Araba Bilgi Paylasim Platformu

Otomatik Vites Araba Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

Otomatik Vites arabalar birçok sürücü için mükemmel bir seçimdir. Onları çok uygun hale getiren birçok faydası var. hem Benzin tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilirler, sürüşü kolaylaştırırlar ve birçok kişi bunları manuel şanzımanlardan daha eğlenceli bulur. Araba sürmeye yeni başladıysanız veya yıllardır araba kullanmadıysanız, otomatik bir araç en iyisidir. Sürücülere daha fazla zaman ayırdıkları için öğrenmeleri daha kolaydır.

Otomatik bir araba sürmekten daha rahatlatıcı çok az şey vardır. Siz sadece arkanıza yaslanın, rahatlayın ve arabanın işini yapmasına izin verin. Ancak otomatik arabalar sizin için birçok işin üstesinden gelirken, manuel şanzımana alışkınsanız, direksiyona geçmek kesinlikle kafa karıştırıcıdır. Bu yazıda, neler bekleyebileceğinizden bahsedeceğiz, farklı otomatik şanzıman tiplerini detaylandıracağız ve otomatik bir arabayı nasıl güvenli bir şekilde kullanacağınıza dair bazı önemli ipuçları vereceğiz.

Otomatik şanzımanlı bir araba trafikte durduğunuzda, ayağınızı frenden çektiğinizde stop etme konusunda endişelenmenize gerek kalmaması için aracınızın uygun bir vitese geçeceği anlamına gelir. Öte yandan, bir virajda sert bir şekilde gaza basarsanız veya yokuş yukarı çıkarken gaza basarsanız, araç otomatik olarak daha yüksek bir vitese geçer, böylece hızınıza ayak uydurabilir.

‘Otomatik’ kelimesinin kökeni, insanlar tarafından kontrol edilmeden bir şeyler yapan robotlar olan otomatlardan gelir, ancak modern arabalarda sadece ‘kendi kendini değiştiren’ anlamına gelir.

Otomatik vites araba
Otomatik vites araba

Otomatik Vites Araba Nedir?

Şanzıman, motorun çıkış milinin dönüş hızını ve yönünü değiştiren bir cihazdır. Onsuz, aracınız doğrudan bir dizi tekerlek üzerine monte edilmiş bir motor olurdu. Şanzıman, motorun dört tekerleğe de (veya bazı durumlarda altı tekerleğe birden) güç vermesini sağlar, bu da sürücülerin araçlarını kontrol etmelerini ve şehirde kolaylıkla hareket etmelerini kolaylaştırır. Otomatik şanzımanlar, yol koşullarına ve sürücü girdisine göre vitesleri otomatik olarak değiştiren hidrolik debriyajlarla tasarlanmıştır. Bu, otoyol hızlarında sürerken aracınızın otomatik olarak daha yüksek viteslere geçeceği anlamına gelir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Trafik Cezaları 2022 Trafik Cezası Ne Kadar?

Otomatik şanzımanlı bir araba, manuel şanzıman yerine otomatik şanzımana sahip olması dışında diğer herhangi bir araba gibidir. Bu, sürüş sırasında hiçbir şey yapmanız gerekmediği anlamına gelir – tek yapmanız gereken gaz pedalına basmaktır. Vitesler siz herhangi bir işlem yapmadan vites değiştirecektir.

Otomatik şanzıman, sadece ellerinizi veya ayaklarınızı kullanmadan vites değiştirmenize izin veren bir sistemdir. Sürücünün hiçbir çabası olmadan sizin için vites geçişlerini halleder. Modern otomobiller, her bir vitesi devreye sokmak için bir tork konvertörü kullanır ve elektronik kontrol ünitesi (ECU) adı verilen bir bilgisayar sistemi ile çalışır. Bu, ECU’nun sırasıyla aşağı veya yukarı değiştiğinde her bir vitesin ne kadar hızlı veya yavaş değişeceğini kontrol etmesini sağlar.

Otomatik şanzımanlar iki ana tipte gelir: geleneksel otomatikler ve çift kavramalı otomatikler (DCT). Konvansiyonel otomatikler 1930’lardan beri var, ancak DCT’ler ancak son zamanlarda Nissan GT-R Nismo ve Porsche 911 Turbo S gibi kitlesel pazar arabalarında kullanılabilir hale geldi.

Otomatik Vitesli Arabaların Sayısı Artıyor

Otomatik arabalar on yıllardır Amerikan yollarında bir demirbaş haline geldi, ancak yalnızca son birkaç yılda Birleşik Krallık’ta yaygınlaştılar. İngiliz yollarındaki otomatik arabaların sayısı son 10 yılda %17 arttı ve 2025 yılına kadar satılan yeni arabaların %50’sinden fazlasının otomatik olacağı tahmin ediliyor.

Otomatik şanzımanlı arabalar giderek daha popüler hale geliyor. Sadece birçok insan için sürüşü kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda manuel şanzımanlı araçlara göre bazı gerçek avantajlar da sunarlar. Otomatik şanzımanlar 1920’lerden beri var ve artık çoğu sürücü için norm haline geldi. Genellikle manuel şanzımanlı araçlardan daha verimli, daha yumuşak ve daha konforludurlar

Otomatik arabalar sürüşü kolaylaştırıyor

Pek çok insan, çok zor olacağını düşündükleri için manuel şanzıman kullanmayı öğrenmekten vazgeçiyor. Ancak, bir kez ustalaştıktan sonra, şehir içinde veya uzun yolculuklarda araba kullanmak gibisi yoktur. Ayrıca direksiyon başında fazla deneyimi veya güveni olmayanlar için de harika çünkü manuel bir araç kullanmaktan daha az konsantrasyon gerektiriyor.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Debriyaj Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomatik arabalar, sürücünün kontrolünü biraz alır ama aynı zamanda bazı sorumlulukları da alır, dikkatli olmazsanız tehlikeli olabilir. Örneğin, otomatik bir aracı sürerken tekrar hareket etmeden önce viteslerinizin doğru konumda olduğundan emin olmanız gerekir,

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights