Araba Bilgi Paylasim Platformu

Volkswagen Arıza İşaretleri ve Anlamları

0

Arabanın yağ lambası yanıp sönerse ne olur sorusu araç kullananlar tarafından merak edilmektedir. Volkswagen Arıza İşaretleri Bilindiği üzere araçlar herhangi bir sorun halinde uyarı vermektedir. Kullanıcıların bazısı bu uyarı işaretlerini bilirken bazısı ne anlama geldiğini bilmemektedir.

Arıza lambaları araba markasına göre değişiklik gösterdiği gibi bir markanın modelleri içerisinde de farklılık gösterebilmektedir. En çok karşılaşılan arıza lambaları şunlardır:

 • Yağ arızası lambası
 • Fren arızası lambası
 • Hararet ışığı
 • Şanzıman dişli göstergesi
 • Start- Stop Lambası
 • Elektromekanik Direksiyon Lambası
 • Hız sabitleme uyarısı
 • Alternatör uyarısı
 • İklimlendirme sistemi ikaz lambası
 • Dizel motorlu araçların motor arızası lambaları
 • Cam yıkama suyu ikazı
 • Yakıt uyarısı
 • Lastik hava basıncı ikazı
 • Katalizör arıza lambası
 • ABS fren lambası

Volkswagen Arıza İşaretleri Anlamları

Arıza lambalarının yanması halinde kullanıcı kendisi çözüm bulabilir. Ancak bazı durumlarda kullanıcının yapabileceği bir şey yoktur. Vakit kaybetmeden aracı servise götürmek gerekir. Bunun için de hangi arıza lambasının ne anlam taşıdığını bilmek gerekmektedir. Örneğin yağ arızası lambası yanıyorsa kullanıcı ne yapmalıdır? Aracı kullanmaya devam etmeli yoksa hemen kontağı kapatmalı mıdır? Aracı kullanarak servise mi götürmelidir? Bunun için Volkswagen arıza işaretleri anlamları bilinmelidir. En sık karşılaşılan arıza lambası işaretleri şunlardır:

abs fren uyari isigi min
abs fren uyari isigi min

Yağ arızası lambası: En çok karşılaşılan uyarı işaretlerinden biridir. Yağ oranının düştüğünü gösterir. Bu uyarı ile karşılaşıldığında araç durdurulmalıdır. Ardından mutlaka yetkili servis ile görüşülmelidir.

Fren arızası lambası: Araba çalışır haldeyken bu lamba yanıyorsa bir sorun olduğu anlaşılmalıdır. Araba durduğu anda el freni çekildiğinde bu lambanın yanması normaldir. Sorun fren hidroliğinde ya da fren sisteminde olabilir. Yapılması gereken servise danışmaktır.

Hararet ışığı: Motor soğutma suyu belirli bir derecenin üzerine çıktığında bu işaret yanmaktadır. Yapılması gereken aracın durdurulmasıdır. Araba durdurulduktan sonra motor soğutma suyu soğursa tekrar çalıştırma denenebilir. Arabayı kullanırken aynı uyarı veriliyorsa mutlaka servise danışılmalıdır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Arabalarda Arıza Lambaları ve Anlamları

İklimlendirme sistemi ikaz lambası: Arabada bulunan klima sisteminin ikaz lambası yanıyorsa soğutma ile ilgili bir sıkıntı var demektir.

Start- stop lambası: Volkswagen arıza işaretleri içerisinde bulunan bu ikaz, ayağın frenden çekilmesi gerektiğini belirtir. Araç durduğunda ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda ikaz olmaktan çıkıp arıza olarak yanmaktadır.

Alternatör uyarısı: Elektrik ile ilgili sorundur. Kullanılmayan aksamları kapatın. Akü ile ilgili bir sorun olup olmadığını öğrenmek için servisinize danışın.

Dizel motorlu araçların motor arızası lambası: Arabayı çalıştırırken yanıp sönmesi normaldir; ancak seyir halindeyken yanıyorsa bir arızaya işaret eder. Servise danışmak gerekir.

Cam yıkama suyu arızası: Su püskürtme motoru ya da hortumları ile ilgili bir sorun olabilir. Teknik destek almanız gereklidir.

Yakıt uyarısı: Yakıtın azaldığını bildirir. Uyarıyı ilk gördüğünüzde depoda 7 litre yakıt kaldı anlamını taşır.

Lastik hava basıncı ikazı: Lastik hava basıncının istenilen düzeyde olmadığını bildirir. Her arabanın lastik basıncı birbirinden farklıdır. Arabanın lastiklerinin basıncı kontrol edilmelidir.

Katalizör arızası lambası: Katalizör tıkanmış olabilir. Servis desteği almak gerekir.

ABS fren lambası: Frenle alakalı bir problemin olduğunu bildirir. Vakit kaybetmeden teknik destek alınması gerekir.

Motor Yağ Basıncı Lambası Yandığında Ne Yapılır?

Arabanın yağ lambası yanıp sönerse ne olur sorusu arabasında yağ lambası yanıp sönenlerin merak ettiği konulardan biridir. Bilindiği üzere arabanın yağ seviyesi belirli aralıklarda olmalıdır. Herhangi bir sebepten dolayı yağ miktarı azaldıysa bu lambanın yanması normaldir. Böyle bir durumda araba çalışıyorsa durdurulmalı ve motorun soğuması beklenmelidir.

volkswagen ariza isaretleri 1
volkswagen ariza isaretleri 1

Arabada yağ işareti neden çıkar sorusunun ilk cevabı yağ eksilmiş olabileceğidir. Ayrıca yağ müşürü arızalanmış olabilir. Bunların dışında yağ pompası ile ilgili bir sorun oluşmuş olma ihtimali vardır. Yağ filtresinde tortu birikip tıkandığında da bu işaretin görülme olasılığı vardır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  P0101 Arıza Kodu Nedir? Çözümü Nedir?

Yağ lambası arızası karşılaşılan bir arıza türü olduğu için kullanıcılar ne anlama geldiğini mutlaka bilmelidir. Bu arıza lambası yandıktan sonra araç kullanılmaya devam ederse büyük masraflara yol açabilir. Piston ve yataklar birbirine sıkışabilir, krank kırabilir. Motor yağlama yapmayacağı için hareketli parçaların tamamı birbirine sıkışır ve halk arasındaki tabirle motor yatak sarma olayı gerçekleşebilir. Görüldüğü üzere bu uyarı çıktığı zaman mutlaka araba durdurulmalı ve servise bildirilmelidir. Aksi halde çok büyük sorunlar ile karşılaşılabilir.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights