Araba Bilgi Paylasim Platformu

Renault Clio İncelemesi ve Özellikleri

0

Trafiğe ilk kez 1990 çıkan Renault Clio’nun beşinci nesli 30. Yılının sonunda geldi. Clio, yeni modeliyle Güvenlik , Teknoloji ve Tasarım gibi alanlarda kendini daha fazla geliştirdi.

Şirket, bir kaza durumunda ön yapının kalınlığını artırarak ve ek destek çubukları ile güçlendirerek yolcu bölmesini yüksek hasardan korumak için bilinçli bir çaba göstermiştir. Sonuç olarak, yeni Clio, öncekinden %20’ye kadar daha sert.

Bu yapısal güçlendirmeye ek olarak Renault, yolcu güvenliğini sağlamak için başka iyileştirmeler de yaptı. Emniyet kemerlerinin sağladığı koruma, daha sağlam malzemeler kullanılarak ve bağlantı noktaları vücudun hassas bölgelerinden uzaklaştırılarak iyileştirildi. Standart donanım, her iki yanda her tür çocuk koltuğuyla uyumlu iki ISOFIX eklentisi içerir (yükseltici koltuklar hariç).

Yeni Clio, gaz pedalına sert bastığınızda otomatik olarak bırakılan bir elektronik park freni ile donatılmıştır. ASR (Hızlanma Kayması Düzenlemesi) adı verilen yeni bir fren sistemi türü, ıslak koşullarda veya kaygan yüzeylerde yavaş sürerken hızlanma sırasında arka tekerleklerin patinaj yapmasını önlemeye yardımcı olur.

renault

Renault Clionun Yeni Tasarımı

Tasarımı her zamankinden daha zarif ve modern. Yeni Espace IV’ten türetilen orijinal yerleşim düzeniyle iç mekan daha dinamik ve ferah.

Yeni Renault Clio hem estetik hem de teknik olarak büyük bir makyaj geçirdi. Artık eskisinden daha büyük ve eskisinden 20 kilogram daha ağır ama aynı zamanda Euro 5/6 Avrupa standartlarını karşılayan bir dizi motor sayesinde daha ekonomik.

Seri, üç benzinli motor (1.2 litre Twin Turbo, 1.2 litre TCe 90 hp veya 110 hp) ve iki dizel motor (1.5 dCi 75 veya 90 hp) içerir. TCe versiyonları iki kademeli ‘Bilstein’ süspansiyonla gelirken, diğer versiyonlarda çok bağlantılı arka süspansiyonla birleştirilmiş MacPherson gergili ön dingil bulunur.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Peugeot Rifter Fiyat Listesi 2023

Bu yeni nesil, üç veya beş kapılı (5D) 1.0 litre benzinli ve dizel motorların üç versiyonunda ve üç veya beş kapılı (3D) 1.6 litre benzinli motorların iki versiyonunda mevcuttur. Yeni Renault Clio üç farklı benzinli motor seçeneği ile sunuluyor: 1.0 litre TCe 90 hp turboşarjlı motor (benzinli), 1.2 litre dCi 85 hp dizel motor ve 1.5 dCi 110 hp dizel motor.

Renault Clio Kendine Geliştiriyor

Renault Clio, 1990’daki lansmanından bu yana küçük araç kategorisinde bir referans olmuştur. Birçok taklitten ilham almış bir otomobil, ancak piyasadaki en popüler otomobillerden biri olmaya devam ediyor. Clio, yeni modeliyle yaşam alanı, güvenlik, teknoloji ve kilo alma gibi alanlarda bir adım daha ileri gitti.

Renault Clio’nun beşinci nesli Ekim 2018’de piyasaya sürüldü ve hem 5 kapılı hatchback hem de 4 kapılı sedan versiyonları mevcut.

En yeni Renault Clio, iklim kontrolü, otomatik farlar ve silecek, hız sabitleyici ve çok daha fazlasını içeren 15 standart özellik ile her zamankinden daha iyi bir donanıma sahip. Isıtmalı koltuklar veya panoramik açılır tavan gibi daha fazla konfor özelliği istiyorsanız, bunlar Scepter hariç tüm modellerde seçenek olarak mevcuttur.

Güvenlik özellikleri açısından, bu nesil ayrıca 50 km/sa (31 mil/sa) hıza kadar yayaları algılayabilen otonom acil frenleme (AEB) ile her zamankinden daha fazlasını sunuyor. Diğer özellikler arasında şeritten ayrılma uyarı sistemi (LDWS), acil fren yardımcısı (EBA), kör nokta izleme sistemi (BSM) ve arka çapraz trafik uyarısı (RCTA) yer alıyor.

Clio’nun en son versiyonu, müşteriler tarafından seçilen versiyona bağlı olarak 95 beygir veya 115 beygir güç üreten 1.2 litrelik PureTech motorlarla Şubat 2019’dan beri satışta. 5 dCi 110 hp motorlu ilk dizel motor 2020’de gelecek.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Hyundai Accent Blue Araç İncelemesi

Yeni Clio, öncekinden 15 cm daha uzun ve 6 cm daha geniş. Ayrıca, daha uzun aks mesafesi (2 cm) nedeniyle içerisi çok daha geniştir. Yeni otomobil, eski modelden 100 kg daha ağır, ancak bunun nedeni büyük ölçüde daha büyük boyutu. Ağırlık artışı, segmentindeki diğer modellerin hala oldukça altında.

Yeni Clio’nun silüeti, sportiflik vurgulanarak yeniden tasarlandı. Ön ucu, kaput boyunca keskin çizgiler ve ön tampona uzanan farlar ile daha agresif bir tasarıma sahiptir. Yan profil ayrıca, geniş çamurluklar ve aracın genişliğini ve orantılarını vurgulayan çamurluktan çamurluğa uzanan kaslı çizgilerle daha dinamik bir görünümü yansıtıyor. Arka uçta, plaka muhafazasının her iki yanında, önceki modelin arka uç tasarımına kıyasla araca yeni bir görünüm kazandıran belirgin yatay krom elemanlar bulunur.

eni model sadelik ve zarafet odaklı tasarlanmıştır. Ayrıca, zorlu yollarda veya yüksek hızlarda sürüş söz konusu olduğunda bile etkileyici bir konfor düzeyine sahiptir.

Performans açısından Clio, şaşırtıcı derecede iyi hızlanma ve yol tutuş yetenekleri sunarken, sürücünün fazla çaba harcamadan otoyollardaki trafiğe ayak uydurabilir. Araç ayrıca karda veya yağmurda sürüş gibi zorlu durumların üstesinden sorunsuz bir şekilde gelebilecek kapasitededir.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights