Araba Bilgi Paylasim Platformu

Trafik Cezaları 2022 Trafik Cezası Ne Kadar?

0

Trafik Kuralları ve Trafik Cezaları 2022

Toplum içerisinde bazı kuralları uygulamak ve trafik işleyişini sağlamak için bazı kurallar vardır. Bu kuralları aşan veya görmezden gelen sürücüler belli bir miktar para ödeyerek cezasını öderler. Bazı durumlarda ise hem para cezası hem de ehliyetin iptali ve aracın trafikten men edilmesi gibi cezalar ile karşılaşılabilir.

Eğer bu cezalar olmasaydı çoğu kişi trafik kurallarına uymayacak ve trafikte birçok düzensizlik ile karşı karşıya kalacaktık. Hem maddi olarak hem de can güvenliğimiz açısından bu kurallara uymalıyız. Bu kurallar bizim güvenliğimiz için vardır. Önemli bir konu olan Trafik cezaları 2022 yazımızda hangi hatalarımızda ne kadar bir ceza alacağımıza değineceğiz.

trafik cezalari 2022
trafik cezalari 2022

Trafik Kural İhlalinde Uygulanan Yaptırımlar

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi trafik cezasının karşılığı sadece para değildir. Trafikteki hatanıza göre çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalırsınız.

Sürücünün Trafikten Men Edilmesi: Bu yaptırım ile karşılaşan kişiler trafikten tamamen uzaklaştırılır ve araç kullanmaları yasaklanır.

Aracın Trafikten Men Edilmesi: Trafikteki bazı ihlallerimizde aracımız trafikten men edilir. Bu ceza ile karşılaşan kişiler belirlenen süre içerisinde gerekli şartları yerine getirmelidir. Bu ceza ile karşılaşanlar genelde aracında abartı modifiye olabilir, Trafik sigortası olmayabilir veya aracın muayenesi yapılmamıştır.

Ceza Puanı: Her trafik ihlalinin bir ceza puanı vardır ve bu ceza puanı 1 yıllık süreç içerisinde hesaplanır. Örnek verecek olursak Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 20 puandır. Kırmızı ışıkta geçip bir ceza puanı aldıysanız, bu puan 1 sene sonra aynı güne kadar üzerinizde kalır. 100 ceza puanını 1 sene içerisinde doldurmanız halinde ise ehliyetinize 2 ay süre ile el koyulur.

İdari Para Cezası: Trafikteki ihlalleriniz sonucunda size bir ceza gönderilir. Bu ücreti 15 gün içerisinde ödemeniz halinde ödeyeceğiniz ceza %25 indirimli olarak ödenir.

Ehliyetin İptali: Bu cezayı alan kişilerin ehliyetleri tamamen iptal olur. Ehliyeti iptal olan kişiler sil baştan her şeye yeniden başlayarak ehliyeti yeniden almaları gerekir. Örneğin Stajyerlik süresi dolmadan Alkollü olarak yakalanan bir kişinin ehliyeti tamamen iptal edilir ve yeniden ehliyet alması gerekir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Kasko Sigortası Nedir ve Hangi Durumlarda Kullanılır?

Ehliyete Geçici El Koymak: Trafikteki bazı ihlaller sonucu ehliyetinize belirli süreli el koyulabilir. Yapılan ihlale göre bu süreler değişebilir. 1 Ayda olabilir 6 ayda olabilir veya 2 senede olabilir.

Trafik Cezaları 2022 Ne Kadar?

Trafik Cezaları 2022 yılında %36.2 oranında artış gösterdi. Ve yeni ceza fiyatları güncellendi.

Emniyet Kemeri Takmamak: En önemli kuralların başında gelen bu ihlalin Trafik cezaları 2022 ücreti 196 TL dir. Her ne kadar fazla bir ücret olmasa bile kendi can güvenliğimiz için emniyet kemeri takmalıyız.

Alkollü Araç Kullanmak: Alkollü bir şekilde araç kullanmanın kötü sonuçları olabilir. Arabaya tam hakim olamadığımız için masum bir kişiye çarpabilir ve ciddi yaralanmalara sebep olabiliriz. Alkollü şekilde araç kullanmanın cezası sadece para cezası değildir.

İlk ihlalde 1.823 TL Trafik cezası uygulanır ve araç trafikten men edilir sürücü belgesine 6 ay süre ile el koyulur.  İkinci ihlalde ise 2.286 TL Trafik cezası uygulanır ve yine aynı şekilde aracı trafikten men edilir. Ehliyetine ise 2 yıl boyunca el koyulur.

Yüksek Sesle Müzik Dinlemek: Toplum içerisinde aracımızda yüksek bir şekilde müzik dinlemek her ne kadar hoşunuza gitse bile insanlar bundan rahatsız oluyor ve ses kirliliği oluşuyor. Bu Trafik cezaları 2022 yılında 196 TL’dir.

Yayaya Yol Vermemek: Yaya geçitlerinin olduğu yerde yayaların önceliği vardır. Bu bölgelerde daha dikkatli olarak yayalara yol vermeliyiz aksi takdirde 860 TL Ceza uygulanması söz konusudur.

Cep Telefonu Kullanmak: Kazaların birçoğu cep telefonu ile oynarken veya konuşurken oluyor. Trafikte telefon kullanmak dikkat dağınıklığına sebep olabiliyor ve kazalara yol açıyor. Bu ihlalin Trafik Cezaları 2022 yılında 427 TL olarak belirlenmiştir.

Kırmızı Işıkta Geçmek: Kırmızı ışıkta geçmek tehlikeli durumlar yaratabilir. Kırmızı ışıkta geçen sürücülere uygulanan Trafik cezaları 2022 yılında 427 TL’dir.

Ehliyetsiz Araç Kullanmak: Ehliyetimiz olmadan trafiğe çıkarsak bu ihlal sonucunda hem bize hem de araç sahibine ceza kesilir. 2022 yılında ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 3.674 TL’dir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Mercedes C180 Saat Ayarı Nasıl Yapılır?

Hatalı Park Etmek: Aracımızı her yere park edemeyiz. Yaya geçitleri, engelli park alanları, trafiğin aktığı yerler ve bu şekilde geçiş yollarını kapatarak park etmenin sonu trafik cezasıdır. Hatalı park etmenin 2022 yılı için cezası 392 TL’dir.

Ehliyete Uymayan Araç Kullanmak: Her türlü aracın farklı bir ehliyet grubu vardır. Ehliyetimizin uymadığı bir aracı kullanamayız. Yani B sınıfı ehliyet var ise F sınıfındaki bir aracı kullanamayız. Bunun cezası 1.823 TL’dir.

Trafik Sigortası Yaptırmamak: Trafik sigortası, trafikte oluşabilecek kaza vb. maddi hasarlar için yapılması zorunludur. Eğer trafik sigortanız yok ise 169 TL ceza uygulanır ve araç trafikten men edilir.

trafik sigortasi
trafik sigortasi

Hız Limiti Aşma Cezası Ne Kadar?

Trafikte belirlenen hız sınırları her araçta farklıdır. Hız limitini hangi oranda aştığımıza göre alacağımız cezada değişecektir.

Limiti %10-30 arasında aşarsak 427 TL

Limiti %30-50 arasında aşarsak 888 TL

Limiti %50 ve üzerinde aşarsak 1823 TL

Muayenesiz Araç Kullanılırsa Ne Olur?

Aracımızın türüne göre muayene süreleri değişmektedir. Güvenli sürüş için aracımızın muayene süresi içerisinde bakımlarını yaptırmalıyız ve muayene yaptırmalıyız. Muayenesiz bir şekilde trafiğe çıkarsak aracımız trafikten men edilir ve 428 TL ceza işlemi uygulanır. Trafiğe çıkmadan önce bütün bakımları yapılmış güvenli bir araç tercih ederek hem kendimizi hem de diğer insanları riske atmamalıyız.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi

Trafik cezası bize ulaştıktan sonra ilk 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi halinde %25’lik bir indirim hakkımız vardır. Bu %25’lik oran 2022 yılı için geçerlidir. Her yıl güncellendiği için Trafik cezaları 2022 güncel orana göre hesaplamalısınız.

Örneğin ehliyetsiz araç kullanma cezası 3.674 TL’dir.

3.674 TL’nin %25’i 918.5 TL’dir. Bu sebeple İndirimli tutar 2755.5 TL olarak ödenir.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Eğer bir ihlal yaparak bir trafik cezası alırsanız bu ceza yasal olarak tarafınıza iletilir. Fakat yaşanabilecek sorunlara karşı siz kendiniz ceza alıp almadığınızı sorgulama yapabilirsiniz. Sürpriz cezalar ile karşılaşmamak ve ödenmediği için cezanın faiz ile katlanmasını önlemek için sorgulamalar yapmalısınız.

E-devlet’e giriş yaparak Emniyet Genel Müdürlüğü Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama ekranından trafik cezası sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Ceza ödeme işlemlerini bazı anlaşması olan bankaların vezne kısmından veya mobil bankacılık uygulamalarından yapabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra E-devlet veya İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de Trafik cezalarını ödeme işlemi yapılabilir.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights