Araba Bilgi Paylasim Platformu

Polen Filtresi Nedir ? Bakımı Nasıl Yapılmalı?

0

Sürüş keyfini artıran çok sayıda otomotiv bileşeni vardır, ancak herkes bunların farkında değildir. Polen filtresi bu isimsiz kahramanlardan biridir. Otomobillerdeki diğer filtreler gibi klima sisteminin bir parçası olan ve dışarıdan emilen havayı temizlemekle görevli polen filtrelerinde zamanla kir biriktirir ve tıkanır. Polen filtrelerinin bakımının ne zaman ve nasıl yapıldığının bilincinde olarak sağlığınız ve araç performansınız açısından birçok avantajdan yararlanabilirsiniz.

polen filtresi bakimi
polen filtresi bakimi

Polen Filtresi Nedir?

Klima sisteminin bir parçası olan polen filtresi özünde çok temel bir amaca hizmet etmektedir. Polen filtreleri, tehlikeli partikülleri kabine girmeden önce dış havadan uzaklaştırır. 1990’ların sonlarından bu yana, arabalarda sürücülerin ve yolcuların soluduğu havayı iyileştirmeyi amaçlayan bir ekipman parçası olan polen filtreleri popülerlik kazandı. Bugün yapılan hemen hemen her araçta bulunabilir.

Polen filtreleri iki çeşittir. Bunlar karbon bazlı ve karbon bazlı olmayan olarak karşımıza çıkar. Karbon filtreler, havadaki parçacıkları yakalama ve rahatsız edici kokuların araçtan çıkmasını önleme yeteneğine sahiptir. Arabaların çoğu standart polen filtreleriyle gelse de, sigara dumanı veya egzoz gibi kokuların arabanızın içine girmesini önlemek için her zaman bir karbon polen filtresi takabilirsiniz.

Polen filtresi, otomobillerin diğer tüm bileşenlerinde olduğu gibi rutin bakım gerektirir. Filtredeki kirlilik mekanik bir soruna yol açmadığı için çoğu sürücü bunu ya fark etmez ya da dikkate almaz. Polen filtreleri, tipik alerjileri olanlar için gerekli olmakla birlikte, düzenli olarak korunmazlarsa solunum sorunlarını daha da kötüleştirebilir. Polen filtreleri, bebekler ve küçük çocuklar için de önemli bir risk oluşturur, bu nedenle her sürücü bunlara nasıl bakım yapması gerektiğini bilmelidir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Araba Neden Hararet Yapar?

Polen Filtresi Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bir polen filtrelerinin bakımının nasıl yapılacağını açıklamadan önce bu prosedürün ne zaman uygulanacağını bilmek çok önemlidir. Polen filtrelerini yılda bir veya 25.000 kilometrede bir değiştirmek gerekir. Düzenli olarak kullanılan, kaloriferi ve kliması sürekli açık olan araçlarda polen filtreleri normalden daha erken tükenebilir. Ek olarak, havada yüksek düzeyde toz, polen veya kir bulunan bölgelerde üreticinin önerdiği tarihten önce değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca, ağaçların altına park edilmiş arabalardaki polen filtrelerinin çok daha fazla yaprak ve diğer ağaç döküntülerini içereceğini de belirtmek gerekir.

Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Otomobillerde polen filtreleri genellikle torpido gözünün altında bulunur. Belirli modellerin kaputunun içinde yer alan bu parçanın değiştirilmesi için izlenecek prosedür, nadir olmasına rağmen oldukça basittir. Torpido gözünün önce çıkarılması gerekir. Torpido gözünü çıkarmak için otomobilinizin kullanım kılavuzu kullanılabilir. Torpido gözü çıkarıldığında polen filtresi görünür. Filtre nazikçe çıkarıldıktan sonra, aylarca hatta yıllarca orada kalmış olan kirler görülebilir.

Bu pis manzaranın ortadan kalkması için elbette yeni bir polen koruyucu filtrenin takılması gerekiyor. Polen filtrelerinin bakımı, diğer otomotiv parçalarına göre oldukça ekonomiktir, bu nedenle eskisini temizlemeye çalışmak yerine yenisini almak daha avantajlı olabilir. Aksi takdirde, temizlik sırasında filtreye zarar verme ve tehlikeli dış parçacıkların arabanın içine girmesi riskini alırsınız. Yeni filtreyi takmadan önce hava akış yönünün uygun olduğundan da emin olun.

polen
polen

Polen Filtrelerini Değiştirmenin Avantajları

  • Aracın klima sisteminin çalışması ve sürücü ile yolcuların sağlığı, bazen kabin filtresi olarak da adlandırılan polen filtresinin değiştirilmesinden büyük fayda sağlar.
  • Kirli bir polen filtresi varsa, klimalar alanı ısıtmak veya soğutmak için daha fazla güce ihtiyaç duyduklarından motor voltajını yükseltebilirler. Sonuç olarak daha fazla benzin tüketilir.
  • Klimalardaki polen filtrelerinin temizlenmesi, klimaların daha sessiz ve daha etkili olmasını sağlar. Temiz filtrelerle alan daha hızlı ısıtılabilir veya soğutulabilir.
  • Aracınızda keyifli bir yolculuk yaparken temiz hava solumak istiyorsanız polen filtresi değişimi gerekebilir. Alerjene neden olan bayat havayı solumaktan kaçınmak için tıkalı filtreyi değiştirebilirsiniz.
Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  ESP Nedir ve Nasıl Çalışır?
Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights