Araba Bilgi Paylasim Platformu

Varex Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Varex Egzoz Nedir?

Varex sistemleri genellikle satış sonrası markalar tarafından sunulur ve standart bir egzoz sisteminin parçası değildir. Genellikle, herhangi bir parçayı değiştirmek zorunda kalmadan mevcut kurulumunuza eklenebilen cıvatalı bir kit olarak satılırlar. Bu sistemlerin amacı, motordan daha fazla güç ve ses ile sonuçlanan daha fazla egzoz akışına izin vermektir.

Varex egzoz, arabası olan herkesin yapabileceği bir egzoz modifikasyonudur. Warex egzoz sistemleri daha çok egzoz konusunda uzmanlaşmış firmalar tarafından üretilse de kendi araçları için bu sistemleri üreten ve satan firmalar da bulunmaktadır.

Varex egzoz sistemlerinin diğer egzoz türlerine göre birçok avantajı vardır. Başlıca avantajlarından biri, otomobilin sesini tamamen değiştirebilmeleridir; bu, mevcut seçeneklerden en sevdiğiniz motor gürültüsü türünü seçebileceğiniz anlamına gelir. Diğer bir avantajı ise montajının çok kolay olması yani arabalar hakkında fazla bilgisi olmayanların bile başka birinin yardımına ihtiyaç duymadan kendi başlarına yapabilmesidir.

Arabanızın ne kadar gürültü üretmesini istediğinize ve şehir içinde veya otoyollarda sürdüğünüzde ne kadar gürültülü olmasını istediğinize bağlı olarak bazı dezavantajlar da olabilir.

varex sistemi
varex sistemi

Varex Sistemi Nasıl Çalışır?

Varex sistemi, egzoz gazlarının egzoz borusuna akışını kontrol eden bir valf ile çalışır. Düşük hızlarda sürerken, bu valf kapanır ve yanma odasına yalnızca az miktarda yakıtın girmesine izin verir; bu, bu koşullarda motordan daha az gaz çıkacağı ve daha iyi yakıt tüketimi elde edeceğiniz anlamına gelir. Öte yandan, hızlandığınızda veya daha yüksek hızlara ulaştığınızda bu valf açılır ve yanma odasına daha fazla yakıtın girmesini sağlar; bu, aracınızın motorunun daha fazla güç üretmesini sağlar ve performansı artırır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Araba Brandası Ne İşe Yarar?

Varex sistemleri özel boru sistemi ve birbirine bağlı iki veya üç boru ile yapılmaktadır. İlk boru motora, son boru ise susturucuya bağlanır. Bu boruların üzerinde bir valf vardır, yani hava tüm bu borulardan geçebilir ancak motorunuzdan ne kadar hava bırakmak istediğinize bağlı olarak, üst kısmında bulunan bir düğmeyi çevirerek bu valfi açıp kapatabilirsiniz. gösterge tablonuz. Bu sayede istediğiniz kadar hava verebilir ve motorunuzun daha fazla ses çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Varex, istenildiği takdirde katalitik konvertörlü her araca takılabilen ve motorun çalışmasından bağımsız olarak çalıştırılabilen bir sistemdir. Warex, bir elektrikli valfi açıp kapatarak egzoz basıncını her duruma göre değiştirerek hacmi artırmanıza olanak tanır

Varex Türleri Nelerdir?

Warex’in iki türü vardır;

İlk tip, susturucu ve egzoz borusu ile basit bir egzoz sistemi olan “Warex 1” olarak adlandırılır. Bu sistemin amacı, motorun ürettiği sesin hacmini artırmak ve gücü artırmaktır.

İkinci tip, susturucunun her iki ucunda çift boru bulunan “Warex 2” olarak adlandırılır. Bu sistemin amacı, motorun ürettiği sesin seviyesini Warex 1’den bile daha fazla artırmak ve aynı zamanda gücü artırmaktır.

Varex Sistemi Kaç Bölümden Oluşur?

Varex egzoz sistemi üç bölümden oluşur;

  1. Susturucu, oluklu bir tasarıma sahiptir ve paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Bu susturucu arabanın yan tarafında bulunabilir.
  2. Bu sistemin diğer parçasına rezonatör denir ve oluklu bir tasarıma sahiptir ancak paslanmaz çelik yerine titanyumdan yapılmıştır. Bu rezonatör, arabanın arka ucunda, arka aksın arkasında bulunabilir.
  3.  Bu sistemi tamamlayan üçüncü parça adaptör olarak bilinir ve yukarıda bahsedilen iki parçayı birbirine bağlar; bu adaptör arabanızın ön ucunda tamponunun yanında görülebilir (yakından bakarsanız).
Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights