Araba Bilgi Paylasim Platformu

Turbo Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Turbo Nedir?

Turbo nedir? Turbolar Modern otomobillerde çok yaygın bir özelliktir ve birçok hızlı ve sportif model bunları kullanır. Ama tam olarak turbo nedir?

Turbonun kendisi, egzoz gazlarını bir türbine ve bir kompresöre yönlendiren salyangoz şeklinde bir borudur. Gazlar türbini yüksek hızda döndürür ve türbin kompresörü döndürür. Bu, turbo olmayan veya doğal emişli bir motorda mümkün olandan çok daha fazla havayı motora emer. Bu, daha fazla güç ve daha iyi yakıt ekonomisi anlamına gelir. Turboşarjlı bir motorda ayrıca, sıcak egzoz gazlarını soğutmaya yardımcı olmak için turbo tarafından çekilen havayı kullanan ve tekrar motora geri beslenmeden önce onları daha da yoğun hale getiren bir ara soğutucu bulunur.

Turboşarjlar günümüzde çoğu arabada bulunur. Dizellerin çoğu ve oldukça az sayıda benzinli motor bunları kullanır. Onlarca yıldır varlar ama hala çok modern bir teknoloji. Turboşarj, birçok modern motorun ayrılmaz bir parçasıdır ve verimliliği ve performansı artırmak için kullanılır. Emisyonları %25’e kadar azaltırken gücü %30’a kadar artırabilir.

Turbo Arızaları Nelerdir?

Turbolarla ilgili sorun, arızalanabilmeleridir. Birkaç ana arıza türü vardır;

Turboşarj arızası: Bu, turboşarjdaki kompresör çarkını tahrik etmek için artık yeterli enerji olmadığında meydana gelir. Bunun olmasının birkaç nedeni vardır, ancak genellikle aşırı ısı veya yağ eksikliğinden kaynaklanır.

Yağ sistemi arızası: Turboşarjlı bir motorda, yağlama amacıyla turboşarjın etrafında yağ sirkülasyonu olması gerekir. Bu başarısız olursa, o zaman zamanla yataklar aşınacak ve sonunda tamamen arızalanarak turboşarjlı motorunuzdan takviye basıncının tamamen kaybolmasına neden olacaktır.

Genleşme valfi arızası: Motorunuzdan çıkan egzoz gazları, turboşarjınızın türbin bölümüne ulaşmadan önce bir egzoz manifoldundan geçer. Bu genleşme valfi, turboşarjınızın kompresör bölümü tarafından ne kadar hava emildiğini düzenleyerek motorunuza ne kadar güç verildiğini etkileyerek içinden geçen egzoz gazlarının miktarını düzenler. Bu başarısız olursa, düşük devirlerde veya durma durumundan hızlı bir şekilde hızlanırken motora yeterince hava giremeyeceğinden, aracınız zayıf hızlanma ve kötü yakıt ekonomisinden zarar görecektir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Otomatik Araba Nedir? Nasıl Kullanılır?

Egzoz manifoldu sızıntıları veya çatlakları: Egzoz manifoldundaki çatlaklar, düşük performansın yanı sıra iç kısımda karbon birikmesine neden olabilir.

Turbo gecikmesi, aracınız gaz kelebeği girişlerinize anında yanıt vermediğinde oluşur, çünkü turbonun motorunuza destek sağlamasından önce biriktirmesi (dönmesi) zaman alır. Turbo gecikmesi en çok birinci viteste (veya geri viteste) düşük hızlardan hızlandığınızda fark edilir. 15mph’den itibaren hızlanırken bunu ekstra bir “tekme” olarak hissedebilirsiniz.

Turboların verimliliği, ne kadar iyi inşa edildiklerine, ne kadar iyi bakım yapıldıklarına ve sahipleri tarafından ne kadar iyi ayarlandıklarına bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Turbo Motorların Diğer Motorlardan Farkı Nedir?

Turboşarjlı motorlar genellikle doğal emişli motorlardan daha verimlidir, çünkü daha düşük devirlerde çalışırlar ve bu hızlarda normalde zorunlu indüksiyon olmadan yapabileceklerinden daha fazla güç sağlarlar. Ayrıca, pistonları nefessiz kalmadan önce tüm yakıtlarını yakmak için yeterli oksijene sahip olmadığı için doğal emişli motorların zorlanacağı daha yüksek devirlerde gücü koruyabilirler.

Turbolu modern otomobillerin çoğu çift turbo kullanır: tandemde çalışan iki küçük kompresör. Bazen “ikizler” olarak adlandırılırlar. Bu daha küçük kompresörler, daha büyük olanlardan daha hızlı dönebilir ve ihtiyaç duyduğunuzda daha hızlı takviye üretir. Bu, onları Formula 1 yarış arabaları ve Ferrari 458 Italia ve Lamborghini Aventador gibi süper arabalar gibi hızlanma ve tepki vermenin önemli olduğu yüksek performanslı uygulamalar için ideal kılar.

Turbo Hangi Araçlarda Bulunur?

Turboşarjlar en yaygın olarak otomobil, kamyon ve motosikletlerin yanmalı motorlarında kullanılır. Ayrıca uçaklarda, gemilerde, trenlerde ve hatta çim biçme makinelerinde bulunurlar!

Turboşarjlar, içten yanmalı motor tarihindeki en önemli gelişmelerden biridir. Motorların daha az yakıtla daha fazla güç üretmesini sağlarlar ve bunu yaparken inanılmaz derecede verimlidirler.

ucak turbo
ucak turbo

Turbolar Ne Zaman Kullanılmaya Başladı?

Turboşarj en iyi, çok sayıda devir olduğunda çalışır. Bu nedenle ilk olarak kısa hızlanma patlamaları için maksimum güce ihtiyaç duyulan ralli arabalarında kullanıldı. Burada, Birleşik Krallık’ta birçok süper otomobil, nispeten küçük motorlardan büyük miktarlarda güç üretmelerine izin verdiği için turboşarj kullanıyor: McLaren’in yeni 720S’si sadece 3,8 litreden 592bhp üretiyor. Bugatti, sadece sekiz silindirden 1.500 beygir gücü talep ediyor. Koenigsegg, ‘megacar’ Regera’sından 1.600bhp talep etti. (bu rakam abartılı olabilir).

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Araba Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?
Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights