Araba Bilgi Paylasim Platformu

SRC Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

0

SRC 1-2-3-4 Nedir?

Günümüzde trafik kazaları, ölümlü ve yaralanmalı kazalar gibi üzücü olayların sıkça yaşanması, sürücü belgesi alacak kişilerin trafik kurallarına uygun bir şekilde araç kullanmalarının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle, sürücü belgesi almak isteyen kişilerin öncelikle SRC belgesi almaları gerekiyor. Peki, SRC 1-2-3-4 nedir? Bu belgeler neleri ifade eder? Bu yazımızda tüm detaylarıyla ele alacağız.

SRC 1-2-3-4, Türkiye’de motorlu taşıtların kullanımı için gerekli olan sürücü belgeleri arasında yer almaktadır. Bu belgeler, belirli bir ehliyet sınıfı için gerekli olan mesleki yeterlilik belgesi olarak da bilinir.

src belgesi kamyon
src belgesi kamyon

SRC 1-2-3-4 Belgeleri

SRC 1

SRC 1 belgesi, yurtiçi ve yurtdışı eşya taşımacılığı yapan araçların şoförlerinin alması gereken bir mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belge, sadece ister yurtiçi ister yurtdışı taşımacılık yapsınlar, tüm kamyon şoförlerinin almaları zorunludur.

SRC 2

SRC 2 belgesi, yolcu taşımacılığı yapan araçların şoförlerinin alması gereken bir mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belge, özellikle minibüs, midibüs, otobüs, kamyonet ve benzeri araçların şoförleri tarafından alınmalıdır.

SRC 3

SRC 3 belgesi, kargo, taşımacılık veya benzeri işlerde çalışan ve bu işlerde kullanılan araçları kullanan şoförler için gereklidir. Bu belge, özellikle kamyon, çekici, tanker, dorse, treyler, otomobil, otobüs ve benzeri araçların şoförleri tarafından alınmalıdır.

SRC 4

SRC 4 belgesi, öğrenci taşımacılığı yapan araçların şoförlerinin alması gereken bir mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belge, okul servisleri, öğrenci servisleri ve benzeri araçların şoförleri tarafından alınmalıdır.

SRC 1-2-3-4 Belgesi Nasıl Alınır?

SRC 1-2-3-4 belgelerini almak için öncelikle belirli bir ehliyet sınıfına sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca, belge almak isteyen kişilerin sağlık sorunları olmadığına dair bir sağlık raporu almaları gerekmektedir. Bu rapor, Türkiye’deki herhangi bir sağlık kuruluşunda alınabilir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  7 Adımda Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır ?

Belge almak isteyen kişilerin, ilgili mesleki yeterlilik sınavlarını başarıyla geçmeleri gerekmektedir. Bu sınavlar, İl Emniyet Müdürlüğü veya Ticaret Odası tarafından belirli periyotlarla düzenlenir. SRC 1-2-3-4 belgeleri için farklı sınavlar vardır ve bu sınavlarda başarılı olmak, ilgili belgenin alınabilmesi için bir ön şarttır.

SRC 1-2-3-4 Belgeleri Ne İşe Yarar?

SRC 1-2-3-4 belgeleri, mesleki yeterlilik belgeleridir ve motorlu taşıtların kullanımı ile ilgili yasal düzenlemelere uygun olarak, belirli bir ehliyet sınıfına sahip olan ve mesleki yeterlilik belgesi olan kişilerin bu araçları kullanmalarına izin verir. Bu belgeler ayrıca, taşımacılık sektöründe çalışan kişilerin iş bulmalarında da yardımcı olabilir.

src belgesi otobus
src belgesi otobus

SRC Belgesini Kimler Almalı?

SRC 1-2-3-4 belgeleri, motorlu taşıt kullanan ve mesleki olarak bu araçları kullanan kişiler tarafından alınmalıdır. Bu nedenle, yukarıda belirtilen mesleki faaliyetlerle ilgilenen kişilerin bu belgeleri almaları gerekmektedir. Ayrıca, bu belgeler, işverenler tarafından da talep edilebilir.

SRC 1-2-3-4 Belgelerinin Geçerlilik Süresi

SRC 1-2-3-4 belgelerinin geçerlilik süresi, 5 yıldır. Bu sürenin sonunda, belge sahibi yeniden sınavlara girmeli ve yeniden belge almaya hak kazanmalıdır.

SRC 1-2-3-4 Belgelerinin Önemi

SRC 1-2-3-4 belgeleri, motorlu taşıtların güvenli bir şekilde kullanımı için önemlidir. Bu belgeler sayesinde, araç kullanıcıları ve yolcularının can güvenliği sağlanır. Ayrıca, bu belgeler işverenler tarafından da talep edilir ve belge sahibinin iş bulma olanaklarını arttırır.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights