Araba Bilgi Paylasim Platformu

Otomobili Kim İcat Etti?

0

Otomobili kim icat etti? Yaygın olarak kabul edilen cevap, Almanya’dan Karl Benz’dir ve Mercedes-Benz adında büyüyen şirkette çalışanların size her zaman söyleyeceği bir cevaptır. Sorun şu ki, Benz otomobili değil, onun için bir motor icat etti. Bir motorla etrafta dolaşamazsınız.

Benz’in icadı, 1886’da patenti alınan ve Motorwagen – “motorlu vagon” olarak bilinen tek silindirli içten yanmalı motorla çalışan üç tekerlekli bir araçtı. 1894 yılına kadar kendisi ve ortağı Gottlieb Daimler, “bir veya iki kişiyi taşımak için araba” olarak adlandırdıkları ilk dört tekerlekli modellerini üretti. Bunu, 1894’te Wilhelm Maybach (daha sonra kendi şirketini kurdu) tarafından inşa edilen başka bir dört tekerlekli ve son olarak 1895’te altı silindirli bir model izledi.

Otomobili Kim İcat Etti ?
Karl Benz

Otomobili Kim İcat Etti ?

İlk ticari olarak uygun otomobil, 1885’te Karl Friedrich Benz tarafından yapıldı, ancak o zaman patentini almadı çünkü bunun sadece çiftçiler ve at sürücüleri için faydalı olacağına inandı. 1886’da elektrikli marş motoru ve karbüratörlü Motorwagen’inin patentini aldı.

Benz ilk üç tekerlekli aracını 1885’te yaptı. Bunu 1888’de dört tekerlekli bir modelle takip etti, ancak buluşunun Benz Patent Motorwagen olarak patentini alması 1894’e kadar olmadı. Bunu, aynı arabanın geliştirilmiş bir versiyonu için 1895’te başka bir patent izledi.

Benz’in tasarımının temeli, içten yanmalı motorlarda da çalışan Gottlieb Daimler tarafından üretilenler gibi önceki tasarımlarda bir gelişme olan iki zamanlı bir motordu. Benz’in icadı, Daimler’in daha önce yaptığı gibi her bir pistonu ayrı bir sıvı yağlayıcı tankına daldırmak yerine silindirleri yağlamak için bir yağ spreyi kullandı. Bu, her silindire ayrı ayrı yakıt sağlamak için karmaşık bir valf veya boru sistemine gerek olmadığı anlamına geliyordu. bunun yerine, yakıt yanma odasına yalnızca bir uçtan iletilebilir (bugün karbüratör olarak adlandırılır.) ve daha sonra silindir kapağının içindeki iki nokta arasındaki bir telden geçen bir elektrik akımından üretilen kıvılcımlarla ateşlenebilir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Atmosferik Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

Benz, 15 yaşından beri motorlar üzerinde çalışıyordu, ancak üretim tesisi için paraya ihtiyacı olduğu için ilk arabasını üretime sokması 1889’a kadar sürdü. Daha sonra Enzo Ferrari ile yakın arkadaş olan Emil Jellinek’ten yardım aldı, ancak Benz’in Mannheim’da ikinci fabrikasını inşa etmesiyle üretim 1895 yılına kadar gerçekleşmedi.

Bu hikayedeki sorun, Benz’in bir araba icat etmemiş olmasıdır. Kendi tasarladığı içten yanmalı bir motorla çalışan üç tekerlekli, benzinle çalışan bir motor vagonu icat etti. Aslında, ilk otomobil karısının kuzeni Gottlieb Daimler (adını Mercedes’e veren) tarafından yapılmıştır.

Ama Benz’in aslında buluşunun patentini alan ilk kişi olduğunu söylerler. Bu doğrudur ancak yalnızca Daimler bunu zamanında yapamadığı için.

Peki ya Henry Ford? Elbette bugün hepimizin bildiği arabanın mucidi olmalı. En azından Ford’un tek tek el işçiliği yapmak yerine daha büyük fabrikalar kurarak ve montaj hatlarını kullanarak otomobiller için seri üretimi mümkün kıldığını iddia eden modern tarihçilere göre.

Karl Benz ve Gottlieb Daimler olmasaydı, modern motorlu araçlarımız hiç olmazdı.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights