Araba Bilgi Paylasim Platformu

Motor Yıkamak Tehlikeli mi? Motor Nasıl Yıkanır?

0

Arabanızı yıkadıktan sonra motor yıkamayı da hepimiz düşünmüşüzdür. Peki motor yıkamak tehlikeli midir? Su Motora zarar verir mi? Motor yıkarken nelere dikkat etmeliyiz bütün detaylar yazımızda.

Motor Yıkama söz konusu olduğunda, birçok insan motorunu ıslatmaktan korkar. Motor bölmesine sızan ve her türlü hasara neden olan sudan endişe ediyorlar. Ama bu gerçekten doğrumu?

Motor Yıkamak Tehlikeli Mi?

Arabanızın motor kısmını yıkamak, en çok korkulan temizlik işlerinden biridir. İnsanlar motor bölmesine su püskürtmekten korkuyorlar. Arabanız üzerinde bir şeyler yaparken dikkatli olmak her zaman iyi olsa da, bu işlem her zaman korkmanız gereken bir şey değildir.

motor yikama zararlimi
motor yikama zararlimi

Hangi Araçların Motorları Yıkanır?

Motor bölmenizi detaylandırırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Her şeyden önce, üzerinde çalıştığınız aracın yaşı ve türü büyük bir faktördür. 10 yaşından büyük araçlarda direk motor kısmına su püskürtmeyin. Bunun yerine nemli bir bez ile silmeniz daha doğru olacaktır.

Modern arabaların çoğunda motor bölmesine su püskürtmek tamamen güvenlidir. Günümüz araçlarında, motor bölmesi boyunca hava kutuları ve hava koşullarına dayanıklı kablo konnektörleri bulunur. Sadece Alternatör, giriş veya sensörler gibi şeylere yüksek basınçlı su püskürtmekten kaçının.

Motorunuzu Yıkamak İçin Birkaç İpucu

  •  Eski bir arabanız varsa, yıkamadan önce iyi çalıştığından emin olun. Motoru yıkarken bir şeyler bozulursa, bu kötü haber olabilir.
  •  Alternatör ve kablo demetleri gibi hassas bileşenleri plastik torbalar veya eski havlularla örtmek her zaman iyi bir fikirdir.
  •  Motor bölmesini suyla durularken düşük basınç kullanın. Kaldırmak için çok uğraştığınız tüm kirleri patlatmak istemezsiniz.
  •  Kapalı bir hava kutunuz varsa (çoğu modern araba gibi), o zaman herhangi bir endişe duymadan altındaki her şeyi püskürtebilirsiniz. Bu, tekerleklerin ve lastiklerin üst kısımlarını ve ayrıca yağmurda sürüşten sonra pisliğin normalde toplanacağı diğer alanları (çamurluk kuyularını) içerir.
Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Cam Buğulanması Neden Olur ve Nasıl Engellenir?

Motorunuzu Neden Yıkamalısınız?

Motorunuzu neden yıkamanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Ne kadar yağ kullandığınıza ve oraya ne kadar kir girdiğine bağlı olarak motorunuzu yıkamanız önerilir. İçeri biraz toz veya kir giriyorsa, yada  arazide veya çamurda sürüyorsanız, motor temizliği önemlidir.

Motorunuzu Ne Sıklıkta Yıkamanız Gerekir?

Motorunuzu ne zaman ihtiyaç duyarsa (veya canınız ne zaman isterse) yıkayabilirsiniz. Ancak, bunu ne sıklıkla arazide veya çamurda sürdüğünüze bağlı olarak yılda bir veya iki kez yapmanızı öneririm. Yağ değişimlerine ve diğer düzenli bakımlara ayak uydurursanız, yıkamalar arasında daha uzun sürebilirsin.

Motorlar Neden Detaylı Temizlenmeli?

Motor bölmesi arabanızın kalbidir. Tüm işlerin gerçekleştiği ve her şeyin birbirine bağlı olduğu yerdir. Motor bölmesi de kirli bir yerdir, bu nedenle temizlenmesi gerekir.

Motor bölmeleri her türlü elemente maruz kaldığı için kirlenir. Kir, toz ve diğer kimyasallar sürekli olarak motorunuzun üzerinden ve içine akıyor. Bunlar zamanla birikir ve kablo konektörleri ve hava filtreleri gibi hassas parçalarda korozyona neden olur.

Çoğu insanın motorunu temizlemeye geldiğinde düşündüğü ilk şey, onu sabun ve suyla yıkamaktır. Bu kendi içinde yanlış değildir, ancak motor bölmesindeki biriken kiri temizlemek için fazla bir şey yapmaz. Gerçekten düzgün bir şekilde temizlemek için sabundan daha güçlü bir şeye ihtiyacınız var – yağ çözücü veya kimyasal sıvılar bu işi daha güzel yapacak.

Motor Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Motor temizliğinde mutlaka soğuk su kullanılması gerekir sıcak su motor için zararlıdır.
  • Motor yıkama sonrasında aracı hemen kullanmamak gerekir bir süre aracın motorundaki suyun kuruması beklenmelidir.
  • Motor eğer mümkünse yıkama işlemine başlamadan önce 24 saat boyunca çalıştırılmamış olması motor sağlığı açısından daha iyi olacaktır.
  • Hava filtresi gibi malzemelerin yakınına su tutmamaya dikkat edin.
  • Kaputu açtıktan sonra gözüken iri pislik ve tortuları su tutmadan önce temizleyin. Böylece sertleşmiş olan pislik ve tortular başka malzemelerin arasına kaçarak başka bir sıkıntıya yol açmazlar.
Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Otomatik Vites Araba Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights