Araba Bilgi Paylasim Platformu

Toyota Arıza Lambaları ve Anlamları

0

Toyota araçları güvenilirlikleri ve uzun ömürleriyle tanınırlar, ancak tüm araçlar gibi ara sıra mekanik sorunlara maruz kalırlar. Toyota’nızda bir şeyler ters gittiğinde muhtemelen fark edeceğiniz ilk işaretlerden biri gösterge panelinizde beliren bir arıza ışığıdır. Toyota Arıza Lambaları, aracınızın sistemlerindeki olası sorunlara karşı sizi uyarmak için tasarlanmıştır, bu nedenle ne anlama geldiklerini ve nasıl tepki vereceklerini anlamak önemlidir.

Bir Toyota gösterge panelinde görülebilen ve her biri farklı bir sorunu gösteren birkaç farklı arıza ışığı türü vardır. İşte karşılaşabileceğiniz en yaygın olanlardan bazılarını bu yazımızda inceleyeceğiz.

Bizi İnstagram‘da Takip Edin.

TOYOTA ARIZA GOSTERGESI
TOYOTA ARIZA GOSTERGESI

Toyota Arıza Lambaları Renkleri Neyi İfade Ediyor?

Yeşil İkaz: Sistemde herhangi bir problem yok ve düzgün çalışıyor veya şuanda kullanımda olan bir özellik olduğu anlamına geliyor.

Turuncu İkaz: Düzgün çalışmayan bir sistem olabilir. Daha dikkatli olun ve geç kalmadan aracınızı kontrol ettirin.

Kırmızı İkaz: Ciddi ve tehlikeli bir problem olabilir. En yakın ve en güvenli yerde aracı durdurun. Ve Aracınızı en yakın bir tamir istasyonuna ulaştırın.

Toyota Arıza Lambaları ve Anlamları

Eski model araçlar arıza yaptıkları zaman arızanın kaynağını bulmak için saatlerce zaman harcamak gerekiyordu. Gelişen teknoloji ile Toyota ve diğer bütün yeni nesil araçlarda kullanıcıyı uyaran birçok sistem bulunuyor.

Bunlardan en önemlisi aracın gösterge panelinde bulunan arıza lambalarıdır. Toyota arıza lambaları birçok sebep ile yanabilir. Açık kalmış bir kapıdan lastiklerin basıncının düşük olmasına kadar birçok nedeni olabilir. İlk bakışta bu ekran size karmaşık gelse bile güvenli bir sürüş için bu işaretleri bilmek oldukça faydalıdır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  P0113 Arıza Kodu Araçların Soğutma Sistemi Arızası

Toyota Arıza Lambaları Yeşil İkazlar

Sis Lambaları: Far sembolüne benzer ve sola doğru giden 3 ışık dalgasını dikey olarak kesen bir sembolü vardır.

Sinyal Lambaları : Sağa veya sola dönüşlerde sinyal verdiğimiz zaman döneceğimiz yöne doğru yanıp sönen lambalardır. Anormal bir şekilde yanıp sönüyorsa sinyal lambanız patlamış olabilir.

Far Lambaları : Far lambasından sol tarafa doğru düz şekilde giden çizgiler uzun lambaların yandığını gösterir. Eğer sola doğru giden çizgiler aşağı eğimli ise kısa farlarınız yanıyor demektir.

arac far gostergesi min
arac far gostergesi min

Toyota Arıza Lambaları Sarı Turuncu ve Kırmızı İkazlar

Akü Uyarı Lambası: Akü uyarı araç ilk çalıştırıldığı zaman yanar fakat çalıştıktan sonra geri söner. Geri sönmüyor ve uzun süreli yanıyor ise akü devrenizde bir sorun var demektir

Aşırı Isınma (Hararet): Dalgalı çizgilerin üzerinde bulunan kırmızı renkli bir termometre sembolüyle gösteriliyor. Araç fazla zorlanmış veya hava çok sıcak olduğu için olabilir. Aracınızı biraz dinlendirmelisiniz.

Açık Kapılar: Kapısı açık kalmış bir otomobilde ekran bu uyarıyı görürsünüz. 4 kapıyı ve bagaj kapısını kontrol ettikten sonra yola çıkmalısınız.

Emniyet kemeri: Emniyet kemeri takmaz iseniz ekranda bu uyarıyı görürsünüz ve sesli bir uyarı alırsınız. Güvenliğiniz için emniyet kemerini takmalısınız.

emniyet kemer lambasi min
emniyet kemer lambasi min

El Freni Lambası: Sağ ve sol taraflarında çizgi bulunan bir daire içerisinde ünlem işareti ile gösterilir. El freninin çekili olduğunu belirtir.

ABS Lambası: ABS Sisteminizde bir problem var ise bu uyarıyı alırsınız.  İçerisinde ABS yazan bir daire sembolü ile gösterilir

Servis Göstergesi: Bir tamir anahtarı sembolü ile gösterilir ve aracınızın periyodik bakımının geldiğini hatırlatır.

Düşük Yakıt Lambası: Yakıtınız azaldığı zaman yolda kalmamanız için sizi önceden uyarır. En yakın benzin istasyonuna giderek yakıtınızı doldurmalısınız.

Motor Lambası: Aracınızda kırmızı veya turuncu motor işareti yanıyorsa motorunuzda bir problem olduğu anlamına gelir. Aracı en kısa zamanda güvenilir bir tamir servisine götürmelisiniz.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  P0101 Arıza Kodu Nedir? Çözümü Nedir?

Motor Yağ Lambası: Kırmızı bir yağdanlık işareti görüyorsanız bunun çeşitli sebepleri olabilir. Motorunuzun yağlama sistemlerinde bir problem olmuş olabilir. Yağ seviyeniz normalde olması gerekenin altına indiyse yada basınç düşük ise yine bu lamba yanacaktır.

Hava Yastığı Göstergesi: Ön panelde 2 adet hava yastığı turuncu uyarı ışığı vardır. hava yastıklarınızda veya emniyet kemerlerinizde bir arıza olduğu anlamına gelir. Arızanın giderilmesi için servise başvurmalısınız.

hava yastigi gostergesi min
hava yastigi gostergesi min

Adblue Göstergesi: Bu adblue ışığı motor çalıştırma sorunlarını önlemek için ne zaman adblue doldurulması gerektiğini gösterir. Bu ışık sabit yanabilir veya yanıp sönüyor olabilir. Adblue ışığıyla birlikte, servis ışığı ve motor ışığının da yanması SCR bölümünde bir arıza olduğu anlamına gelebilir. Egzoz emisyon değerleriniz normale döndüğünde bu ışık sönecektir.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights