Araba Bilgi Paylasim Platformu

Peugeot Arıza Lambaları ve Anlamları

0

Peugeot arıza lambaları size birçok konuda uyarı veriyor ve aracınızda bir sorun olmadığını anlamanıza yardımcı oluyor. Peugeot arıza lambaları araç gösterge panelindedir.

Şık bir gövde tasarımı bulunan ve bir çok özelliği bulunan Peugeot araçlar ülkemizde oldukça fazla ilgi görmektedir. Güvenli ve konforlu olan Peugeot araçlarda gösterge panelinde birçok uyarı işaretini görebilirsiniz. Peugeot ikaz ışıkları, gösterge paneline bir çok araç sistemi ile araç sürücüsüne ulaştırılıyor.

Bizi sosyal medyada takip edin…

Arıza Işıkları Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Yeşil İkaz: Sistemde sorun yok ve düzgün çalışıyor veya şuanda kullanımda olan özellik var anlamına geliyor.

Turuncu İkaz: Düzgün çalışmayan bir sistem var. Daha dikkatli olun ve en yakın sürede kontrol ettirin.

Kırmızı İkaz: Ciddi ve tehlikeli bir problem var. En yakın ve en güvenli yerde aracı durdurun.

Peugeot Arıza Lambaları Yeşil İkazlar

baslat durdur isigi min
baslat durdur isigi

Bu yeşil ışık araba durduğu zaman ve durma moduna alındığı zaman sabitlenecektir. Eğer yanıp sönüyorsa durdurma modunun henüz kullanılamadığı veya başlatma modu otomatik olarak tetikleniyor demektir.

Bu lamba göstergesi araç farlarınız açık olduğu zaman size bunu bildirmek için yanar. sis lambaları , yan lambaları ve farların hepsi buraya bağlıdır. Eğer uzun farları yakarsanız bu ışık maviye dönecektir.

Peugeot Arıza Lambaları Turuncu İkazlar

abs gostergesi min
abs gostergesi

Kilitlenmeyi önleyici fren sisteminizde bir arıza var ise turuncu renkli ABS uyarı işaretiniz yanıyor demektir. Normal fren sisteminiz hala çalışıyor demektir. Aracınızı orta hızda dikkatlice kullanarak devam edebilirsiniz ancak en yakın sürede aracınızı bakıma götürmelisiniz.

Fren sisteminiz arızalıysa, fren lambasıyla birlikte turuncu ABS ışığı da yanacaktır. Aracınızı durdurmalısınız ve en yakın bakım servisine götürmelisiniz.

servis gostergesi min
servis gostergesi

Servis uyarı lambasının amacı aracınızın bakımının geldiğini belirtmektir. yağ değişim zamanı veya aracın bakım dönemi gelmiş olabilir. Bu lambanın yanma süresi araç üreticisi tarafından tanımlanmıştır. Lambanın sönmesi için aracı bakıma götürerek bir sonraki bakım süresi ayarlanmalıdır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Volkswagen Arıza İşaretleri ve Anlamları

Dizel motorlu araçlardaki turuncu renkli partikül filtresi uyarısı lambası, partikül filtresi doygunluğa yaklaştığı zaman veya tankta düşük seviyede katkı maddesi kaldığı zaman yanar. katkı maddesi seviyesi düşük seviyede ise ilave edilebilir veya servise götürülebilir.

dusuk yakit gostergesi min
dusuk yakit gostergesi

Düşük yakıt göstergesi araç modeline bağlı olarak 5 veya 6 litre yakıt kaldığı zaman yanar ve sesli bir uyarı verir. Düşük seviye yakıtlar ile araç kullanmaktan kaçınmalısınız ve yakıt takviyesi yapılmalıdır.

Bu adblue ışığı motor çalıştırma sorunlarını önlemek için ne zaman adblue doldurulması gerektiğini gösterir. Bu ışık sabit yanabilir veya yanıp sönüyor olabilir. Adblue ışığıyla birlikte, servis ışığı ve motor ışığının da yanması SCR bölümünde bir arıza olduğu anlamına gelebilir. Egzoz emisyon değerleriniz normale döndüğünde bu ışık sönecektir.

hava yastigi gostergesi min
hava yastigi gostergesi

Ön panelde 2 adet hava yastığı turuncu uyarı ışığı vardır. hava yastıklarınızda veya emniyet kemerlerinizde bir arıza olduğu anlamına gelir. Arızanın giderilmesi için servise başvurmalısınız.

2. hava yastığı uyarı lambası yolcu koltuğunun hava yastıklarının veya emniyet kemerinin arızalı oldugunu gösterir. Güvenlik açısından bir bakım servisine gidebilirsiniz.

Peugeot Arıza Lambaları Kırmızı İkazlar

emniyet kemer lambasi min
emniyet kemer lambasi

Emniyet kemeri ışıkları yolcuların emniyet kemerini takmadığı zaman yanar. Hem güvenliğiniz açısından hem de ışığın sönmesi için emniyet kemerlerinin takılı olduğundan emin olun. Can güvenliğiniz için emniyet kemerlerini toka takarak kandırmayın.

Bu lamba yandığı zaman motorunuzda büyük bir arıza olduğu anlamına gelir. Turuncu da yanabilir. yanıp sönüyor olabilir ve içinde ünlem işareti olabilir. Bu lamba ile karşılaşırsanız aracınızı durdurmanız ve aracınızı kontrol etmeniz gereklidir.

aku lambasi min
aku lambasi

Akü uyarı araç ilk çalıştırıldığı zaman yanar fakat çalıştıktan sonra geri söner. Geri sönmüyor ve uzun süreli yanıyor ise akü devrenizde bir sorun var demektir. Aküyü temizleyerek bu sorun çözülebilir fakat hala yanmaya devam ediyor ise aracınızı bir ustaya götürmeniz gereklidir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Ford Courier Arıza Lambaları ve Anlamları

Bu uyarı lambası bize durmamızı belirtir. Bu ışığın yanında farklı olarak sorunun ne olduğunu belirten bir başka ışık yanıyor olabilir. Bu ışık yerine DUR lambasıda yanabilir. Müsait bir bölgede aracınızı durdurup kontrolleri sağlayın.

motor sogutma suyu min
motor sogutma suyu

Bu ışık modelden modele değişmekle birlikte sabit yanıyor olabilir veya sürekli yanıp sönüyor olabilir. Yanıp sönüyor ise motor soğutma suyunun sıcaklığının yükseldiği anlamına gelir. Sabit yanıyor ise soğutma sisteminin aşırı ısındığını gösterir.

Bu kırmızı lamba normal şartlarda araç park halinde iken yanması gereklidir. Fakat bu kırmızı lamba hareket halinde yanıyor ise el freninizi tam olarak indirmediniz demektir. El freninizi indirdiğinizden eminseniz ve hala yanmaya devam ediyor ise aracınızı bir ustaya götürmelisiniz.

fren uyari lambasi min
fren uyari lambasi

Aracınızda bir fren uyarı lambası yanıyor ise frenlerinizde bir sorun var demektir. Muhtemelen fren hidroliğinizin seviyesi düşük olabilir. Ayriyeten El freninin düzgün şekilde bırakılmadığı zamanlarda da ortaya çıkar.

Motor yağ seviyesi ışığınız çeşitli sebeplerden yanıyor olabilir. Motorun yağlama sistemlerinde bir problem olduğunu belirtir. Yağ seviyeniz normalin altına indiyse veya basıncı düşükse bu lamba yanacaktır. yağ sıcaklığınız artar ise yine bu lamba karşınıza çıkacaktır.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights