Araba Bilgi Paylasim Platformu

Motor Kaskı Önerileri

0

Motor kaskı, herhangi bir sürücü için temel bir güvenlik donanımıdır. Bir kaza durumunda kafayı ciddi yaralanmalardan korurlar. Dünya çapında birçok ülkede motosiklet kullanırken kask takmak zorunludur. Sürücüler için kritik bir güvenlik tertibatıdır.

Motosiklet Kaskı Çeşitleri

Piyasada tam yüz kaskları, açık yüz kaskları, modüler kasklar ve arazi kaskları dahil olmak üzere farklı kask türleri mevcuttur. Tam yüz kaskları, başın ve çenenin tamamını kapladıkları için maksimum koruma sağlar. Ayrıca yüzü ve gözleri rüzgar, toz ve döküntülerden koruyan bir vizörleri vardır. Açık yüz kaskları başın sadece üstünü ve yanlarını kapatarak yüzü ve çeneyi açıkta bırakır. Tam yüz kasklarından daha rahattırlar ve daha iyi havalandırma sağlarlar ancak daha az koruma sunarlar. Modüler kasklar, tam yüz ve açık yüz kasklarının bir kombinasyonudur. Açık bir kaskın rahatlığını ve tam kapalı bir kaskın korumasını sağlayan, yukarı çevrilebilen bir çene çubuğuna sahiptirler. Off-road kaskları, arazi kullanımı için tasarlanmış olup, güneşlik, çenelik, yüzü ve gözleri güneşten korumak için siperi vardır,

motosiklet kaskinin onemi
motosiklet kaskinin onemi

Motor Kaskı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir motor kaskı seçerken, uyum, rahatlık ve güvenlik özelliklerini dikkate almak önemlidir. Kask, kafaya çok sıkı veya çok gevşek olmadan sıkıca oturmalıdır. Ayrıca herhangi bir basınç noktasına neden olmadan uzun süre giymek rahat olmalıdır. Kafanın aşırı ısınmasını veya terlemesini önlemek için iyi havalandırmalı bir kask da gereklidir. Aranacak güvenlik özellikleri, kaskın ağırlığını, darbe direncini ve sertifikalarını içerir. Daha hafif bir kask uzun süre giymek için daha rahattır ve boyundaki gerilimi azaltır. Ulaştırma Bakanlığı veya Avrupa Güvenlik Standartları gibi kuruluşlar tarafından belirlenen güvenlik standartlarını karşılayan veya aşan kaskların bir kaza durumunda yeterli koruma sağlaması daha olasıdır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Araç Üstü Çadırlar

Motosiklet Kaskı Hangi Maddeden Yapılır?

Bir kask öncelikle bir dış kabuk, darbe emici bir astar, bir çene kayışı ve bir vizörden oluşur. Dış kabuk genellikle plastik, cam elyafı veya karbon fiberden yapılır. Bir darbenin kuvvetini daha geniş bir yüzey alanına yayarak kafaya ilk koruma katmanını sağlar. Darbe emici astar, darbe anında sıkışarak kafa üzerindeki darbenin kuvvetini azaltan polistiren köpükten yapılmıştır. Çene kayışı, kaskı güvenli bir şekilde kafa üzerinde tutar ve siperlik yüzü ve gözleri toz, moloz ve rüzgardan korur.

Motor Kaskı Bakımı Nasıl Yapılır?

Optimum koruma sağladığından emin olmak için motor kaskınıza iyi bakmanız önemlidir. Kask, doğrudan güneş ışığından ve nemden uzak, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. İç dolgu ve çene kayışı düzenli olarak nemli bir bez ve hafif sabunla temizlenmelidir. Vizör yumuşak bir bez ve aşındırıcı olmayan bir temizleyici ile temizlenmelidir. Sert kimyasallar, çözücüler veya aşındırıcı temizleyiciler kullanmaktan kaçının çünkü bunlar kaskın dış kabuğuna zarar verebilir ve darbeleri emme yeteneğini etkileyebilir.

Sonuç olarak, motor kaskı takmak her sürücünün güvenliği için gereklidir. Kaskların farklı türleri, boyutları ve stilleri vardır, ancak iyi oturan, giymesi rahat ve güvenlik standartlarını karşılayan veya aşan bir kask seçmek önemlidir. Uzun süre optimum koruma sağladığından emin olmak için kaskın bakımının iyi yapılması da önemlidir. Unutmayın, bir kaza durumunda kask takmak hayatınızı kurtarabilir, bu nedenle motosiklet sürerken daima kask takın.

en iyi motor kasklari
en iyi motor kasklari

En İyi Motosiklet Kaskları

Müşteri incelemeleri, güvenlik derecelendirmeleri ve sektör tanınırlığına dayalı olarak size piyasadaki en iyi motor kaskı markalarından bazıları sizler için listeledik.

  • Shoei: konforları, havalandırmaları ve üstün güvenlik özellikleriyle tanınan çok çeşitli yüksek kaliteli kasklar sunan bir Japon markasıdır. Profesyonel sürücüler arasında popüler bir seçimdir ve tam yüz, modüler ve arazi kaskları dahil olmak üzere çeşitli kask türleri sunar.
  • Arai: mükemmel güvenlik derecelendirmeleri, havalandırma ve konfor sunan birinci sınıf kasklarıyla tanınan bir başka Japon markasıdır. Arai kaskları el yapımıdır ve sürücüye özel bir uyum sağlamak için tasarlanmıştır.
  • AGV: sürücüler arasında popüler olan çok çeşitli yüksek performanslı kasklar sunan bir İtalyan markasıdır. Mükemmel güvenlik özellikleri, aerodinamikleri ve şık tasarımlarıyla tanınırlar.
  • Bell: sokak sürüşünden arazi maceralarına kadar farklı sürüş tarzlarına hitap eden bir dizi kask sunan bir Amerikan markasıdır. Bell kasklar, mükemmel güvenlik özellikleri, havalandırması ve şık tasarımlarıyla bilinir.
  • Schuberth: üstün güvenlik değerleri ve konforuyla tanınan yüksek kaliteli kasklar sunan bir Alman markasıdır. Tur sürücüleri arasında popüler bir seçimdir ve tam yüz, modüler ve açılır kapanır kasklar dahil olmak üzere çeşitli kask türleri sunar.
  • HJC: mükemmel güvenlik derecelendirmeleri, konfor ve havalandırma sunan bir dizi uygun fiyatlı kask sunan bir Kore markasıdır. Güvenlikten ödün vermeden bütçe dostu bir seçenek arayan sürücüler arasında popüler bir seçimdir.
  • Nolan: sokak sürüşünden tur maceralarına kadar farklı sürüş tarzlarına hitap eden bir dizi kask sunan bir İtalyan markasıdır. Nolan kaskları, üstün güvenlik derecelendirmeleri, rahatlıkları ve şık tasarımlarıyla bilinir.
Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Cam Filmi Nedir? Ne İşe Yarar?

Sizin için en iyi motor kaskını seçmenin kişisel tercihlerinize ve sürüş tarzınıza bağlı olduğunu unutmayın. İhtiyaçlarınızı karşılayan, yeterli koruma sağlayan ve başınıza rahatça oturan bir kask seçmeniz önemlidir. Her zaman kaskın Ulaştırma Bakanlığı veya Avrupa Güvenlik Standartları gibi kuruluşlar tarafından belirlenen güvenlik standartlarını karşıladığından veya aştığından emin olun.

Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights