yazı içerisinde “tamir takımı” kelimesine bir bağlantı ekledik. oraya tıklayarak birçok ürüne ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights