Araba Bilgi Paylasim Platformu

Uçak Yakıtı Nedir ?

0

Uçak Yakıtı Nedir ?

Uçak yakıtı nedir ? sorusu birçok insan tarafından arattırılıyor ve merak ediliyor. Havacılık yakıtları, uçaklara güç sağlamak için kullanılan özel bir petrol bazlı yakıt türüdür. Aslen rafine edilmiş ham petrol, doğal gaz sıvıları ve kömürden türetilen havacılık yakıtları, fiziksel ve kimyasal özelliklerini geliştirmek için katkı maddeleri ile harmanlanmış çeşitli mineral türevli nafta tipi ve kerosen tipi hidrokarbonların tipik olarak sentetik karışımlarıdır. Havacılık yakıtının başlıca standart sınıfları, standart bir uluslararası spesifikasyona göre üretilen Jet A ve Jet A-1’dir. Sivil havacılıkta kullanılan diğer havacılık yakıtı türleri, kıvılcım ateşlemeli pistonlu motorlar için parafin bazlı avgas ve sıkıştırma ateşlemeli (dizel) motorlar için dizel yağı içerir.

Modern havacılık yakıtları, özgül enerjileri veya birim kütle başına enerjileri açısından benzersizdir. Bu, onları dizel veya benzin gibi aynı ailedeki diğer yakıtlardan daha verimli hale getirir.

Havacılık yakıtları, ticari hava taşımacılığında kullanılan en yaygın tip Jet A olmak üzere, amaçlanan uygulamaya bağlı olarak çeşitli farklı özelliklerde üretilir.

uçak yakıtı nedir
uçak yakıtı nedir

En Çok Kullanılan Yakıt Türleri Nelerdir?

En yaygın havacılık yakıtı türü jet yakıtıdır. Jet motorları, yanma odasında ateşlenmeden önce sıkıştırılan ve yakıtla karıştırılan yüksek basınçlı hava ile çalışır. Jet motorları 1920’lerden beri piyasada; ilk olarak 1959’da bir Boeing 707 New York City’den Londra’ya havalandığında ticari uçuşlara güç sağlamak için kullanıldı.

Havacılık yakıtları hem türbin hem de pistonlu motorlarda kullanılır. Türbin motorları, havayı yakıtla karıştığı ve bir buji tarafından yüksek basınç ve sıcaklıkta ateşlendiği yanma odalarına zorlamak için bir kompresör kullanır. Sıkıştırılmış hava daha sonra kompresör kanatlarını tekrar hareket ettiren bir türbinden dışarı itilir. Pistonlu motorlar, daha sonra her bir silindirin yanma odası içinde ateşlenen havayı sıkıştırmak için silindirlerin içinde yukarı ve aşağı hareket eden pistonları kullanmaları bakımından otomobil motorlarına benzer. Her iki motor türü de çalışma sırasında motor yağı olarak yakıta karıştırılmış yağ kullanır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Turbo Nedir? Ne İşe Yarar?

Havacılık Benzini, eklenen katkı maddelerine bağlı olarak berrak veya renkli olabileceğinden tipik olarak rengiyle anılır. En yaygın renkler yeşil ve kırmızıdır ancak diğer renkler eğitim amaçlı sarı gibi farklı amaçlar için kullanılmıştır.

Jet A’ya genellikle “kerosen” veya “parafin” denir, ancak bu terimler, benzer olabilecek ancak bileşim olarak aynı olmayan diğer yakıt türlerine atıfta bulundukları için yanıltıcı olabilir. Örneğin, gazyağı, bir zamanlar lambalarda yaygın olarak kullanılan belirli bir petrol damıtığı (jet yakıtı) için daha eski bir terimdir.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights