Araba Bilgi Paylasim Platformu

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

0

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Günümüzde bir araca sahip olmak hem büyük bir kolaylık hem de tahmin edilenden çok daha ciddi bir sorumluluk anlamına geliyor. Aracınız ile trafikte seyir halinde olduğunuz her an belirli riskleri de göz önüne almanız gerekiyor. Bu risklerin başında da kendinize ya da üçüncü kişilere verebileceğiniz zararlar geliyor. Bu gibi olumsuz durumlarda ise imdadınıza zorunlu araç sigortası yetişiyor. Genel koşulları 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde belirlenen bu sigorta, araç sahiplerinin temel yasal yükümlülükleri arasında yerini alıyor.

Zorunlu Trafik Sigortası İle Kasko Aynı Şeyler mi?

Uzun yıllar araç kullanan kişilerin dahi göz ardı edebildiği bir konu olan zorunlu sigorta, aynı zamanda kasko ile de karıştırılıyor. Olayı kısaca özetlemek gerekirse, zorunlu trafik sigortası bir kaza anında üçüncü kişilere zarar vermeniz durumunda, karşı tarafın hasarını ödeyen sigorta türüdür. Kasko ise yaşanan kaza esnasında sizin aracınızda oluşacak hasarları ödemekle yükümlüdür. Bu sebeple zorunlu sigorta ile kasko aynı şeyler değildir. Kapsamları gereği birbirlerinden çok farklı iki sigorta türüdür. Trafik sigortanızın karşı tarafta oluşan hasarın ne kadarını karşılayacağı hususu ise tercih ettiğiniz poliçenin kapsamına göre değişkenlik göstermektedir.

kasko
kasko

Zorunlu Trafik Sigortası Olmadan Trafiğe Çıkılabilir mi?

Trafik sigortanızın başında yer alan “zorunlu” ibaresi her araç sahibi için bağlayıcı niteliğe sahiptir. Eğer ki bir araca sahipseniz ve aracınız ile trafiğe çıkacaksanız zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hem yaşanabilecek kazalarda karşı tarafa vereceğiniz tüm hasarı kendiniz ödemek durumunda kalırsınız hem de aracınız ile bir denetime tabii tutulmanız halinde idari para cezası ve trafikten men edilmek gibi yaptırımlarla karşılaşırsınız.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Ekspertiz Nedir?

Trafik Sigortasını Geç Yaptırırsak Ne Olur?

Sigortasız trafiğe çıkmak başlı başına bir riskken, sigortanızı geç yaptırmanız halinde karşılaşabileceğiniz farklı sonuçlar olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. İlk olarak aracınızın sigortasız olduğu her gün için ceza ödemeniz gerektiğini söylemekte fayda var. Bununla birlikte trafik sigortanızı yenilerken de sigortasız geçirdiğiniz süre sebebiyle karşınıza çıkacak olan yüksek poliçe tutarlarına da hazırlıklı olmalısınız. Kısacası trafik sigortanız yoksa hem riskleri üstlenmiş olacak hem de sigorta yaptırmak istediğinizde cebinizden daha fazla para çıkmasına neden olacaksınız.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Trafik sigortasının genel kapsamı bir kaza anında karşı tarafta oluşan hasarın maddi yükümlülüğünden sizi koruyabilmektir. Bu sebeple zorunlu trafik sigortası yaptırdığınız takdirde karşı tarafın hem aracın da hem de üçüncü kişilerde oluşan hasarlara karşı kendinizi güvence altına almış olursunuz. Tercih ettiğiniz poliçenin kapsamına göre sağlık desteği, çekici hizmeti ve yol yardım gibi avantajlardan da faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte üçüncü kişilerde oluşabilecek bedensel zarar sonucu doğacak hukuki süreçlerin masraflarının da trafik sigortanızın kapsamına dahil olmanı bilmeniz gerekmektedir. 

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Trafik sigortası sizi trafikte yaşanabilecek pek çok olumsuz olaya karşı korumaktadır. Fakat bu korumanın devre dışı kaldığı konularda bulunmaktadır. Alkollü şekilde kazaya karışılması durumunda oluşacak hasarlar zorunlu trafik sigortası teminatı dışında tutulur. Bununla birlikte çalıntı araçlarla kaza yapılması durumunda ne trafik sigortasının ne de araç sahibinin bir yükümlülüğü bulunmadığı için sigortanızın devreye girmesine gerek yoktur. Trafik sigortasının genel kapsamına göz atıldığında bir kaza anında karşı tarafta oluşan hasarlar için söz konusu sigortanın devreye girdiğini görmek mümkündür. Yani, kazaya karışmış üçüncü bir kişinin olmadığı durumlarda sigortanız da devreye girmeyecektir. Aracınız ile bir ağaca, direğe, duvara vb. yerlere çarpmanız durumlarda ya da mülkiyeti size ait başka bir araç ile kazaya karışmanız halinde trafik sigortanız herhangi bir ödeme yapmayacaktır.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir.  Araba Kar Çorabı: Kış Sürüşünün Temeli

Araba Alırken dikkat etmeniz gerekenler için buraya tıklayabilirsiniz.

bizi İnstagramda Takip Edin.

Cevap bırakın
Verified by MonsterInsights